Milí čtenáři,startuje projekt středočeských Deníků Technika = obor budoucnosti. Náš projekt ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Střední Čechy je zaměřen na podporu a rozvoj technických oborů. Projekt je určen žákům základních škol a jejich rodičům, kteří stojí před závažným rozhodnutím o další životní cestě mladé slečny či mladého muže. Nyní si můžete přečíst exkluzivní rozhovor s předsedkyní krajské hospodářské komory Ivanou Chottovou. Následně vám představíme firmy, společnosti i školy, které se do projektu zapojují a které vidí v technických oborech budoucnost.

Česká republika zažívá po několika letech období mírné ekonomické konjunktury. Prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý se nedávno nechal slyšet, že Česko má šanci stát se evropským hospodářským tygrem. Sdílíte jeho optimismus?

Kdysi jsem ve vašem deníku uvedla, že jsem optimistka. A tak samozřejmě určitý optimismus v tomto směru sdílím. Pevně doufám, že budeme v ekonomické konjunktuře pokračovat. Otázkou ovšem je, zda-li bude dosahovat takové úrovně, jako doposud. Je těžké vždy predikovat vývoj, naše ekonomika je závislá na řadě vlivů. Já osobně si myslím, že příští rok budou ekonomická data nepatrně nižší oproti letošním hodnotám.

Lze v této souvislosti hovořit 
o oživení podnikatelských aktivit? Pokud ano, kterých oborů se to týká? Jaká je situace ve vašem regionu?

Určitě. Stačí se projet po našem kraji a všude uvidíte nějakou stavební aktivitu. Opravy škol, komunikací, podnikatelských subjektů, apod., což ukazuje na zlepšení situace ve stavebnictví 
v našem regionu. Osobně při různých setkáních
s našimi podnikateli zaznamenávám nárůst zájmu o investiční aktivity jednotlivých firem. V tomto případě se jedná především o firmy ze zpracovatelského průmyslu. Oživení je patrné i v nárůstu počtu nově vytvořených pracovních míst v našem kraji.

Co pro podporu podnikání v regionech dělá Krajská hospodářská komora Střední Čechy? Můžete uvést příklady některých vydařených projektů?

Těch aktivit je celá řada a je složité vybrat pouze některé. Přesto bych zmínila například projekty zaměřené na podporu řemesel, aktivity zaměřené na problematiku nedostatku pracovních sil či zahraniční spolupráci. Jako konkrétní příklad bych uvedla burzy práce, které pořádáme společně s kolegy 
z regionu a příslušnými úřady práce, kde se snažíme pomoci zaměstnavatelům najít odpovídající pracovní síly. Tento projekt jsme zahájili 
v letošním roce a koncem tohoto měsíce se uskuteční již třetí burza práce, tentokrát 
v Kladně. Že se tato problematika dotýká jak menších, tak i velkých firem napříč oborovým zastoupením, je patrné z jejich zájmu. Získat potřebnou pracovní sílu je pro naše společnosti stále větší problém. Neméně důležitá podpora, kterou realizujeme, je podpora našich firem formou propagace, kdy se snažíme připomenout kvalitu produktů našich firem, poukazovat na tradici výroby, zkušenosti a vysokou odbornost na nejrůznějších setkáních, zahraničních jednáních a prezentacích.

Technika = obor budoucnosti.Jak pomáháte začínajícím podnikatelům?

Primárně se jedná o bezplatný informační servis, 
v rámci kterého se snažíme poskytnout základní informace k podnikání, upozornit na některá úskalí, zmínit možnosti dotačních podpor, které mohou podnikatelé využít, apod.. Ve spolupráci 
s nejrůznějšími odborníky pořádáme odborné semináře a školení na různá témata týkající se podnikatelského prostředí. Na základě vyhodnocení práce s touto skupinou podnikatelů následně 
i diskutujeme s významnými subjekty v kraji o daných problémech a hledáme případné možné cesty pro usnadnění podnikání těmto osobám.

Dokážete ve třech větách shrnout výhody podnikání? Předpokládám, že bychom asi mohli opustit všeobecně přijímanou pověru, že být podnikatelem znamená automaticky hodně peněz a luxusní automobil.

Zní to hezky, ale já osobně, když slyším slovo podnikání, tak si automaticky vybavím neuvěřitelné množství práce a aktivit, které s podnikáním souvisí. Musím říci, že obdivuji podnikatele. Zvládnout zajistit práci pro sebe a své zaměstnance, řešit administrativní, účetní či personální záležitosti 
a řadu dalších úkonů. To chce obvykle velkou dávku odvahy. Ale ptal jste se mne na výhody. Krátce – větší možnost seberealizace, široký okruh osob, které poznáte či časová flexibilita.

Rozvoj podnikání a byznysu je často spojován s úrovní vzdělanosti, přesněji s kvalitou českého školství. Jak kvalitní je z pohledu hospodářské komory české školství?

To je téma, které se neustále diskutuje jak na půdě Hospodářské komory České republiky, tak i na naší krajské komoře. Musím říci, že téměř na každém zasedání našeho představenstva se u této problematiky zastavíme. Nelze říci, že máme špatné školství. Bylo by ovšem dobré, kdyby se více zaměřilo na problematiku trhu práce, propojilo jej s jeho potřebami. Zaměřilo se na to, jaké absolventy je trh skutečně schopen absorbovat. Zda-li absolventi mají potřebné znalosti a dovednosti.

Trh práce se dlouhodobě potýká s nedostatkem odborníků pro většinu technických oborů. Kde hledat příčinu? Je zakódována ve školském systému, úrovni mezd nebo pracovních podmínkách? V čem vidí problém sami podnikatelé?

Nedostatek odborníků technických oborů je problém, který trápí i náš region. Příčin je celá řada. Zaznamenáváme odchod technicky vzdělaných pracovníků do důchodu a malý nárůst odborně kvalifikované nové generace, která by odcházející pracovní sílu nahradila. Pracovní i mzdové podmínky se v řadě firem zlepšují, tudíž si nemyslím, že toto je hlavní problémem. Jedním z problémů může být neadekvátní propojení a spolupráce mezi školou, zaměstnavatelem, rodiči a žákem. Dalším problémem může být i nedostatečný systém kariérového poradenství na základních školách a jeho propojení s potřebami zaměstnavatelů.

Ilustrační foto.Hospodářská komora je iniciátorem řady vzdělávacích projektů, jejichž cílem je motivovat ke studiu technických oborů. Jak jsou podobné iniciativy úspěšné?

Naše komora realizovala několik vzdělávacích projektů. Ptáte se na úspěšnost našich projektů přímo mne. Pro mne, jako realizátora je těžké na tuto otázku odpovědět. Možná by bylo dobré zeptat se spíše jednotlivých účastníků. Osobně po realizaci každého projektu dlouze přemýšlím, zda-li byl přínosný, zda-li jsme neměli udělat něco jinak. Vždy důsledně sledujeme zpětnou vazbu a přiznám se, že je pro mne vždy velkým zadostiučiněním, když vidím v tisku, že přímo nám ta a ta osoba děkuje za přínosný projekt. Velkým oceněním je, když za námi přijdou děti či rodiče zapojených dětí a říkají: Tak jsme se rozhodli na základě vašich aktivit, že budou naše děti studovat ten či ten technický obor. O úspěšnosti svědčila i mnohdy nečekaná návštěvnost cílových skupin.

Specifickým problémem jsou řemesla. U většiny oborů si řemeslníci na nedostatek práce rozhodně nemohou stěžovat, přesto začíná trh práce pociťovat jejich nedostatek. Proč takový nezájem mladých o tradiční učňovské obory?

Je těžké přímo definovat důvod nezájmu. Možná je to způsobeno dobou, ve které žijeme a prostředím, které mladé obklopuje. Možná obava 
z některých výukových předmětů, které mladé lidi odrazují. V některých případech se může jednat o mylné představy v oblasti mezd. Možná jen ve špatné schopnosti rozpoznání u mladých lidí oblasti jejich skutečných zájmů a dovedností.

Školné, kapesné ani náborové billboardy příliš nepomáhají. Jaký recept nabízí hospodářská komora? Daří se vám spolupráce s politickou reprezentací?

Musím říci, že naše komora je komorou krajskou a jako taková primárně diskutuje 
s politickou reprezentací na úrovni kraje a zde je naše spolupráce na dobré úrovni. Problematiku vzdělávání a zaměstnanosti pravidelně diskutujeme na různých setkáních, poradních sborech. Vydáváme různá stanoviska či doporučení ke studijním oborům v našem regionu, spolupořádáme různé akce 
a musím říci, že úzce s krajskou reprezentací spolupracujeme. Recept – snažíme se spolupracovat s významnými osobnostmi daných oborů, poukazovat na jejich úspěchy, předat jejich zkušenosti. Určitě bychom rádi více spolupracovali prostřednictvím škol s rodiči žáků, přiblížili jim dané obory. U žáků se více zaměřili na podporu vlastní tvořivosti, manuální zručnosti, povzbudili vztah k technice.

Neměli by být v tomto kontextu aktivnější také zaměstnavatelé? Podporovat finančně učně a studenty? Jinými slovy vychovat si své budoucí zaměstnance?

Když se zaměříte na sledování různých médií, všimnete si, že se velmi často objevují články či vstupy různých zaměstnavatelů, kteří se aktivně zapojují do výuky žáků, nabízejí stipendia, otevírají učební obory, apod. Aktivní jsou. Sama tyto aktivity pozoruji i v našem kraji, kde se rapidně zvedá zájem firem nejrůznějšími způsoby motivovat potenciální zaměstnance. Souhlasím, že by jich mohlo být více či by někteří zaměstnavatelé mohli být aktivnější. Ovšem na druhou stranu, jak jsem již zmínila, vykonávat řádně podnikatelské činnosti je velmi náročné a ne každý zaměstnavatel má dostatek personálu či prostředků na tyto aktivity.

Technika = obor budoucnosti.

Čtěte také: Ředitel hospodářské komory v Praze: Pomáhat a ulehčovat je naše druhé jméno