„V sobotu krátce po poledni přijalo operační středisko středočeských hasičů hlášení o požáru lesního stroje na těžbu dřeva v katastru obce Onomyšl,“ předeslala mluvčí hasičů Tereza Fliegerová s tím, že na místo byla vyslána jednotka profesionálních hasičů z Uhlířských Janovic, velitel čety z Kutné Hory a dobrovolné jednotky z Onomyšle a Uhlířských Janovic.

Hasičům zásah komplikoval fakt, že stroj vzňal uprostřed lesa. S hasičskou technikou tak nebylo možné zajet až na místo a bylo nutné natáhnout přibližně 300 metrů dopravního vedení.

Kabinu harvestoru zasáhl požár v plném rozsahu. „Hasiči na zdolání plamenů nasadili jeden C proud, ale jelikož přehořely hadice s olejem, byl na místo povolán i zástupce životního prostředí,“ doplnila Fliegerová.

Zhruba hodinu po nahlášení byl oheň zcela pod kontrolou, lokalizován a následně zlikvidován. Přestože požár zasáhl pouze kabinu stroje a nerozšířil se na lesní porost, byla škoda vyčíslena na čtyři miliony korun.

Příčinou byla technická závada. Protože foukal vítr, jednotky dobrovolných hasičů z Onomyšle a Uhlířských Janovic až do nedělního rána nad požářištěm dohlížely.