O úmyslném zapálení spekulují místní v souvislosti s nočním požárem domu v Cerhenicích nedaleko hřbitova. O to víc se emoce rozhořely poté, co v sobotu kolem poledne vzplála ještě skládka v místech zvaných Na Beránku. „Ty dva požáry budou mít souvislost, o tom jsem přesvědčená,“ nechala se slyšet starší obyvatelka městyse.

„Zrovna jsem uspával syna, když si manželka všimla, že v sousedství hoří dům,“ popsal starosta Marek Semerád, který přivolal hasiče a policii. „Teď, když se podívám na jednu stranu, vidím vyhořelý dům a na druhé straně černý dým z doutnající skládky,“ řekl v sobotu odpoledne.

Požár domku hasiči zlikvidovali a zamezili rozšíření ohně na okolní stavby, na místě byl vyšetřovatel i psovod se speciálně cvičeným psem. „Jednalo se o domek ve stavu ruiny, takže majitel neuplatnil žádnou škodu,“ popsala mluvčí kolínských policistů Martina Ulrychová. Pokud by se škoda uplatňovala, mohla by se podle prvotních odhadů hasičů pohybovat mezi 500 a 800 tisíci korunami.

Podle místních přízemní domek byl obývaný. „Majitel ho prodává, ale bydlel tam jeho bratr,“ řekla jedna z přihlížejících, kteří se v sobotu ráno přišli podívat na to, co z domku zbylo. Při troše představivosti je to polovina, spíš méně. Podle informací Kolínského deníku se majitel trvale zdržuje na Slovensku, spolumajitelka v jižních Čechách. Místní si všimli, že v době požáru se kolem domku pohybovaly dvě osoby. Nikdo ale naštěstí nebyl zraněn. Příčina požáru je v této chvíli v šetření. „Jedna z verzí je úmyslné zapálení,“ potvrdil vyšetřovatel hasičů Martin Šmejkal.

Ještě než stačily vychladnout poslední zbytky požáru domku, zpozorovali obyvatelé hustý černý a nevábně páchnoucí dým směrem od Plaňan. V bývalé pískovně na okraji Cerhenic směrem na Plaňany se totiž vznítila černá skládka pneumatik.

Má dění za začátku víkendu na svědomí žhář? Více napoví expertízy nálezů, jež učinil pes speciálně cvičený na vyhledávání akcelerantů hoření. Místní ale mají už teď poměrně jasno. „Dva požáry během 24 hodin? To není normální, to někdo zapálil,“ řekl muž procházející náměstím Míru. „Patrně si nyní budou obyvatelé dávat na určité osoby větší pozor,“ poznamenal starosta Marek Semerád.