VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy vody aneb povodně 2002

STŘÍBRNÁ SKALICE - Když se v republice začne mluvit o povodních, Stříbrná Skalice patří v regionu k těm místům, kudy se velká voda valí jako první.Nejinak tomu bylo i v srpnu 2002. Místní obyvatele a chalupáře však při vzpomínkách mnohem více zamrazí po těle při vyslovení jiných dat – třeba červenec 2002, který byl jakousi předzvěstí srpnových událostí, anebo březen 2006. Tehdejší povodeň vnímají Skaličtí jako mnohem intenzivnější než tu před pěti lety. Ale pojďme v příbězích pěkně popořádku.

14.8.2007
SDÍLEJ:

Po bahnu zbyla spoušť

„Bydlím tu od roku 1929, ale co je to povodeň, jsem nikdy před tím nepoznal,“ začíná vzpomínat na krušné okamžiky důchodce Václav Zíd ze Stříbrné Skalice.

Domek má postavený v údolí u Jevanského potoka v oblasti Na Marjánce. Idylické místo, potok s hlubokým řečištěm vzdálený několik desítek metrů, se vlévá o dobrých sto, dvě stě metrů dál do Sázavy.

„Tady celé to údolí bylo v roce 2002 pod vodou. Šlo to strašně rychle, člověk nemohl vůbec nic dělat,“ vypráví. Voda stoupala přes zahradu až k domu. Tři schody, které musela u verandy překonat, pro ni byla hračka. Zastavila se až v místnostech, zhruba v metru dvaceti,“ říká Václav Zíd. „Víte, co bylo nejhorší?“ „To množství bahna, když voda opadla, to byla spoušť!“ hned si odpovídá. „Teď s odstupem času jako největší problém vidím čas. Vodu jsem měl doma skoro týden, stěny se strašně podmáčely, a přestože jsem všechno otloukl, znovu nahodil a vymaloval, do dneška se mi odfukuje omítka,“ ukazuje na některá místa. „Fasádu v průčelí domu jsem ještě opravit nestihl. To víte, barák jsem pojištěný neměl, všechny opravy jsem si dělal sám postupně,“ končí vzpomínky Václav Zíd.

Jenom jsem pomáhal…

Jedním z těch, koho se voda nedotkla osobně, a přesto ho vyprovokovala k činnosti, byl Josef Havlík ze Stříbrné Skalice. Mává rukou a brání se: „Co já! Jenom jsem pomáhal.“

„Některé baráky to vytopilo dvakrát, nejdříve přišel v červenci přívalový déšť a potom znovu povodeň v srpnu. Lidi měli vodu ve sklepích, na zahradách, v oblasti Marjánky i v domech. Tam to bylo nejhorší. Tam byl i měřicí bod,“ vypráví Josef Havlík.

„Nejdůležitější bylo co nejrychleji odčerpat vodu z domů a zajistit pitnou vodu. Pomáhali jsme čistit studně. To znamenalo vytáhnout dvakrát až třikrát studnu až na dno, použít do toho nějakou tu chemii,“ líčí. „Práce končily až po několika dnech, když voda zmizela, úklidem silnic a cest. Těžkou technikou se muselo odklidit bahno a hasičskými vozy ostříkat dočista,“ dodává.

Byly to dny plné strachu, pocitu bezmoci a nejistoty. Dnes už naštěstí nepoznáte, kudy se voda valila a jak vysoko se až dostala. Výmluvné zůstaly vzpomínky lidí a linie na domech, které si hladina sama vytvořila.

Hladina rychle stoupala

Spoušť, která všude byla, potvrzuje i majitel prodejny potravin Na Marjánce Přemysl Hněvkovský. Toho voda vyplavila především vloni na jaře. „V prodejně jsem měl metr vody. Do té doby nikdo nevěděl, co je povodeň,“ říká. „Stalo se to v noci, byla to hrozná rychlost, po půlnoci začala voda rychle stoupat a ve tři ráno byla v obchodě. Týden tu stála, nedalo se vůbec nic dělat. Jakmile opadla, začalo se uklízet. Po měsíci jsme znovu otvírali,“ vzpomíná majitel prodejny. „Znát je to do dneška. Problémy s vlhkostí stěn a plísněmi se řeší pořád, čeká mě znovu malování, už po několikáté,“ dodává Přemysl Hněvkovský.

Těžko si při pohledu na udržovaný trávník se skalkou a příjemným posezením před prodejnou představit zoufalství lidí v sousedství, kteří se snažili všemi možnými i nemožnými prostředky chránit svůj těžko nabývaný majetek. „Soused se snažil utěsnit svoji autodílnu i pytlíky s mlíkem,“ usmívá se jiný Skaličák Václav Zíd.

