více >>

Värttinä - finská legenda poprvé v Kolíně

Akce již skončila

Soubor Värttinä je korunovačním klenotem finské hudby s již více než třicetiletou historií. Charakteristickým rysem souboru je pronikavý ženský zpěv, velmi osobitý hudební doprovod tvoří akustické nástroje včetně finské citery kantele, houslí, akordeonu a kytary. Průlom na mezinárodní scénu se Värttinä podařil s deskou Oi Dai z roku 1991. 

Styl Värttinä se opírá o bryskní harmonie, které mají na starosti tři zpěvačky - zakládající členka Mari Kaasinen se Susan Aho a Karoliinou Kantelinen. Prozatím poslední, třinácté album Viena z roku 2016 bylo inspirováno výletem skupiny do ruské části Karélie, kde se členové skupiny setkali s runovými pěvci, poslední živoucí spojnicí s tisíce let starou kulturou. Värttinä si na albu vystačí jen s minimem vedlejších prostředků. Tím hlavním jsou ženské hlasy Mari, Susan a Karoliiny, s doprovodem perkusisty Mikko Hassinena, houslisty Lassiho Logréna a kytaristy Mattiho Laitinena. 

Tvorba Värttinä vychází z tradic, to však souboru nikdy nebránilo ve zkoušení zcela nových postupů. V současnosti například spolupracují s finským rapperem Paleface nebo se swingovým bigbandem UMO, pro který aranžovali své nejznámější písně. 

1. 11.  (20:00–23:00)
Zámecká 109, Kolín
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