Lidé, kteří dobyli Kapitol, velmi často přísluší k takzvanému hnutí QAnon, které hlásá celou řadu konspiračních teorií. Nejvýraznější z nich tvrdí, že existuje tajný spolek satanistických pedofilů řídící mezinárodní obchod s dětmi a snažící se sesadit amerického prezidenta Donalda Trumpa. Členy tohoto spolku jsou přitom liberální hollywoodské hvězdy, politici z Demokratické strany a vysocí státní úředníci. Vůdci spolku pak mají být Hillary Clintonová, Barack Obama a George Soros.

Ačkoli je ta představa pro mnohé nejspíš velmi lákavá, musím je zklamat. Svět tímto spolkem určitě řízen není. On totiž svět zkrátka nikdo neřídí a nevyužívá k tomu žádné čipy ani signál 5G. Dějiny i aktuální běh světa jsou spíše důsledkem chaotického jednání každého z nás.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkAle chápu, že s tím se těžko smiřuje. Chaos je totiž příliš komplikovaný a nelze na něj nic svést. Daleko lákavější je představa mezinárodního tajemného spiknutí, dokonale zorganizovaného, s jasně definovanými cíly i zbraněmi. Navíc, když se vám v životě zrovna nedaří a někdo vám poodkryje tuto „pravdu“, kdo by odolal.

Nicméně znovu zopakujme: žádní pedofilové svět neřídí. Mrzí vás to? Bohužel je dost lidí, které ano.