VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy vody aneb povodně 2002

STŘÍBRNÁ SKALICE - Když se v republice začne mluvit o povodních, Stříbrná Skalice patří v regionu k těm místům, kudy se velká voda valí jako první.Nejinak tomu bylo i v srpnu 2002. Místní obyvatele a chalupáře však při vzpomínkách mnohem více zamrazí po těle při vyslovení jiných dat – třeba červenec 2002, který byl jakousi předzvěstí srpnových událostí, anebo březen 2006. Tehdejší povodeň vnímají Skaličtí jako mnohem intenzivnější než tu před pěti lety. Ale pojďme v příbězích pěkně popořádku.

14.8.2007
SDÍLEJ:

Po bahnu zbyla spoušť

„Bydlím tu od roku 1929, ale co je to povodeň, jsem nikdy před tím nepoznal,“ začíná vzpomínat na krušné okamžiky důchodce Václav Zíd ze Stříbrné Skalice.

Domek má postavený v údolí u Jevanského potoka v oblasti Na Marjánce. Idylické místo, potok s hlubokým řečištěm vzdálený několik desítek metrů, se vlévá o dobrých sto, dvě stě metrů dál do Sázavy.

„Tady celé to údolí bylo v roce 2002 pod vodou. Šlo to strašně rychle, člověk nemohl vůbec nic dělat,“ vypráví. Voda stoupala přes zahradu až k domu. Tři schody, které musela u verandy překonat, pro ni byla hračka. Zastavila se až v místnostech, zhruba v metru dvaceti,“ říká Václav Zíd. „Víte, co bylo nejhorší?“ „To množství bahna, když voda opadla, to byla spoušť!“ hned si odpovídá. „Teď s odstupem času jako největší problém vidím čas. Vodu jsem měl doma skoro týden, stěny se strašně podmáčely, a přestože jsem všechno otloukl, znovu nahodil a vymaloval, do dneška se mi odfukuje omítka,“ ukazuje na některá místa. „Fasádu v průčelí domu jsem ještě opravit nestihl. To víte, barák jsem pojištěný neměl, všechny opravy jsem si dělal sám postupně,“ končí vzpomínky Václav Zíd.

Jenom jsem pomáhal…

Jedním z těch, koho se voda nedotkla osobně, a přesto ho vyprovokovala k činnosti, byl Josef Havlík ze Stříbrné Skalice. Mává rukou a brání se: „Co já! Jenom jsem pomáhal.“

„Některé baráky to vytopilo dvakrát, nejdříve přišel v červenci přívalový déšť a potom znovu povodeň v srpnu. Lidi měli vodu ve sklepích, na zahradách, v oblasti Marjánky i v domech. Tam to bylo nejhorší. Tam byl i měřicí bod,“ vypráví Josef Havlík.

„Nejdůležitější bylo co nejrychleji odčerpat vodu z domů a zajistit pitnou vodu. Pomáhali jsme čistit studně. To znamenalo vytáhnout dvakrát až třikrát studnu až na dno, použít do toho nějakou tu chemii,“ líčí. „Práce končily až po několika dnech, když voda zmizela, úklidem silnic a cest. Těžkou technikou se muselo odklidit bahno a hasičskými vozy ostříkat dočista,“ dodává.

Byly to dny plné strachu, pocitu bezmoci a nejistoty. Dnes už naštěstí nepoznáte, kudy se voda valila a jak vysoko se až dostala. Výmluvné zůstaly vzpomínky lidí a linie na domech, které si hladina sama vytvořila.

Hladina rychle stoupala

Spoušť, která všude byla, potvrzuje i majitel prodejny potravin Na Marjánce Přemysl Hněvkovský. Toho voda vyplavila především vloni na jaře. „V prodejně jsem měl metr vody. Do té doby nikdo nevěděl, co je povodeň,“ říká. „Stalo se to v noci, byla to hrozná rychlost, po půlnoci začala voda rychle stoupat a ve tři ráno byla v obchodě. Týden tu stála, nedalo se vůbec nic dělat. Jakmile opadla, začalo se uklízet. Po měsíci jsme znovu otvírali,“ vzpomíná majitel prodejny. „Znát je to do dneška. Problémy s vlhkostí stěn a plísněmi se řeší pořád, čeká mě znovu malování, už po několikáté,“ dodává Přemysl Hněvkovský.

Těžko si při pohledu na udržovaný trávník se skalkou a příjemným posezením před prodejnou představit zoufalství lidí v sousedství, kteří se snažili všemi možnými i nemožnými prostředky chránit svůj těžko nabývaný majetek. „Soused se snažil utěsnit svoji autodílnu i pytlíky s mlíkem,“ usmívá se jiný Skaličák Václav Zíd.

