VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy vody aneb povodně 2002

STŘÍBRNÁ SKALICE - Když se v republice začne mluvit o povodních, Stříbrná Skalice patří v regionu k těm místům, kudy se velká voda valí jako první.Nejinak tomu bylo i v srpnu 2002. Místní obyvatele a chalupáře však při vzpomínkách mnohem více zamrazí po těle při vyslovení jiných dat – třeba červenec 2002, který byl jakousi předzvěstí srpnových událostí, anebo březen 2006. Tehdejší povodeň vnímají Skaličtí jako mnohem intenzivnější než tu před pěti lety. Ale pojďme v příbězích pěkně popořádku.

14.8.2007
SDÍLEJ:

Po bahnu zbyla spoušť

„Bydlím tu od roku 1929, ale co je to povodeň, jsem nikdy před tím nepoznal,“ začíná vzpomínat na krušné okamžiky důchodce Václav Zíd ze Stříbrné Skalice.

Domek má postavený v údolí u Jevanského potoka v oblasti Na Marjánce. Idylické místo, potok s hlubokým řečištěm vzdálený několik desítek metrů, se vlévá o dobrých sto, dvě stě metrů dál do Sázavy.

„Tady celé to údolí bylo v roce 2002 pod vodou. Šlo to strašně rychle, člověk nemohl vůbec nic dělat,“ vypráví. Voda stoupala přes zahradu až k domu. Tři schody, které musela u verandy překonat, pro ni byla hračka. Zastavila se až v místnostech, zhruba v metru dvaceti,“ říká Václav Zíd. „Víte, co bylo nejhorší?“ „To množství bahna, když voda opadla, to byla spoušť!“ hned si odpovídá. „Teď s odstupem času jako největší problém vidím čas. Vodu jsem měl doma skoro týden, stěny se strašně podmáčely, a přestože jsem všechno otloukl, znovu nahodil a vymaloval, do dneška se mi odfukuje omítka,“ ukazuje na některá místa. „Fasádu v průčelí domu jsem ještě opravit nestihl. To víte, barák jsem pojištěný neměl, všechny opravy jsem si dělal sám postupně,“ končí vzpomínky Václav Zíd.

Jenom jsem pomáhal…

Jedním z těch, koho se voda nedotkla osobně, a přesto ho vyprovokovala k činnosti, byl Josef Havlík ze Stříbrné Skalice. Mává rukou a brání se: „Co já! Jenom jsem pomáhal.“

„Některé baráky to vytopilo dvakrát, nejdříve přišel v červenci přívalový déšť a potom znovu povodeň v srpnu. Lidi měli vodu ve sklepích, na zahradách, v oblasti Marjánky i v domech. Tam to bylo nejhorší. Tam byl i měřicí bod,“ vypráví Josef Havlík.

„Nejdůležitější bylo co nejrychleji odčerpat vodu z domů a zajistit pitnou vodu. Pomáhali jsme čistit studně. To znamenalo vytáhnout dvakrát až třikrát studnu až na dno, použít do toho nějakou tu chemii,“ líčí. „Práce končily až po několika dnech, když voda zmizela, úklidem silnic a cest. Těžkou technikou se muselo odklidit bahno a hasičskými vozy ostříkat dočista,“ dodává.

Byly to dny plné strachu, pocitu bezmoci a nejistoty. Dnes už naštěstí nepoznáte, kudy se voda valila a jak vysoko se až dostala. Výmluvné zůstaly vzpomínky lidí a linie na domech, které si hladina sama vytvořila.

Hladina rychle stoupala

Spoušť, která všude byla, potvrzuje i majitel prodejny potravin Na Marjánce Přemysl Hněvkovský. Toho voda vyplavila především vloni na jaře. „V prodejně jsem měl metr vody. Do té doby nikdo nevěděl, co je povodeň,“ říká. „Stalo se to v noci, byla to hrozná rychlost, po půlnoci začala voda rychle stoupat a ve tři ráno byla v obchodě. Týden tu stála, nedalo se vůbec nic dělat. Jakmile opadla, začalo se uklízet. Po měsíci jsme znovu otvírali,“ vzpomíná majitel prodejny. „Znát je to do dneška. Problémy s vlhkostí stěn a plísněmi se řeší pořád, čeká mě znovu malování, už po několikáté,“ dodává Přemysl Hněvkovský.

Těžko si při pohledu na udržovaný trávník se skalkou a příjemným posezením před prodejnou představit zoufalství lidí v sousedství, kteří se snažili všemi možnými i nemožnými prostředky chránit svůj těžko nabývaný majetek. „Soused se snažil utěsnit svoji autodílnu i pytlíky s mlíkem,“ usmívá se jiný Skaličák Václav Zíd.

