Středočeské krajské kolo v říjnu ovládla – a k tomuto zlatu nyní ještě přidala celostátní bronz. Při vyhlašování výsledků republikového finále si ze středečního galavečera na pražském Žofíně odnesla cenu za třetí místo.

Hrátky s jazykem

Pokud bychom také chtěli popustit uzdu fantazii, lze konstatovat, že Pavla Soletka Krátká působí v Letech – u Berounky mezi Dobřichovicemi a Černošicemi, kde se už řeka pozvolna chystá na to, až svou vodu zanedlouho zasnoubí s tokem Vltavy. Psaní a příběhy, stejně jako cizí jazyky, ji lákaly odjakživa. Po narození syna Šimona vše spojila do zábavné jazykové propedeutiky: objevování jiných jazyků skrze poznání toho mateřského. Může hovořit z vlastní zkušenosti.

„Kromě francouzštiny mluvím ještě anglicky a portugalsky. Dorozumím se španělsky, italsky, německy,“ představuje se jako spoluzakladatelka projektu Elmavia. S tím, že je skvělé popovídat si s lidmi v různých zemích jejich rodným jazykem a pocítit, jací jsou a jak žijí.

Není ale jen aktivní autorkou, jež svou hlavu plnou nápadů přirovnává k papiňáku těsně před vybuchnutím. V rámci tvořivých seminářů – pořádaných jak v základních i mateřských školách, tak také v knihovnách – ukazuje dětem i dospělým, jak knihy vznikají. Její kniha Pohrátky se zalíbila režisérovi mluveného slova Janu Jiráňovi natolik, že vznikla audioverze namluvená mimo jiné Jiřím Lábusem a Bárou Hrzánovou.

Tisk s odpovědností

Potlesk na celostátním fóru sklidila na Žofíně také společnost z Kolína. Tiskárna samolepek a etiket Colognia Press získala titul Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Tato cena je uznáním za příkladnou starost o zaměstnance, životní prostředí i rozvoj regionu.

V okolí je firma známá svou podporou znevýhodněných skupin – lidí s postižením zraku i pacientů s Alzheimerovou chorobou. Colognia Press také věnuje peníze na aktivity rozvoje mládeže, ať už jde o sportování, či profesní přípravu.

Porota chválila také důraz na technologické inovace zaměřené nejen na vlastní tisk, ale také na produkci odpadů a znečišťování ovzduší. Ve vztahu k zaměstnancům pak porotci ocenili vzdělávání, flexibilní pracovní podmínky včetně částečných úvazků pro rodiče – a také rovné příležitosti v odměňování mužů a žen.

Ocenění za úspěch v podnikatelských soutěžích přebírali na Žofíně i zástupci řady dalších firem z celé republiky – od Karlových Varů přes Prahu až po Olomouc či Rožnov pod Radhoštěm.