„Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanic Nymburk a Poděbrady a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Pečky a Plaňany,“ uvedl mluvčí Petr Svoboda za hasiči Středočeského kraje.

Oheň byl rozsáhlý a velitel vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. „Při příjezdu prvních jednotek byla požárem zasažena stropní konstrukce ve druhém nadzemním podlaží domu, který je právě v rekonstrukci a v jehož přízemí sídlí pobočka České spořitelny. Vzhledem k tomu, že plameny už začaly pronikat skrz střechu, nechal velitel zásahu povolat další síly a prostředky, zároveň vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu,“ doplnil Petr Svoboda.

| Video: Youtube

Dle jeho slov musely být na pomoc povolány další hasičské jednotky, i ty dobrovolné. „Do Peček tak zamířila jednotka ze stanice Český Brod, hasiči podniku Paramo Kolín a dobrovolné sbory z Cerhenic a Ratenic. Celkem se na místě sjelo devět cisteren a dva kusy výškové techniky,“ potvrdil Petr Svoboda.

Po 22. hodině byla katastrofa zažehnána, pro jistotu zůstali přes noc u místa požáru dobrovolní hasiči z Peček. „Kolem půl desáté začal velitel zásahu s redukcí jednotek a ve 21.34 hodin ohlásil lokalizaci. Současně nechal snížit poplachový stupeň na základní úroveň. Pokračovalo rozebírání střechy a dohašování skrytých ohnisek v konstrukci krovu. Ve 22.23 hodin přijalo operační středisko zprávu o likvidaci požáru a postupném ukončování zásahu zbylých jednotek, které se po sbalení materiálu vracely na základny. Na místě byla ponechána pouze jednotka SDH Pečky, aby zajistila do rána dohled nad požářištěm,“ dodal Petr Svoboda.

| Video: Youtube

Škoda bude pravděpodobně vysoká, ale naštěstí nebyl během požáru nikdo zraněn. „Předběžně byla škoda stanovena na dva ä půl milionu korun, uchráněné hodnoty vyšetřovatel odhadl na pět milionů. Obě částky se však mohou po došetření změnit. Celá událost se obešla bez zranění osob,“ uvedl na závěr mluvčí s tím, že požár zapříčinil zazděný trám v komínovém tělese.