Nejvyšší počet žádostí o takovouto pomoc v těžké době má v rámci Kolínska samozřejmě největší Kolín. Celkem do této chvíle město vyhovělo 49 subjektům v celkové částce téměř 760 tisíc korun.

„Žádosti řešíme průběžně, v první vlně jich byly desítky. Nyní je postupně zpracováváme a rada je schvaluje,“ popsal místostarosta Michal Najbrt a zdůraznil, že se město snaží reagovat rychle, aby aby návrat k normálu byl pro podnikatele co nejjednodušší. „Na každém zasedání městské rady se zabýváme projednáním těchto žádostí,“ dodal.

Vyhověno je drtivé většině žádostí. Ojediněle se podle slov starosty Michaela Kašpara objevil třeba e-mail, kde provozovatel prodejny navrhoval městu procenta z obratu nebo jiný systém.

„Město má vlastní systém. Kdo měl z hlediska vládních nařízení úplně zavřeno, tedy třeba masáže či kadeřníci, odpouštíme sto procent nájemného. Kde bylo částečné omezení, třeba v restauracích, tam odpouštíme 50 procent. Koho se to nedotklo a někde měli i vyšší tržby než obvykle, tam není důvod odpouštět nájemné,“ popsal starosta s tím, že proto nebylo vyhověno třeba lékárně nebo drogerii.

„Někdo může říct, že to není přesně spravedlivé pro všechny, ale neexistuje univerzální klíč,“ shrnul Michael Kašpar. Jak doplnil místostarosta Najbrt, město se drží pravidel, která byla nastavena korektně pro všechny, a kombinuje je s možností zaplatit nájemné s několikaměsíčním zpožděním.

Žádosti o úpravu nájemného se schází také například na radnici v Pečkách. Zrovna v pondělí 22. června je bude projednávat městská rada. Aktuálně jich má na stole kolem dvou desítek. „Budeme je posuzovat individuálně, každou samozřejmě budeme projednávat zvlášť,“ dodala místostarostka Iveta Minaříková.

Zatím žádnou žádost neobdrželo vedení města v Českém Brodě. Potvrdil to starosta Jakub Nekolný. „Nemáme moc nebytových prostor, které bychom pronajímali,“ vysvětlil.