Jaká se ve Stříbrné Skalici učinila protipovodňová opatření

Když opadla voda, okamžitě jsme začali bagrovat na náklady obce koryto Jevanského potoka. Snažili jsme se v obytné části zvětšit průchodnost potoka. Po nás na potoce pracovalo i Povodí Vltavy a čistilo břehy, místy i redukovalo tůně. Snažili jsme se s povodím domluvit i na zásazích na řece Sázavě. To se nám nepodařilo. Mám pocit, že v tomto směru je protěžované město Sázava. Při povodních nás podržel Hrušovský rybník, tak jsme hned poté zpevnili přelivovou stranu rybníka. Významná z mého pohledu byla protierozní opatření. Z milionové dotace státu a našich dvou set tisíc se podařilo v lokalitě Na Plachtě vysázet remízky, které přívalovou vodu zachytí. Jejich význam se bude ještě zvyšovat s růstem stromů.“

Jiří Procházka, starosta

Znebe přišla apokalypsa, koncert museli zrušit

Sobotní večer 13. července 2002 měl být pro obyvatele Stříbrné Skalice, tamní chataře i přespolní návštěvníky velkým dnem. V letním kině měla vystoupit populární skupina Olympic, na jejíž koncert bylo prodáno takřka dva tisíce vstupenek. Návštěvníkům přijíždějícím do městečka se však naskytl pohled takřka apokalyptický několik domů bylo zatopeno až pod okna, jinými protékala voda, v jeden velký rybník se proměnilo hokejové hřiště, koupaliště i pracoviště středočeských vodovodů a kanalizací. Koncert byl pochopitelně zrušen. "Nejdříve se přihnala bouřka, která trvala asi hodinu a půl, s ní šla velká voda, na kterou jsme tady ale zvyklí. Najednou jsme ji však měli až u dveří, ucpali jsme je pytli, ale nepomohlo to. Voda postupovala tak rychle, že se nepodařilo nic uklidit. Zůstalo pod ní všechno, nábytek, koberce, akumulační kamna stojí ve vodě, prádlo v prádelnících je také zatopené," vyprávěla se slzami v očích obyvatelka nejvíce postiženého domu třiasedmdesátiletá Vlasta Gelnerová. "Naposledy něco podobného pamatuji před sedmadvaceti lety a to voda dosahovala k vrchnímu schodu. Tak to bylo i tentokrát, jenže najednou vylétla sklepem a už to bylo," doplnil ji její druh Jiří Čermák. Více štěstí měl Jan Havlíček, který přestěhoval veškeré domácí zvířectvo i s čuníkem. "Nést jsem musel i psa, který se bál," trpce se usmíval v sobotu večer. "Bylo to velice rychlé. Nikdy jsem nebyl vytopený, teď mám v domě dvacet čísel vody. Stačil jsem odjet s autem na kopec, ale vycouvával jsem s ním už ve vodě," přidal něco ze svých zážitků Jaroslav Janovský. "Hlavně že se nikomu nic nestalo, jsou horší věci než vytopený barák. Pokud nebude pršet, tak to dáme záhy do pořádku," pohlížela včera na katastrofu optimisticky jeho dcera Alena Pačesová. "Nechcete jít na kafe, lednička tam zůstala," neztratil smysl pro humor před zcela zatopenou malou rekreační chatkou Ladislav Nágl z Prahy. Ještě včera nedokázal nikdo odhadnout škody. "Pracujeme tam již od soboty. Nejsem na místě a proto nevím, kolik toho ještě zbývá," uvedl včera opreační důstojník kolínských hasičů Martin Richtár. Voda se na Stříbrnou Skalici, která patří k jedněm z nejníže položených obcí v okolí, valila ze všech kopců. "Zatopené domy jsou také v Hruškově, Hradci a Kostelních Střimelicích. Škodu si netroufnu odhadnout. Hasiči přivezli do obce jedenáct vysoušečů, takže se dá říct, že nejméně jedenáct domů voda vážně poškodila," zkusil den po přívalovém dešti nastínit rozsah katastrofy starosta Stříbrné Skalice Jiří Procházka.

Pokud i vy ve svých archivech najdete snímky, které povodňové události připomenou, přineste nám je, prosím, do redakce na Karlově náměstí v Kolíně, doručte poštou nebo pošlete e–mailem na adresu redakce.kolinsky@denik.cz, abychom je mohli zveřejnit v novinách a na našich internetových stránkách kolinsky.denik.cz/. Rádi otiskneme i vámi napsané zážitky.

