ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Počítá se s variantou, že se TPCA po koronapauze vrátí hned do plné výrobní kapacity, tedy dvou směn a denní produkci 920 automobilů denně. Uvedl to Tomáš Paroubek, mluvčí automobilky.

Automobilka se chystá pokračovat v preventivních opatřeních, která mají zamezit případnému šíření viru. Jak uvedl Tomáš Paroubek, řadu jich továrna zavedla ještě před 19. březnem, kdy se výroba v TPCA zastavila.

„Měli jsme opatření ohledně měření teplot. Další opatření jsou dle doporučení státu, například v zaměstnanecké restauraci, prostorách šaten, odpočinkových zón a podobně,“ uvedl mluvčí továrny. Jedná se například o dodržování dostatečné vzdálenosti. To se týká mimo jiné i kuřáren. „Jedná se o maximální komfort pro pracovníky s dodržením hygieny, která je doporučena ministerstvem zdravotnictví a českou vládou,“ podotkl.

V současné době se však ale podle jeho slov nedá tak docela vyčíslit, kolik továrnu odstávka stála. „V tuto chvíli to vyčíslit nejde. Nějaký dopad tam pochopitelně bude, ale zatím o tom nemá cenu hovořit,“ uvedl Tomáš Paroubek.

TPCA nyní nemá žádné agenturní zaměstnance. Kvůli odstávce nebylo nutné propouštět žádné kmenové zaměstnance, podotkl. Odstávka se týkala přes 1600 pracovníků, tedy operátorů výrobních linek. Z homeoffice mohli působit někteří pracovníci z kancelářských pozic.

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto se aktuálně plánuje opětovné spuštění výroby 27. dubna v šest hodin ráno po dohodě s Odbory KOVO. „Budou jej doprovázet desítky hygienických opatření. Mimo jiné všem našim zaměstnancům poskytneme roušky nebo respirátory, k dispozici budou volně přístupné dávkovače s dezinfekcí,“ uvedla mluvčí společnosti Kamila Biddle. Při vstupu do areálu firmy budou zaměstnanci podrobeni namátkové kontrole teploty a podobně.

Jakou ale odstávka znamenala ztrátu, zatím společnost nechtěla komentovat. „V současné chvíli je ještě příliš brzy jakýmkoliv způsobem odhadovat vývoj situace. Nejpřednější je v tuto chvíli zdraví našich zaměstnanců,“ uvedla. Škoda Auto zaměstnance nepropouštěla. Jak uvedla mluvčí Kamila Biddle, společnost financuje prozatím dopady této náročné situace z vlastních finančních prostředků. „Naším hlavním cílem je udržet i v této době všechny zaměstnance na palubě,“ řekla.

Po dohodě s koncernem Volkswagen a Odbory KOVO uzavřela Škoda Auto ve středu 18. března ve 22 hodin své české výrobní závody v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. „Z důvodu pandemie koronaviru byla v posledních dnech prodloužena a rozšířena omezení veřejného života v České republice,“ uvedla. Proto se společnost rozhodla prodloužit odstávku výroby ve všech třech českých výrobních závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí nejméně do 27. dubna. „ Abychom zajistili plynulé zastavení výroby, spolupracovali jsme na odstavení výroby v těsném souladu s našimi dodavateli,“ dodala Kamila Biddle.