Martin Dostál začal hned po vysoké škole podnikat a na zakázku vytvářel webové stránky. „Snažil jsem se také o vlastní projekty, ale potřeboval jsem někoho, kdo by se staral o marketing a klientelu. V roce 2015 jsme se s Editou rozhodli spojit naše projekty a začít pracovat společně,“ vypráví Dostál o počátcích Redbitu.

O rok později se rozhodli začít prodávat systém Vyfakturuj.cz. „Martin jej původně naprogramoval pro vlastní účely, jelikož mu žádný podobný program nevyhovoval,“ vysvětluje Edita Dostálová.

Misí Redbitu je od počátku usnadnění práce českým podnikatelům. | Video: Petr Procházka

Začínali u sebe doma v ložnici, kde měli dva stoly a vypolstrované dveře, aby nebyl slyšet dětský hlahol. „Pracovali jsme bez víkendů a já jsem se starala o děti, zatímco Martin a jeho kamarád z Brna programovali nový systém,“ vzpomíná Edita Dostálová na rané dny společnosti.

První rok společného podnikání byl náročný. Firma se ale postupně rozvíjela, přibývali klienti - a tak i noví zaměstnanci. Posléze vznikl i druhý produkt SimpleShop a firma následně získala i svůj současný název. Ten původní byl totiž Webovky.cz a ten podle Martina Dostála příliš neladil s nabídkou společnosti tvořící fakturační systém a nepůsobil tak důvěryhodně.

„Základní podmínkou pro nový název byla volná česká doména. Zároveň se nám líbila písmena D a B vedle sebe, až nakonec vznikl Redbit. Červenou máme rádi a bit patří do IT prostředí,“ sdělil Martin Dostál.

Nechceme být obří korporát

Dnes se Redbit profiluje jako firma s rodinným nádechem, kde lidé spolupracují a scházejí se i mimo práci. Kolem manželů Dostálových je kolektiv mladých lidí a firma má v plánu se dále rozvíjet. „Při výběru nového zaměstnance nekoukáme jen na jeho profesní kvality, ale také na to, aby nám zapadl do týmu. Proto si při náboru dáváme oboustranný čas na rozmyšlení, kdyby to jedna či druhá strana necítila,“ popsala Edita Dostálová.

Pravomoci si Dostálovi rozdělili. Zatímco Martin je šéf vývojového oddělení, Edita se stará o marketing a péči o zákazníky. „Rozrůst se chceme maximálně na třicet lidí, aby tu pořád platilo to, že se všichni znají. Rozhodně naším snem není korporát o pěti stech zaměstnancích,“ shodují se.

Co naopak jejich snem je, to je pořádání vzdělávacích akcí podobným Barcampu Kolín z roku 2018 a 2019. Přáli by si rovněž vytvořit technické centrum, kde by se lidé mohli setkávat, předávat si znalosti a zkušenosti. „Chceme rozvíjet nové produkty a služby, které budou odpovídat moderním trendům a potřebám našich zákazníků,“ doplnila Edita Dostálová.

Příběh Redbitu na časové ose pohledem Edity Dostálové:
2012
- Martin vydává jednoduchý program na fakturaci Vyfakturuj.cz a dává ho lidem zdarma
2016 - po éře, kdy spravoval webovky a e-shopy se rozhodl přemluvit kamaráda z Brna a společně se hned
2. 1. 2016 pouští do přepracování celého systému, abychom ho v dubnu vypustili do světa. Z lidí, kteří tam byli roky zdarma, přešlo na placenou část 43 (dodnes si pamatuji prvního zákazníka).
2016/06 - se nás dotazuje markeťák Dan Nytra, jestli by Martin nedokázal přidat k fakturaci ještě prodejní formulář na prodej online produktů
2016/09 - Martin společně s markeťákem Danem vypouští druhý projekt SimpleShop
A tak jsme měli najednou 2 startupy, které nevydělávaly vůbec nic (5 tis. Kč za měsíc), ale moc nás to bavilo a věřili jsme tomu.
2017 - kamarád z Brna se stěhuje do Austrálie, ale přibyly nám 2 výpomoci = jsme 4 a stěhujeme se do první malé kanceláře v CEROPu. Firma Webovky.cz se přejmenovává na Redbit (fakt webovky neděláme).
2018 - přidávají se další 2 lidé = už je nás 6
Pořádáme náš první Barcamp Kolín
O víkendech objíždíme mnoho akcí a odbavujeme naším systémem vstupenky - vzniká třetí projekt SimpleTicket.
2019 - 7 lidí, druhý ročník Barcampu Kolín
2020 - 8 lidí, covid, střídáme se v kancelářích, co 1 člověk, to 1 kancelář, 1 den, zbytek je doma. Zavíráme odbavování a SimpleTicket. Měli jsme rozjetý třetí ročník Barcamp Kolín a zrušili jsme ho.
2021 - 8 lidí po několika špatných zkušenostech s nábory jsme se utvrdili v tom, že si chceme pečlivě vybírat lidi do týmu. Překopali jsme nábor a zařadili 3 dny na zkoušku, než člověka přijmeme.
2022 - 13 lidí
2023 - 15 lidí, stěhujeme se do nových kanceláří v Kutnohorské ulici, začínáme připravovat nový projekt kolem prodeje obsahu, členství a předplatného a propojit ho s našimi už existujícími produkty
2024 - teď 17 lidí
Kromě nich máme i cca 12 externích poradců a konzultantů, se kterými spolupracujeme konzultujeme odborné věci.
V budoucnu chceme jít max ke 30 lidem, abychom se dobře znali a mohli spolu vyrážet na akce a společné Redbitchaty. O to chceme být efektivnější a dělat smysluplnější věci pro lidi.

Manželé Dostálovi se představují: 
Máme 2 úžasné dcery. Ve volných chvílích plánujeme různé výlety nebo rádi hrajeme počítačové hry. Rádi objíždíme různé konference nebo se účastníme výprav s batohem na zádech. Naší srdcovkou je organizace kurzů přežití pro táborníky.

Edita: Jsem z Liberce a původně učitelka na 2. stupni - čeština, dějepis. Vystudovala jsem obchodní akademii, pak pedagogickou fakultu na Technické univerzitě v Liberci. Učení jsem milovala - především práci s dorůstajícími teenagery a svůj dějepis. Původně jsem se spolupráci s Martinem bránila zuby nehty, učení mě prostě bavilo. Jednou Martin potřeboval pomoct rozjet projekt a já se s chutí vrhla do online vln. Po 8 letech učení, 3 školách v Liberci, Plzni a tady v Plaňanech jsem školu jako učitelka definitivně opustila. Ze začátku jsem se věnovala pouze marketingu, firemním financím a zákaznické podpoře. Postupně mě začalo čím dál víc bavit sestavování týmu, plánování strategií a v roce 2019 jsem firmu od Martina převzala.

Martin: Vystudoval jsem kutnohorskou průmyslovku a pak Fakultu aplikovaných věd v Plzni. Programuji už od 14 let. Začínal jsem s jednoduchými weby a postupně přešel k návrhům komplexnějších webových systémů. Mým cílem bylo zefektivnit a zrychlit práci a odstranit každodenní nepříjemnou rutinu podnikatelům. V Redbitu působím jako zakladatel, majitel a hlavní vývojář. Když zrovna nepracuji, vyrážím s partou kamarádů do českých lesů nebo cestuji v zahraničí bez konkrétního cíle.