Poprvé se ve čtvrtek 3. prosince otevřely všechny obchody například v obchodním centru Futurum. Že lze očekávat nával, mohl každý odhadnout už od parkoviště, do kterého nebo ze kterého vyjíždělo permanentně jedno auto za druhým. Lístky na parkování vydává automat bezdotykově, což si řada řidičů pochvaluje. Uvnitř vánočně vyzdobeného obchodního centra bylo hojně zákazníků od rána.

„Při znovuotevření centra a otevření všech obchodů zájem zákazníků stoupl. Vesměs využili zejména obchody s dětským zbožím a obuví,“ potvrdila marketingová manažerka obchodního centra Denisa Cabicarová.

Centrum je podle ní na případnou větší koncentraci zákazníků připraveno. „Informujeme zákazníky o maximální kapacitě osob na jednotlivých prodejnách, k dispozici mají zákazníci na pasáži dezinfekční stanice. Až na menší výjimky se před obchody fronty netvořily a zákazníci se k sobě chovali opravdu ohleduplně,“ shrnula Cabicarová.

Provozovatelé obchodů dohlíží na stanovený počet lidí na prodejní plochu, v obchodě s obuví počítání vyřešili originálním způsobem – každému příchozímu dávají velkou dřevěnou lžíci, kterou pak při odchodu odevzdá. A před podáním dalšímu zákazníkovi každou lžíci dezinfikují. „To jsem ještě neviděla, ale je to pěkný nápad,“ smála se jedna ze zákaznic.

Dětský koutek ve Futuru je uzavřený stejně jako točící hrníček, mašinka a další dětské atrakce, přesto je děti zkouší. Uzavřený je i jídelní kout, lidé stáli před prodejnou občerstvení v rozestupech a s rouškami. Pár stolků u občerstvení bylo otevřených a všechny obsazené strávníky pochutnávajícími si na svačině či obědě.

Také menší obchody například na Karlově náměstí si na nezájem zákazníků rozhodně nemohly první den stěžovat. „Ráno tu byl šrumec,“ popsala zaměstnankyně obuvi. Hned za dopoledne měl obchod tržbu jako prakticky nikdy. Zákazníci se stále střídali, bylo znát, že jim zimní boty chybí.

„Jako menší obchod ale stíháme zákazníky odbavovat, snad jen dvakrát se stalo, že lidé chvíli čekali venku. Zájem je teď velký, ale myslím, že to utichne. Když vezmu jarní vlnu, byl nával zhruba týden, pak to šlo dolů,“ doplnila prodavačka a prozradila, že začátek opětovného provozu včera nebyl úplně ideální – otevření obchodu začalo tím, že ráno hodinu nešla elektřina.

Podobně hovoří i v dalších prodejnách. „Teď už také máme rekordní tržbu,“ řekl personál s obchodu s oděvy a stejně na tom jsou i dámy za pultem v Levných knihách v Rubešově ulici.