Jak sdělil jeden z mluvčích středočeských hasičů Petr Svoboda, operační důstojník vyhlásil poplach profesionálním hasičům ze stanic v Českém Brodě a Říčanech a také jednotkám sboru dobrovolných hasičů v Kostelci nad Černými lesy, Poříčanech a Tuchorazi. Vzápětí byl po dalších upřesňujících telefonátech, že skladovací hala je plná kouře, vyhlášen druhý poplachový stupeň a do Tuchorazi vyrazily ještě jednotky z Kolína a Benešova. Sirény zazněly také u dobrovolných sborů v obcích Kounice, Kouřim, Rostoklaty a Škvorec.

První jednotka byla na místě za šest minut od ohlášení události. Při průzkumu bylo zjištěno, že celá hala je silně zakouřená a požár se šíří z prvního patra, kde je elektrorozvodná místnost. „Ještě před příjezdem hasičů se požár pokoušeli likvidovat sami majitelé a zaměstnanci pomocí hasicích přístrojů. Vzhledem k velkému výskytu kouře se dva z nich nadýchali zplodin hoření a museli být prohlédnuti a ošetřeni přivolanou posádkou zdravotnické záchranné služby,“ uvedl Petr Svoboda.

Hasiči v dýchací technice dostali požár pod kontrolu pomocí jednoho vysokotlaku a jednoho D proudu z místního zdroje. Lokalizaci nahlásil velitel zásahu v 18.45 hodin. Následně byla hala odvětrána, nejprve pomocí přenosných ventilátorů a poté byl nasazen i přívěsný s podstatně vyšším výkonem.

„Příčina vzniku požáru byla vyšetřovatelem stanovena jako technická závada elektroinstalace. Po dobu zásahu byla říčanská stanice zálohována dobrovolnými jednotkami z Říčan a Mnichovic,“ dodal Petr Svoboda.