Jaká se ve Stříbrné Skalici učinila protipovodňová opatření

Když opadla voda, okamžitě jsme začali bagrovat na náklady obce koryto Jevanského potoka. Snažili jsme se v obytné části zvětšit průchodnost potoka. Po nás na potoce pracovalo i Povodí Vltavy a čistilo břehy, místy i redukovalo tůně. Snažili jsme se s povodím domluvit i na zásazích na řece Sázavě. To se nám nepodařilo. Mám pocit, že v tomto směru je protěžované město Sázava. Při povodních nás podržel Hrušovský rybník, tak jsme hned poté zpevnili přelivovou stranu rybníka. Významná z mého pohledu byla protierozní opatření. Z milionové dotace státu a našich dvou set tisíc se podařilo v lokalitě Na Plachtě vysázet remízky, které přívalovou vodu zachytí. Jejich význam se bude ještě zvyšovat s růstem stromů.“

Jiří Procházka, starosta

Znebe přišla apokalypsa, koncert museli zrušit

Sobotní večer 13. července 2002 měl být pro obyvatele Stříbrné Skalice, tamní chataře i přespolní návštěvníky velkým dnem. V letním kině měla vystoupit populární skupina Olympic, na jejíž koncert bylo prodáno takřka dva tisíce vstupenek. Návštěvníkům přijíždějícím do městečka se však naskytl pohled takřka apokalyptický několik domů bylo zatopeno až pod okna, jinými protékala voda, v jeden velký rybník se proměnilo hokejové hřiště, koupaliště i pracoviště středočeských vodovodů a kanalizací. Koncert byl pochopitelně zrušen. "Nejdříve se přihnala bouřka, která trvala asi hodinu a půl, s ní šla velká voda, na kterou jsme tady ale zvyklí. Najednou jsme ji však měli až u dveří, ucpali jsme je pytli, ale nepomohlo to. Voda postupovala tak rychle, že se nepodařilo nic uklidit. Zůstalo pod ní všechno, nábytek, koberce, akumulační kamna stojí ve vodě, prádlo v prádelnících je také zatopené," vyprávěla se slzami v očích obyvatelka nejvíce postiženého domu třiasedmdesátiletá Vlasta Gelnerová. "Naposledy něco podobného pamatuji před sedmadvaceti lety a to voda dosahovala k vrchnímu schodu. Tak to bylo i tentokrát, jenže najednou vylétla sklepem a už to bylo," doplnil ji její druh Jiří Čermák. Více štěstí měl Jan Havlíček, který přestěhoval veškeré domácí zvířectvo i s čuníkem. "Nést jsem musel i psa, který se bál," trpce se usmíval v sobotu večer. "Bylo to velice rychlé. Nikdy jsem nebyl vytopený, teď mám v domě dvacet čísel vody. Stačil jsem odjet s autem na kopec, ale vycouvával jsem s ním už ve vodě," přidal něco ze svých zážitků Jaroslav Janovský. "Hlavně že se nikomu nic nestalo, jsou horší věci než vytopený barák. Pokud nebude pršet, tak to dáme záhy do pořádku," pohlížela včera na katastrofu optimisticky jeho dcera Alena Pačesová. "Nechcete jít na kafe, lednička tam zůstala," neztratil smysl pro humor před zcela zatopenou malou rekreační chatkou Ladislav Nágl z Prahy. Ještě včera nedokázal nikdo odhadnout škody. "Pracujeme tam již od soboty. Nejsem na místě a proto nevím, kolik toho ještě zbývá," uvedl včera opreační důstojník kolínských hasičů Martin Richtár. Voda se na Stříbrnou Skalici, která patří k jedněm z nejníže položených obcí v okolí, valila ze všech kopců. "Zatopené domy jsou také v Hruškově, Hradci a Kostelních Střimelicích. Škodu si netroufnu odhadnout. Hasiči přivezli do obce jedenáct vysoušečů, takže se dá říct, že nejméně jedenáct domů voda vážně poškodila," zkusil den po přívalovém dešti nastínit rozsah katastrofy starosta Stříbrné Skalice Jiří Procházka.

Pokud i vy ve svých archivech najdete snímky, které povodňové události připomenou, přineste nám je, prosím, do redakce na Karlově náměstí v Kolíně, doručte poštou nebo pošlete e–mailem na adresu redakce.kolinsky@denik.cz, abychom je mohli zveřejnit v novinách a na našich internetových stránkách kolinsky.denik.cz/. Rádi otiskneme i vámi napsané zážitky.

