Jan Chaloupka, majitel pizzerie, Český Brod:

Vadí mi třeba daň z přidané hodnoty. Upravil bych pravidla, kdy se podnikatel stává jejím plátcem. Překročit roční obrat jednoho milionu korun není až takový problém i pro menší živnostníky. A pak rázem musí DPH platit. Anebo bych alespoň snížil tu devatenáctiprocentní sazbu.

Filip Leško, dřevař, Příbram:

Vadí mi, že jsou tak vysoké a já s nimi musím pořád počítat a samozřejmě je platit. Nejhorší je, když se občas v televizních novinách nebo v tisku dozvím, kam peníze daňových poplatníků jdou. Nejvíc mě ale rozčiluje, že sponzorujeme ty, co sedí doma a nikdy nebudou pracovat.

Daniela Bendová, majitelka knihkupectví, Benešov:

Vadí mi výše daní. Snažíme se, myslím, že jsme i úspěšní, ale takové daně, jaké jsme platili letos, to mě skutečně zaskočilo. Bylo to jedenapadesát procent. Kvůli tomu jsem začala přemýšlet i o tom, že naši činnost utlumíme. Že snížíme nabídku, nebo někoho propustíme. Nač se honit?

Jiří Jupa, majitel servisu a automobilový závodník, Družec u Kladna:

I když se člověku protočí pod rukama hromada peněz, nakonec z nich uvidí jen malou část. V podstatě se vydělává hlavně na daně, účty a složenky a nejvíce biti jsou na tom drobní podnikatelé. Navíc je se vším strašně moc papírování, systém je zbytečně složitý.

Jiří Moták, provozovatel jídelny U Starosty, Mělník:

Na to je jasná odpověď – že se musejí každý rok platit a samozřejmě především skutečnost, že to bývají příliš vysoké částky. Já osobně bych byl určitě pro jednotnou daň, ovšem s podmínkou, že by musela být stanovena v rozumné výši.

Zdeněk Koutek, majitel květinářství, Mladá Boleslav:

Co mi nejvíce vadí na daních? Asi to, že vůbec existují. Kdyby bylo daňové zatížení nižší, než je v současné době, tak by to pro mne znamenalo, že bych mohl více odměňovat své zaměstnance. Ti si to za svou dobře odvedenou práci zaslouží.

Anna Karafiátová, majitelka kadeřnického salónu, Čáslav:

Daně určitě musí být, když podnikáte, tak musíte platit i daně. Myslím si, že ty daňové formuláře jsou příliš složité. Já, protože mám ekonomické vzdělání a pracovala jsem v tom, tak s tím vyplněním problém nemám, ale jiní lidé asi ano.

Petr Bárta, majitel studia Apokork, Králův Dvůr:

Daně jako takové mi nijak zvlášť nevadí. Bez nich to prostě nejde. Ale někdy mi vadí, jakým způsobem jsou peníze, které daňoví poplatníci odvádí, investovány. Mám pocit, že by peníze vybrané na daních, mohly být využity mnohem smysluplněji.

Miroslav Bretšnajdr, kabelová televize Rakovník:

Chápu, že daně být musí. Problémem ale je složitost výpočtu daně, množství různých výjimek, a tedy nepřehlednost celého daňového systému. Jako v jiných zemích, by měl daně se vší odpovědností sám vyměřovat úřad a nemuseli bychom se obávat kontroly a vyměřeného penále.

Radek Čech, majitel čajovny, Nymburk:

Na daních mi vadí, že jsou. (smích) Teď vážně. Vadí mi, že nevím, kam ty peníze jdou. Jdou do jednoho pytle a politici si je přerozdělí, kam chtějí. Ale já bych je chtěl dávat cíleně. Třeba na opravu silnic nebo postižené děti. Teď je to, jako bych ty peníze hodil do vody a uplavaly mi neznámo kam.