Vyplynulo to z vyjádření náměstka hejtmanky Věslava Michalika (STAN). Problém se podle něj týká asi deseti procent živnostníků. „Jsou to občané Vietnamu, Tádžikistánu, Peru, Mexika a dalších destinací,“ naznačil Michalik, že vystopovat tyto dlužníky je a asi i bude nemožné.

Jednou z podmínek půjčky bylo i provedení takzvané identifikační platby. Žadatelé museli na konto kraje poslat jednu korunu z účtu vedeného na své jméno. Ani to ale nestačilo.

Bezúročné půjčky ve výši od 10 do 50 tisíc korun, určené na překonání nejtíživějších následků výpadku příjmů v době prvních vládních omezení nabízel kraj živnostníkům loni od května do října za minulého vedení hejtmanství.

Ilustrační foto
Čtvrtina živnostníků, kteří loni dostali covidovou půjčku, ji kraji nesplácí

Původně tehdejší vedení kraje očekávalo značný zájem – v řadu desetitisíců ze 140 tisíc živnostníků evidovaných v kraji. Půjčku kraje tehdejší náměstek hejtmanky Gabriel Kovács (ANO) označil za lepší cestu, než kdyby byli živnostníci nuceni sáhnout k nebankovním úvěrům, jež nezřídka končí exekucí. I proto si kraj sjednal úvěr, aby měl případné půjčky z čeho vyplácet.

Nakonec bylo žadatelů necelých pět tisíc. Kraj schválil 4831 půjček a vyplatil necelých 235 milionů korun. Tehdejší opozice se netajila míněním, že půjčky pro živnostníky považuje za snahu tehdy vládnoucího ANO uplácet středočeské voliče před krajskými volbami. V té souvislosti se objevily i vášně kolem propagace těchto půjček.

Podmínky pro poskytnutí návratné finanční výpomoci hovořily o zahájení splácení od června letošního roku a v rámci 11 dalších čtvrtletních splátek, z nichž poslední musí být uhrazena k 15. březnu 2024. Inventura po letošním 15. červnu ukázala, že se splácením nezačala čtvrtina příjemců půjček: bylo jich 1201.

Pokud se zaměstnanci nyní zdráhají „udat“ nezákonné jednání, zanedlouho by to měli mít snadnější
Udejte nepoctivého kolegu. Firmy se chystají na novou "povinnost"

Většina z nich se ani neozvala, jen část podle zářijového sdělení hejtmanky Petry Peckové (STAN) kontaktovala kraj s tím, že zkrachovali a žádají o odpuštění dluhu. Naopak Jakub Rejzek (ODS) tehdy připomněl, že někteří příjemci výpomoci jsou na tom finančně tak, že už zvládli vrátit půjčku v plné výši.

Jak to s pohledávkami, které se nyní jeví jako nedobytné, nakonec dopadne, ukáže teprve další vývoj, zřejmě závisející i na poradě s právníky. Michalik nevyloučil možnost, že kvůli nesplaceným půjčkám si nakonec bude muset kraj vytvořit v rozpočtu rezervu v řádu desítek milionů korun. Už v září jeho předchůdce Kovács uvedl, že při schvalování půjček na sklonku minulého volebního období počítali s tím, že asi ne všechny budou vráceny.

Nebyl by to spíš případ pro policii? Mluvčí kraje David Šíma v úterý Deníku sdělil, že krajský úřad zatím policisty nekontaktoval – a aktuálně se k tomu ani nechystá. „Není důvod; zatím jsme nevyčerpali všechny možnosti,“ vysvětlil. S tím, že pokud partneři nekomunikují, bude kraj vypovídat uzavřené smlouvy. „Následně se může rozjet proces, který může vést až k exekuci,“ konstatoval Šíma.