14.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 500 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka v pet shopu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Bartošová Marcela, tel.: 776 707 877, , e-mail: bartosova@profizoo.cz., , Požadujeme: , Výuční list nebo SŠ, komunikační schopnosti a příjemné vystupování, zodpovědnost, spolehlivost a týmové chování. , Praxe v oboru prodeje chovatelských potřeb výhodou., , Nástupní plat bude stanoven podle doložené kvalifikace., , Pracovní doba: po - ne 9 - 18 hod., , Zaměstnanecké výhody: , Prémie podle dosažených prodejů, stravenky.. Pracoviště: Profizoo s.r.o. - kolín, kremličkova, Kremličkova, č.p. 1044, 280 02 Kolín 2. Informace: Marcela Bartošová, +420 776 707 877.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 13 500 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu Pomocní pracovníci obchodního provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Pham Hai Duc Ing., tel.: 602 525 690,, osobně: Ke hřišti 9, Pečky - Velké Chvalovice, každý pátek 17 - 18 hod., , Znalost vietnamského jazyka výhodou., Dotované obědy.. Pracoviště: Centrum levného nákupu sonya s.r.o., Ke Hřišti, č.p. 9, 289 11 Pečky. Informace: Hai Duc Pham, +420 602 525 690.

Služby - Služby Poštovní doručovatel 16 900 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek DORUČOVATEL/KA LISTOVNÍ PĚŠÍ (na kole). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: příprava listovních zásilek před pěší pochůzkou, pěší doručování listovních zásilek, výplata poštovních poukázek a důchodů, vyúčtování po skončení pochůzky, místo roznosu Pečky, nástup každý den na dodejně v Poděbradech odkud bude pracovník převezen do Peček kde má přichystané kolo;, , Požadujeme: trestní bezúhonnost a dobrý zdravotní stav;, , Výhody: 30,5 hodi. pracovní doba, 5-ti týdenní dovolená, další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., , KONTAKTUJTE NÁS POUZE E.MAILEM !. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - pečky, Masarykovo nám., č.p. 38, 289 11 Pečky. Informace: Petra Kubištová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 26 000 Kč

Svářeči, řezači plamenem a páječi Svářeči, zámečníci, kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: První kontakt:, Smolíková Dagmar Ing., tel.: 777 686 008 v pracovní dny 9 - 15 hod,, e-mail: info@multitec.eu,, osobně: Český Brod, Klučovská 259, každou středu 9 - 15 hod., , Praxe ve strojírenství vítána., Obor vzdělání: strojírenství, stavebnictví nebo podobný technický obor., Pracovní doba: po - pá 7:00 - 15:30 hod., , Náplň práce:, Strojní řezání kovových profilů na pásových pilách, stříhání plechů na tabulových nůžkách dle zadaného tvaru a rozměrů, ohýbání plechů na ohýbacím stroji, soustružení čepů, sváření typu MIG/MAG v ochranné atmosféře, stehování výrobků svářením, sváření výrobků, čištění výrobků po sváření, běžná údržba svěřeného nářadí, nástrojů a strojů., , Zaměstnanecké výhody:, Pracovní poměr na dobu neurčitou, délka pracovní doby podle dohody, podnikové stravování., Absolventy technických oborů zapracujeme.. Pracoviště: Multitec český brod s.r.o. klučovská, Klučovská, č.p. 259, 282 01 Český Brod. Informace: Dagmar Smolíková, +420 777 686 008.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Titulní strana dvacátého devátého čísla týdeníku Kolínský týden.
95

Už jste četli Kolínský týden? Další číslo nového týdeníku je tu pro vás

Ilustrační foto

Hlavní problém letních dětských táborů: pitná voda

Stamiliony na nové kotle jsou na cestě k lidem

Střední Čechy – Tisíce Středočechů čekají na své desetitisíce. Někteří se nedočkají – a teprve další vývoj ukáže, kteří z nich to budou. Taková je aktuální situace při rozdělování podpory v rámci druhé vlny kotlíkových dotací.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry na maso

V honosném sídle Ludvíka Berouska - Zooparku Bašť - v pondělí způsobil pořádný "cirkus" zásah policie a celníků. Na člena známého cirkusového klanu si vyšetřovatelé posvítili, protože mají podezření, že spolu s dalšími kumpány neoprávněné nakládali s volně žijícími chráněnými živočichy. Nejspíš Berousek prodával Vietnamcům tygry do restaurací.

Díky penězům z dotace se obce zazelenají víc a lépe

Střední Čechy – Peníze na výsadbu dřevin, kosení trávy, ale třena i údržbu porostů pasením získá od ministerstva životního prostředí sedm středočeských obcí a měst. V pondělí to připomněl krajský úřad. S tím, že Bukovany, Lysá nad Labem, Stratov, Dubno, Milčice, Petrovice a Mníšek pod Brdy jsou mezi úspěšnými žadateli o dotace z Programu péče o krajinu B v rámci podprogramu zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT