"Z Kolína vyjela jednotka na zálohu do Říčan, odkud se jelo do Prahy. Na místě jsou také další jednotky našich dobrovolných sborů," uvedl kolínský hasičský operační důstojník.

„V areálu tržnice zasahuje dvacet sedm hasičských jednotek z Prahy. Pomáhají jim čtyři další, z toho dvě ze Středočeského kraje. Požádali jsme také o posily z Hradce Králové a Plzně, ty již míří do Prahy," řekl Deníku mluvčí pražských hasičů Vít Pernica

Snaží se zlikvidovat obrovský požár, který po krátké době opět zachvátil tamní vietnamskou tržnici Sapa. Jak dále potvrdil Pernica, hoří dvoupodlažní hala o rozloze 50 x 100 metrů. Podle vyšetřovatele hasičů, který je na místě, je požár částečně lokalizován a dál se zatím nešíří.
Komplikovaný zásah

Dohašování ale podle mluvčího Pernici potrvá do večera. Konstrukce haly, v níž je uskladněn převážně textil, se bortí. Hasiči tak neoperují přímo v budové. Hasí převážně pomocí výškové techniky, do objektu vždy zamíří jen malé průzkumné jednotky.

Zásah znesnadňuje i značná komplikovanost areálu, který je rozdělen na mnoho zákoutí, kam se hasiči se svojí technikou jen špatně dostávají.

Škody se podle prvních odhadů vyšplhají na desítky milionů korun.

Hasiči radí nevětrat

Na místě jsou i záchranáři a povoláni byli i chemici. Byl totiž vyhlášen třetí stupeň pohotovosti. Hasičům v rychlejším příjezdu na místo bránila hustá mlha.

Lidem z okolních domů bylo doporučeno, aby pokud možno vůbec neopouštěli své domovy. Lidé z Prahy 4 by neměli větrat, jedovatý kouř z hořícího textilu totiž zahalil celé okolí.

„Kolem šesté hodiny ráno jezdila pod okny auta a hlásila, aby lidé ihned zavřeli okna. Vůbec jsem netušil, co se děje," řekl Deníku Oliver Nosek, který bydlí nedaleko požáru, v Kunraticích.

Nyní speciální hasičská auta objíždějí Libuš a hlásí, že nebyly překročeny limity škodlivých látek v ovzduší a snaží se tak předejít panice. Stále ale platí doporučení nevětrat.

Lidé v okolí požáru, hlavně v Písnici a Libuši, si stále stěžují na štiplavý zápach a kouř, který uniká z areálu tržnice.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHÚ) je dobrou zprávou, že je relativní bezvětří a kouř z požáru se tak šíří velmi pomalu.

"Na druhou stranu se kouř neměl možnost rozptýlit do vyšších vrstev atmosféry, protože tomu zabránila silná ranní mlha a nízká oblačnost. Na některých místech Prahy tak byly ráno zaznamenány horší rozptylové podmínky," informoval jeden ze zaměstnanců ČHÚ.

Policisté odklánějí dopravu

Policisté odklánějí z oblasti automobilovou dopravu. Do Písnice se tak dostanou jen místní obyvatelé. Uzavřeny jsou ulice Meteorologická, Libušská, Do

bronická, Kunratická spojka. Z důvodu uvolnění přístupu k hydrantům i ulice Čimelická a Mirotická. Policie žádá řidiče, aby se vyhnuli Praze 4.Uzavřená je Meterologická ulice, hasiči podle mluvčí pražské policie Ivy Knolové potřebují v oblasti čerpat vodu.

Na místě se již tvoří kolony. V dopoledních hodinách do oblasti nejely ani spoje MHD, na zastávkách zůstalo mnoho nespokojených lidí, kteří se nemohli dostat do práce.

Magistrát zprovoznil kvůli požáru bezplatnou linku 800 100 991, kam se mohou Pražané obrátit se svými dotazy. Lidé se na ní mohou dozvědět více o aktuálním stavu i o opatřeních, která bude případně nutné zavést v průběhu dne. Linka bude v provozu do té doby, než se podaří zlikvidovat následky požáru.

Oheň nenavštívil areál tržnice poprvé. Velký požár skladu museli pražští hasiči likvidovat na začátku září. Tehdy zasahovalo šedesát profesionálních a dalších dvacet dobrovolných hasičů.

VÍCE ČTĚTE … ZDE