Středočeši měli nadále podle pokynů hlavního řídicího štábu na starost činnost ve třetím ze čtyř sektorů – a pod jejich velitelské stanoviště, zřízené na parkovišti u hotelu Mezní Louka, spadaly i četné další jednotky: ještě ze tří krajských odřadů profesionálních hasičů včetně pražského, ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR, který vysílá i těžkou techniku, a z dobrovolných sborů.

Právě díky pomoci dobrovolných hasičů se podařilo počet hasičů nasazených v rámci sektoru zvýšit z úterních 311 na středečních 350. Na jednotlivých úsecích, na které je sektor svěřený Středočechům dále rozdělen, to umožnilo častější střídání nasazených hasičů – v úmorném vedru velmi potřebné.

Už ráno monitoring za pomoci dronu potvrdil, že plameny již nejsou vidět – a hasiči se tak mohli soustředit na pozemní kontrolu s vyhledáváním skrytých ohnisek hoření za pomoci termovizních kamer, informoval o dění na požářišti Ladislav Holomčík. „Velkým pomocníkem jsou čtyřkolky, které mají nádrže na přibližně tři sta litrů vody a dostanou se i do míst, kam neprojedou velké cisterny. Jsou však lokality, do kterých nepronikne žádná technika, a hasiči tak musí na pěší průzkum,“ konstatoval.

Připomněl, že při této činnosti už se uplatňují i ruční stříkačky. „Některé jsou kanadského typu, kdy hasič nese na zádech vak s vodou, kterou rozstřikuje malou proudnicí na principu tlakové pumpičky. Do vody je možné přidat nepatrné množství speciálního hasiva, které zvýší účinnost hašení. Druhým hojně využívaným typem jsou džberové stříkačky, které jsou nejvíce podobné dřívější výbavě malířů pokojů. Mají obsah deset litrů a třímetrovou hadici o průměru 25 milimetrů zakončenou krátkou proudnicí,“ konstatoval Holomčík.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

S dodatkem, že jakkoli by se v porovnání s rozlohou požáru v národním parku mohly tyto prostředky leckomu jevit nicotné, opak je pravdou: dosahují vysoké účinnosti při likvidaci malých lokálních ohnisek ve špatně přístupných lesních terénech.

Během středy ale pokračovala i tradiční činnost hasičů na požářišti: práce s hadicemi a proudnicemi, s ženijním nářadím, ale i s motorovými pilami při odstraňování poškozených a nebezpečných stromů, které by pro zasahující hasiče mohly představovat hrozbu. Nadále také pokračovala dálková dodávka vody pomocí šesti za sebou postavených velkokapacitních čerpadel dopravním vedením v délce 6,8 kilometru pro stanoviště na doplňování cisteren a bambi vaků podvěšených pod vrtulníky.

Pražští hasiči ve středu ohlásili střídání dobrovolných jednotek, kdy za úsvitu vyrazili na Děčínsko jednotky sborů z Kunratic, Lysolají a Nebušic. Nadále je také v médiích celostátně vidět přítomnost mluvčího pražských profesionálů Martina Kavky.