14.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech projektový manažer-ka/konstruktér-ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky: Po-Pá 08:00 - 14:00, , Hlavním úkolem je zpracování podkladů pro výrobu daného projektu. Podkladem je průvodní zpráva/výrobní specifikace a výkresové dokumentace., , Požadujeme komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC, MS OFFICE, řidičské oprávnění "B", , Výhodou je umět pracovat ve 2D/3D výkresovém programu, ERP systému, programu Solid Edge/works, Money S4, , Po roce možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, , Pracovní doba, 6:30 - 15:00 nebo 07:00 - 15:30. Pracoviště: Sicar, spol. s r.o. - provoz, 282 01 Český Brod. Informace: Jan Hora, +420 321 613 204.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 500 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Ludvíčková Klára, tel.: 724 558 086, , e-mail: tpca.501@aramark.cz,, osobně: po předchozí telef. domluvě, , Náplň práce:, Příprava hlavních jídel a jejich servírování, úklid kuchyně., , Požadavky:, Samostatnost, spolehlivost., , Pracovní doba:, pondělí - pátek 1 týden 6 - 14:30 hod, 2 týden 15:30 - 24 hod.. Pracoviště: Aramark, s.r.o. - restaurace tpca, 280 02 Kolín 2. Informace: Klára Ludvíčková, +420 724 558 086.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 8 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OZZ,OZP, , První kontakt:, telefonicky: Pokorný Ondřej, tel.: 733 438 377, e-mail: ondrej.pokorny@heincl.cz., , Hledáme pracovníka na strojní a ruční úklid kanceláří a výrobních prostor. , Jedná se o 4 hodiny denně PO - PÁ (pracovní doba po dohodě s technikem)., Práce na HPP., Pozice je vyhrazená pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Vhodné pro muže i ženy., V případě zájmu kontaktujte technika zakázky - Ondřej Pokorný, tel.: 733 438 377, e-mail: ondrej.pokorny@heincl.cz.. Pracoviště: Heincl s.r.o.- kolín, Rybářská, č.p. 547, 280 02 Kolín 2. Informace: Ondřej Pokorný, +420 733 438 377.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Tulisová Petra DiS., tel.: 321784201, , Do našeho domova pro klienty s Alzheimerovou nemocí a jinými formami demence hledáme pomocnou sílu do kuchyně., , Nabízíme přátelský kolektiv, odpovídající mzdové ohodnocení, stravenky nebo dotované stravování, možnost ubytování. V případě zájmu nás kontaktujte.. Pracoviště: G-help o.p.s., Komenského, č.p. 209, 281 61 Kouřim. Informace: Petra Tulisová, +420 321 784 201.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Film Poslední útěk v kolínské světové premiéře uvedli jeho tvůrci
43

Film Poslední útěk v kolínské světové premiéře uvedli jeho tvůrci

Při požáru historické roubenky na Mladoboleslavsku zemřel majitel
5

Na místě natáčení Čertů zabíjelo ohnivé peklo

Minimálně do konce března se ještě příliš neohřejeme

Současné chladné počasí zůstane v Česku minimálně do konce března, v polovině dubna má být už tepleji, přesto se teploty dostanou jen k dlouhodobému průměru. Příští týden spadne v porovnání s dalšími třemi týdny i více srážek. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho aktuální předpovědi bude pršet i o nadcházejících velikonočních svátcích, kdy na horách může ještě i sněžit, nejvyšší denní teploty budou kolem deseti stupňů Celsila.

Korunní svědkyně v Rathově kauze účet za přiznávané čachry odmítá

Střední Čechy – Předem neočekávané souvislosti týkající se dopadů na podnikání korunní svědkyně v soudním procesu věnovaném údajným korupčním manipulacím s veřejnými zakázkami Středočeského kraje (ze všech 11 obžalovaných spojovaným ponejvíce s osobou někdejšího hejtmana Davida Ratha) naznačují dosud nepříliš známé vazby mezi některými z obžalovaných.

Zloději mají pré: začíná sezona

Střední Čechy – Škodu vyčíslenou na 24 tisíc korun způsobil zatím neznámý pachatel, který se v úterý během noci vloupal do dílny u domu v obci Březová-Oleško na Praze-západ. 

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Střední Čechy – Získání zakázek ve veřejných soutěžích bylo férové – a rozhodně bez toho, že by s tím bylo spojeno jakékoli předávání úplatků. V pátek to u Krajského soudu v Praze uvedli souzení manažeři firem dodávajících zdravotnické vybavení Martin Jireš a Jindřich Řehák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT