Zřejmě však netušila, že se plamínek záhy promění ve velkou ohnivou stěnu. Při vyšetřování se potvrdilo, že se nejednalo o úmyslné založení. „Šlo pouze o nešťastnou náhodu,“ řekl ředitel kolínských hasičů Jan Bradna.

Žena totiž od ohně odešla. Takové rozhodnutí se ukázalo jako nemoudré. Plamen se totiž dostal na blízký keř a začal ho nenasytně polykat. „Foukal vítr, takže oheň přeskočil,“ vylíčil příčiny požáru Jan Bradna. „Dostalo se to v podstatě až pod střechu muzea. Uhasili jsme to a udělali pečlivý průzkum, aby nedošlo k požáru,“ řekl.

Žhářka vyvázla pouze s pokutou. Přesnou částku pokuty však Jan Bradna odmítl sdělit „Zaplatila částku v řádech sto korun až tisíci korun,“ nastínil.

Kdyby plameny přeskočily na muzeum, tak by podle ředitele Vladimíra Rišlinka napáchaly ohromné škody. „Byla ohrožena budova archeologické sbírky,“ řekl. „Patří k nejcennějším sbírkovým fondům našeho muzea. Její ztráta by nás naprosto paralyzovala,“ dodal.

V sázce byl i chrám svatého Bartoloměje. Kolínský farář Libor Bulín ale raději nechtěl ani domýšlet, jaké by byly následky. „Škoda by v případě požáru byla nevyčíslitelná,“ vyjádřil se.

Podle Jana Bradny zákon umožňuje fyzickým osobám, aby prováděli pálení. Ani ho nemusí ohlásit. „Paní to ale podcenila,“ dodal.