„Tělo leželo vedle zčásti shořelé postele. Lékař záchranné služby nestanovil příčinu smrti, přivolaný soudní lékař uvedl, že jde o ostatky mužského těla, což potvrzují i výpovědi svědků, a neshledal jiné než termické poškození. Přesnou totožnost uhořelého se vzhledem k ohoření těla zatím nepodařilo určit,“ uvedla policejní mluvčí Věra Žídková s tím, že více by měla napovědět nařízená soudní pitva.

Na místě požáru domu, který byl polorozpadlý ještě před tím, než se ho zmocnily plameny, pracoval i služební pes, přítomnost akcelerantů hoření v místě nálezu mrtvého nenašel. Vyšetřovatel hasičů předběžně určit příčinu požáru nedbalost, ale nevyloučil ani cizí zavinění.

K celé události došlo v pondělí v podvečer. O půlnoci se však hasičské majáky rozblikaly v Krakovanech znovu. Dům totiž začal hořet ještě jednou z jiné strany. V úterý se na místo vypravil tým vyšetřovatelů a hasiči přijeli do třetice. „Objevila se tam skrytá ohniska požáru,“ vysvětlil šéf kolínských hasičů Jan Bradna.Znovu se sem vrátili i odborníci a navíc se služebním psem, který nyní hledá v domě jakékoliv hořlavé kapaliny.

Příčina požáru je neznámá

Hasiči stále nevědí, jak požár vzniknul. „Jedno je jisté, rozhodně to nebylo od topení nebo elektrického vedení, nic takového v domě neměl. Na jakékoliv závěry je však příliš brzy,“ řekl jeden z přivolaných požárníků. „U topení měl metrové pavučiny,“ dodává. Vyšetřovatel kolínských hasičů Martin Šmejkal souhlasí se stanoviskem svého kolegy. „Pracujeme se všemi možnostmi. Zatím nemáme výsledky expertíz, byly by to spekulace,“ uvádí.

Co na to místní?

Skupinka obyvatelek Krakova nedaleko od spáleniště věděla o požáru mnohé. „Byla jsem přímo u toho, když to odpoledne hořelo,“ vypráví očitá svědkyně. „Nejdřív to hořelo dopoledne, to uhasili. V noci začali ale houkat nanovo!“

Vyhořelý dům a jeho majitele prý zná. „On to je dům hrůzy. Před devíti lety tam pánovi zavraždili ženu, nepřišli na viníka. Našel ji v gauči zasypanou vápnem,“ vypraví. „Bydlel tam sám, byl na všechny hodný. Pochybuji, že by za tím někdo byl,“ spekuluje o příčině požáru.

„Snad se tam něco nestane potřetí,“ říká další obyvatelka Krakovan.

Po požáru

Na kraji Krakovan u místního rybníka ve vzduchu visel pach spáleniště. Stane se v domě hrůzy třetí katastrofa, nebo to požárem skončilo? Udeří neznámý vrah na místě činu znovu?

Odpověď na tyto otázky možná naleznou hasiči a policisté při svém vyšetřování. Co když ne?