Jaká se ve Stříbrné Skalici učinila protipovodňová opatření

Když opadla voda, okamžitě jsme začali bagrovat na náklady obce koryto Jevanského potoka. Snažili jsme se v obytné části zvětšit průchodnost potoka. Po nás na potoce pracovalo i Povodí Vltavy a čistilo břehy, místy i redukovalo tůně. Snažili jsme se s povodím domluvit i na zásazích na řece Sázavě. To se nám nepodařilo. Mám pocit, že v tomto směru je protěžované město Sázava. Při povodních nás podržel Hrušovský rybník, tak jsme hned poté zpevnili přelivovou stranu rybníka. Významná z mého pohledu byla protierozní opatření. Z milionové dotace státu a našich dvou set tisíc se podařilo v lokalitě Na Plachtě vysázet remízky, které přívalovou vodu zachytí. Jejich význam se bude ještě zvyšovat s růstem stromů.“

Jiří Procházka, starosta

Znebe přišla apokalypsa, koncert museli zrušit

Sobotní večer 13. července 2002 měl být pro obyvatele Stříbrné Skalice, tamní chataře i přespolní návštěvníky velkým dnem. V letním kině měla vystoupit populární skupina Olympic, na jejíž koncert bylo prodáno takřka dva tisíce vstupenek. Návštěvníkům přijíždějícím do městečka se však naskytl pohled takřka apokalyptický několik domů bylo zatopeno až pod okna, jinými protékala voda, v jeden velký rybník se proměnilo hokejové hřiště, koupaliště i pracoviště středočeských vodovodů a kanalizací. Koncert byl pochopitelně zrušen. "Nejdříve se přihnala bouřka, která trvala asi hodinu a půl, s ní šla velká voda, na kterou jsme tady ale zvyklí. Najednou jsme ji však měli až u dveří, ucpali jsme je pytli, ale nepomohlo to. Voda postupovala tak rychle, že se nepodařilo nic uklidit. Zůstalo pod ní všechno, nábytek, koberce, akumulační kamna stojí ve vodě, prádlo v prádelnících je také zatopené," vyprávěla se slzami v očích obyvatelka nejvíce postiženého domu třiasedmdesátiletá Vlasta Gelnerová. "Naposledy něco podobného pamatuji před sedmadvaceti lety a to voda dosahovala k vrchnímu schodu. Tak to bylo i tentokrát, jenže najednou vylétla sklepem a už to bylo," doplnil ji její druh Jiří Čermák. Více štěstí měl Jan Havlíček, který přestěhoval veškeré domácí zvířectvo i s čuníkem. "Nést jsem musel i psa, který se bál," trpce se usmíval v sobotu večer. "Bylo to velice rychlé. Nikdy jsem nebyl vytopený, teď mám v domě dvacet čísel vody. Stačil jsem odjet s autem na kopec, ale vycouvával jsem s ním už ve vodě," přidal něco ze svých zážitků Jaroslav Janovský. "Hlavně že se nikomu nic nestalo, jsou horší věci než vytopený barák. Pokud nebude pršet, tak to dáme záhy do pořádku," pohlížela včera na katastrofu optimisticky jeho dcera Alena Pačesová. "Nechcete jít na kafe, lednička tam zůstala," neztratil smysl pro humor před zcela zatopenou malou rekreační chatkou Ladislav Nágl z Prahy. Ještě včera nedokázal nikdo odhadnout škody. "Pracujeme tam již od soboty. Nejsem na místě a proto nevím, kolik toho ještě zbývá," uvedl včera opreační důstojník kolínských hasičů Martin Richtár. Voda se na Stříbrnou Skalici, která patří k jedněm z nejníže položených obcí v okolí, valila ze všech kopců. "Zatopené domy jsou také v Hruškově, Hradci a Kostelních Střimelicích. Škodu si netroufnu odhadnout. Hasiči přivezli do obce jedenáct vysoušečů, takže se dá říct, že nejméně jedenáct domů voda vážně poškodila," zkusil den po přívalovém dešti nastínit rozsah katastrofy starosta Stříbrné Skalice Jiří Procházka.

Pokud i vy ve svých archivech najdete snímky, které povodňové události připomenou, přineste nám je, prosím, do redakce na Karlově náměstí v Kolíně, doručte poštou nebo pošlete e–mailem na adresu redakce.kolinsky@denik.cz, abychom je mohli zveřejnit v novinách a na našich internetových stránkách kolinsky.denik.cz/. Rádi otiskneme i vámi napsané zážitky.

