Bílý, dužinatý, masitý a sladký fenykl je lahůdka. Specifická chuť, kterou mu dodávají silice, je podobně nasládlá a lékořicová jako u anýzu či badyánu, způsobuje ji totiž stejná chemická látka – anetol.

Fenykl je bohatý na vitaminy a další prvky, významné pro správné fungování organismu, včetně velkého obsahu vlákniny. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zmírňuje nadýmání. Jižanští kuchaři fenykl milují – zapékají ho, plní, dusí, přidávají do risotta… Tepelná úprava aromatickou chuť tlumí, není ovšem marné nechat ji vyniknout.

Dětská obezita
O dětské obezitě se rozhoduje při početí, říká odborník

Já mám nejradši fenykl syrový. Podle návodu šéfkuchaře Jana Punčocháře ho krájím na tenké plátky a namočím na 15 minut do studené vody s ledem. Fenykl hezky zkřehne a je pak dokonalou součástí zeleninových salátů.

Můžete vyzkoušet i jednoduchý způsob konzumace, jako to dělají Italové - fenykl nakrájejte na měsíčky a namáčejte si ho do kvalitního (různě ochuceného) olivového oleje.

Protože fenykl obsahuje citrusové silice, skvěle ladí také s citrusy. Při nákupu vybírejte svěží a neotlačené bulvy, a raději menší – budou sladší a šťavnatější. U větších bulviček stonky a vnější tužší listy můžete odstranit a použít třeba do zeleninové polévky.

Nevyhazujte jemnou nať, hodí se na ozdobu.

Předplaťte si Deník.cz a získejte zdarma e-knihu plnou ovocných receptů. Více na: denik.cz/predplatne.