Vzhledem k tomu, že podle oznamovatele už šlehaly plameny ze střechy, vyslal operační důstojník k události profesionální hasiče z Kolína, kterým vyjely na pomoc dobrovolné jednotky obcí Nová Ves I a Plaňany. "S výškovou technikou zároveň vyrazili podnikoví hasiči PARAMO z Kolína," dodal Holomčík.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že jde o požár přístavku o rozměrech 4 krát 10 metrů, kde bylo uskladněno především dřevo. "Na zdolání plamenů nasadili hasiči dva vysokotlaké proudy a požár v 13.41 hodin lokalizovali," upřesnil mluvčí středočeských hasičů. Současně s tím ohlásil velitel zásahu i likvidaci a jednotky se po sbalení materiálu začaly vracet na své základny.



Přímé škody v následku požáru vyčíslil vyšetřovatel na 20 tisíc korun. "Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek za 800 tisíc korun," dodal Ladislav Holomčík.

Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při manipulaci se žhavým popelem, což je v topné sezoně častá chyba, kterou vyšetřovatel na místě vyřešil blokovou pokutou.

Událost se obešla bez zranění osob, neboť všech pět obyvatel domu bylo včas evakuováno. Místní dobrovolné jednotce byla nařízena účast na kontrole požářiště v podvečerních hodinách.

Hořící dřevěné obložení v Sázavě

Těsně před patnáctou hodinou pak vyjížděla jednotka HZS Uhlířské Janovice společně s dobrovolnými hasiči ze Sázavy a Stříbrné Skalice do Benešovské ulice v Sázavě, odkud byl ohlášen požár balkonu ve druhém nadzemním podlaží rodinného domu. Hořící dřevěné obložení bylo uhašeno za několik minut, takže plameny nestačily přeskočit na další části domu. Vzniklá škoda byla odhadnuta na 10 tisíc korun, uchráněné hodnoty na jeden milion. Také v tomto případě požár vznikl od žhavého popela, který majitel vysypal do papírové přepravky a odložil na balkon. Ani on se tak nevyhnul postihu a musel za svoji nedbalost vytáhnout z peněženky pětistovku, kterou mu coby mírnější „sváteční“ pokutu vystavil vyšetřovatel HZS Kutná Hora por. Bc. Jaromír Brzák.

„Lidé jsou velmi neopatrní a myslí si, že když je venku zima, popel hned vychladne,“ uvedl k oběma sobotním událostem zkušený vyšetřovatel. „Popel dokonce může způsobit požár i po několika dnech, takže v žádném případě nepatří ani do plastových popelnic nebo kontejnerů, obdobně jako ke komunálnímu odpadu a jiným hořlavým materiálům. Další nebezpečí spočívá v tom, že popelnice bývají často postavené v různých přístřešcích nebo u zdí domů, které jsou zateplené polystyrénem – a ten velmi dobře a hlavně rychle hoří,“ upozornil Jaromír Brzák.