"Od příštího týdne ale ještě budou některé pondělní a páteční směny v březnu kvůli nedostatku komponentů omezené," řekl ČTK mluvčí automobilky Tomáš Paroubek. Více omezení neupřesnil.

"V neděli na noční směně na svařovně, což je první fáze při výrobě auta, jsme naplnili linky, dnes ráno se naplnila lakovna a odpoledne bychom měli mít první auta na finální montáži a začneme vyrábět, jak jsme byli zvyklí. Tento týden spustíme plnou výrobu s tím, že v březnu budou omezené některé pondělní a páteční směny, kde doznívá, že v dodavatelském řetězci není vše tak, jak mělo být," vysvětlil Paroubek.

Odstávka v kolínské továrně Toyoty začala 1. února letošního roku. "31. ledna zastavíme linky, celková doba zatím není známa, ale měla by to být větší část února. Důvodem je nedostatek dílů v dodavatelském řetězci s ohledem na komponenty do polovodičů," řekl tehdy Paroubek s tím, že chybí komponenty do obou modelů, které momentálně vyrábí, a to Aygo a Yaris. Drobná zastavení výroby kvůli chybějícím komponentů řešili ostatně v Toyotě už vloni.

close Závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně. info Zdroj: TMMCZ zoom_in Závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně.

Situace v dodavatelském řetězci je podle Paroubka nadále nejistá. "Věříme, že do budoucna se to ustálí, ale je těžké to předpokládat, teď se to stává víc než v minulosti, když se podívám na posledních deset let," doplnil. Do budoucna se podle něj může výpadek týkat jiného dodavatele.

Podle předsedkyně odborů automobilky Martiny Kleimodové se zaměstnanci o omezení výroby dozví více ve středu na setkání s vedením automobilky. "Netýká se to jen nás, ale všech výrobců aut, čipy nejsou nikde," řekla. Pro zaměstnavatele jsou to podle ní milionové ztráty. "Objednávky máme, mohli bychom jet sedm dní v týdnu, ale brzdí nás situace na trhu," doplnila Kleimodová.

close Nejlevnějším automobilem Made in Czech Republic je nyní Toyota Aygo X info Zdroj: Toyota zoom_in Nejlevnějším automobilem Made in Czech Republic je nyní Toyota Aygo X

Zaměstnanci, kterých se březnové omezení dotkne, mají podle Paroubka stejně jako v minulosti nárok na odměnu ve výši 80 procent průměrného platu nebo využijí takzvané konto pracovní doby, tedy odpracují si neodpracované směny v budoucnu.

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic zaměstnává v Kolíně zhruba 3600 lidí. Pracují v třísměnném provozu od pondělí do pátku. Automobilka produkuje v běžném režimu denně zhruba 1000 aut. Loni navýšila po dvou slabších letech produkci zhruba o čtvrtinu, vyrobila přes 202.000 vozů.