„Máme podstatně zvýšený počet výjezdů, za sucha je opravdu velké nebezpečí požáru. Jedná se zejména o lesní porosty, pole, ale i volně stojící keře, kde stačí odhodit nedopalek a velmi rychle se prostor vznítí,“ říká ředitel kolínského územního odboru profesionálních hasičů Dalibor Zeman a současně apeluje na obyvatele, aby nařízení o ochraně proti požárům v době dlouhotrvajícího sucha nebrali na lehkou váhu. Není to o tom, že nějaký úředník vydá směrnici, jen aby se neřeklo, aby byla úředně vyvěšená a víc nic. V tomto případě je nebezpečí opravdu reálné.

Případy požárů z poslední doby:
- Škodu za půl druhého milionu způsobily plameny například na poli mezi Ratboří a Pašinkou. Popelem lehl stroj na lisování balíků a s ním i několik hektarů obilí.
- U Klučova si oheň na poli vyžádal škodu dokonce za pět milionů, kombajn shořel prakticky úplně.

„Myslím, že lidé sami ve zpravodajství vidí, že to může ovlivňovat lidské životy,“ dodal Dalibor Zeman a vzpomněl třeba případ, kdy si lidé v současném suchu udělali ohňostroj.

Následky sucha pociťují i členové sborů dobrovolných hasičů na celém Kolínsku. „Sucho je velký problém. Zrovna nedávno jsme byli na požáru pole u Dolních Chvatlin, kde byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu,“ uvedl zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů Mančice Radek Sršeň.

Podobně mluví také například v Plaňanech. „Vyjíždí se nyní častěji, třeba i několikrát do týdne, což jindy není obvyklé,“ říká starosta SDH Plaňany Martin S. Charvát. „Většinou se jedná o požáry pole, vznítí se obilí, kombajn, traktor…“ dodává.

Napilno mají i dobrovolné hasiči z Ratenic. „Neustále jsme v pohotovost,“ poznamenal starosta SDH Miloslav Chlumský. „Naposledy jsme, bylo to kolem druhé hodiny v noci, vyjížděli k požáru stohu nedaleko Sokolče. I když tady si myslím, že ho spíš možná někdo zapálil,“ domnívá se Miloslav Chlumský.

Jak připomněl šéf kolínských profesionálních hasičů, v současných vedrech nejsou častější hasičské výjezdy jen k požárům. „Vyjíždíme na různé technické pomoci, například pomoci záchranné službě při kolapsech pacientů, je také více dopravních nehod, horko zkrátka ovlivňuje schopnost řidičů soustředit se na řízení,“ upřesnil Dalibor Zeman. Další výjezdy pak mají hasiči například k elektrorozvodným stanicím, které se přehřívají a vypadávají.

A nelze si namlouvat, že hasiči jsou jako lidské bytosti jiní než všichni ostatní, kteří se v současných vedrech takříkajíc pečou, a to se na rozdíl od hasičů obvykle nepohybují v zásahových oblecích a helmě. „Samozřejmě jakýkoli zásah v teplotách, které v současné době panují, je náročnější, představuje daleko větší zátěž pro organismus, člověk se také dřív unaví,“ říká Dalibor Zeman.