Továrna, ve které se vyrábí dva nejmenší modely značky Toyota, Aygo a Yaris, se dostala do potíží poté, co výrobní a skladovací prostory společnosti firmě Novares CZ Zebrak v Žebráku na Berounsku zničil v pondělí 14. srpna rozsáhlý požár. Podle automobilky nyní není jasné, na jak dlouho se výroba aut zastavila. „Termín obnovení plnohodnotného provozu v tuto chvíli nebudu komentovat. Děláme vše pro co nejdřívější rozjezd výroby,“ uvedl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Požár průmyslové haly v Žebráku.
Hala v Žebráku je uhašená. Podívejte se, jak požár zachytili hasiči

Prázdné však parkoviště pro zaměstnance fabriky rozhodně není. Volná místa se dají nalézt až na vzdálenějších pozicích od hlavního vchodu, kudy pracující Toyoty vstupují. „Zaměstnanci mají různé činnosti, jako jsou školení a ostatní nevýrobní aktivity. V případě, že někteří zaměstnanci nejsou v práci s ohledem na překážku na straně zaměstnavatele, náleží jim odměna 80 procent průměrné mzdy,“ vysvětluje Paroubek.

Toyota Aygo na montážní lince závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Ovčárech u Kolína.
Toyota v Kolíně po odstávce rozjela výrobu, zpočátku ještě nebude stoprocentní

Takových je ale zřejmě málo, firma se snaží co největší počet svých lidí zaměstnat jinými aktivitami, což potvrdili i někteří procházející zaměstnanci. „Normálně chodíme do práce, ale máme jiné úkoly, než kdyby výroba normálně fungovala. Uvidíme, jak dlouho tento stav potrvá,“ uvedla skupinka pracovníků firmy, kteří si nepřáli být jmenováni.

Kolínská automobilka Toyota.Zdroj: Deník/Petr ProcházkaKolínská Toyota letos přerušila výrobu už podruhé, začátkem roku se provoz zastavil rovněž z důvodu nedostatku výrobních dílů. Při běžném provozu se v Kolíně vyrobí denně tisíc nových aut. Automobilka zaměstnává v Kolíně přes 3500 lidí v třísměnném provozu, loni vyrobila přes 202 tisíc vozidel.