14.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 150 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízečka/pomocnice v kuchyni v MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7150 kč, mzda max. 7500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mailem: reditelka@msmasinkapecky.cz,, osobně: každá středa 15:30 - 16:30 hod, v budově MŠ MAŠINKA Pečky ředitelna budova C., , Podmínkou zaměstnání je zdravotní průkaz, praxe ve školní jídelně nebo v jiném stravovacím provozu výhodou. , , Pracovní poměr s možností prodloužení spolupráce v budoucnu., , Pracovní doba: v rozsahu 5 hodin denně 9:30 - 14:30 hod., , Zaměstnanecké výhody: práce v příjemném kolektivu a prostředí, 5 týdnů dovolené.. Pracoviště: Mateřská škola mašinka pečky, Tř. Jana Švermy, č.p. 825, 289 11 Pečky. Informace: Miroslava Zumrová, . Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 15 000 Kč Zahradníci floristé a květináři Prodavač/ka - florista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Hromjaková Markéta, tel.: 736 539 955, , e-mail: peterhromjak@seznam.cz,, osobně: po předchozí telefonické domluvě 736 539 955., , Náplň práce:, Prodej květin, vazba květin, péče o květiny., , Požadavky:, Zkušenosti s květinami, vztah ke květinám., V případě cizinců znalost českého jazyka., , Jeden zaměstnanec - plný pracovní poměr, pracovní doba Po - Pá 8:30 - 12 hod a 13 - 17 hod, So 8 - 11:15 hod nebo , dva zaměstnanci - zkrácený pracovní poměr, 8 - 13 hod a 13 - 17 hod, 2x za měsíc So 8 - 11:15 hod., , Po 1 roce prodloužení pracovní smlouvy.. Pracoviště: Peter hromják - kolín, Politických vězňů, č.p. 33, 280 02 Kolín 2. Informace: Markéta Hromjaková, +420 736 539 955. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 23 000 Kč Specialisté v laboratorních metodách Patolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, osobně: v sídle firmy, pondělí - čtvrtek: 7.30 - 9 hodin, e-mailem: zabsky@meditox.eu - CV (lze zasílat i na adresu zaměstnavatele),, telefonicky: Truxová Eva, tel.: 313 129 374 linka 104, pondělí - čtvrtek: 7.30 - 9 hodin, , VŠ vzdělání - zaměření veterinární nebo humánní medicína. Znalost AJ, PC a praxe vítána., Vhodné i pro absolventy. , , Očekáváme: , aktivní přístup k plnění cílů, schopnost práce v týmu i samostatného řešení úkolů, zodpovědnost, přesnost, spolehlivost, ochotu k dalšímu sebevzdělávání, firemní loajalitu., , Nabízíme: , zajímavou práci ve velmi perspektivním oboru, možnost spolupráce se světovými farmaceutickými leadry, seriózní prostředí, odměnu dle zkušeností a prac. zařazení, další vzdělávání., , Zaměstnanecké výhody: , dovolená 5 týdnů, možnost stravování (příspěvek zaměstnavatele), , Pracovní doba: , 7.00 - 15.00 hod (pracovní fond 7,5 hod/den). Pracoviště: Meditox s.r.o., Pod Zámkem, č.p. 279, 281 25 Konárovice. Informace: Eva Truxová, +420 313 129 374linka104. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 000 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: reditel@7zskolin.cz., osobně: Mgr.Petr Strejček, úterý 08:00 - 09:00 hod v ředitelně ZŠ Masarykova 412, , Učitel na 1. stupni, který splňuje vzdělání dle zákova o pedagogických pracovnících.. Pracoviště: Základní škola kolín iii., masarykova 412, Masarykova, č.p. 412, 280 02 Kolín 2. Informace: Petr Strejček, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
10

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Videosouhrn 15.–16. října 2018

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Koncert se odehraje v obřadní síni radnice

Kolín - Koncert První dámy Masarykovy se odehraje v rámci oslav 100 let založení Československé republiky přímo v obřadní síni kolínské radnice, a sice ve středu 24. října od 19 hodin. Vystupovat bude Valérie Zawadská a Doležalovo kvarteto.

Ke 100 letům republiky uběhnou 100 kilometrů. Trasa vede z Prahy do Kolína

Kolínsko – Na běžeckou trasu dlouhou 100 kilometrů se vydají běžci, kteří chtějí uctít 100 let od založení Československa. „Sraz je 28. října od šesti hodin na Václavském náměstí u koně v Praze,“ řekl Leoš Bešťák, který událost organizuje.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

Hledali podfuk, našli pořádek

Střední Čechy - Vše je v pořádku. Tak se jeví výsledky kontroly oprav silnic, kterou středočeské hejtmanství objednalo v reakci na kritiku z řad opozičních zastupitelů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT