Blesky prozařovaly večerní oblohu s předzvěstí velké bouře. Déšť se ještě nezačal snášet, když se na obzoru objevilo mohutné světlo. Tak popisují noční požár stohu u Křečhoře očití svědci. "Bylo krátce po jedenácté hodině a my jsme se jeli podívat na blížící se bouři na pole mezi Štítary a Křečhoří. V tom jsme ovšem zhruba půl kilometru od nás viděli rudou záři, která se nakonec ukázala jako požár," prozradil jeden ze svědků, kterého, když se autem blížil k místu požáru, předjíždělo první policejní auto.

Nakonec se na místo sjely přibližně tři policejní vozy a po několika minutách se na místo dostavila i hasičská cisterna. Zásahu se zúčastnili dobrovolní požárníci z Plaňan a Křečhoře. Vlivem silného větru však již mohutný stoh prohořel v celé své šířce, tudíž po necelé půlhodině hasičský vůz místo opustil. Vzhledem k tomu, že se požár neměl kam rozšířit a neohrožoval životní prostředí, bylo rozhodnuto nechat stoh vyhořet.

Příčina požáru zůstává nejasná. Přesto však byla již teorie o vzniku požáru úderem blesku vyloučena. "Hasiči, kteří na místě zasahovali, tuto možnost zavrhli. Ve spolupráci s policií nyní prošetřujeme možnost úmyslného zapálení," objasnil situaci Deníku Jan Bradna, ředitel územního odboru hasičského záchranného sboru. Teorie o založení požáru jako o formě vyřizování účtů mezi podnikateli, je prý v dané lokalitě velmi pravděpodobná. S touto teorií se shodují i svědci. "Než se záře objevila, byli jsme poblíž místa už zhruba dvacet minut. Mezitím kolem nás projelo z daného směru auto, které jsme ovšem v té tmě blíže nepoznali. A několik minut na to už byl oheň vidět," vypráví svědek. "Za tu dobu, co jsme tam stáli, žádný blesk poblíž neuhodil. Byli jsme jen pár set metrů od místa, takže bychom to určitě zaregistrovali. Spíš se mohlo jednat o nedopalek, nebo možná i úmyslné zapálení," uvažuje řidič.

Policie se již pustila do vyšetřování celé události. "Případ šetříme. Skutečně se zabýváme také možností úmyslného založení požáru," uvedla Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. Celková škoda byla podle posledních informací vyčíslena na cca. 67 tisíc korun.

Včerejší bouře i přes svou intenzitu nakonec větší škody na Kolínsku nezpůsobila. "V pohotovosti byly takřka všechny jednotky, připraveno bylo i posílení operačního střediska. Naštěstí však kromě několika popadaných stromů nebyla nutná žádná větší akce," dodal Bradna, velitel kolínských hasičů, jehož sbor situaci nepodcenil.