Největší meziroční nárůst spotřebitelských úvěrů v prvním čtvrtletí mezi bankami pocítila Poštovní spořitelna ze skupiny ČSOB. Největší objem spotřebitelských úvěrů tradičně poskytla Česká spořitelna, a to 6,3 miliardy Kč.

Téměř všechny banky zaznamenaly nárůst částky, kterou si klient půjčuje na jeden spotřebitelský úvěr. Tak například GE Money Bank, která objem nových spotřebitelských úvěrů zvýšila o desetinu na tři miliardy Kč, půjčuje na jeden úvěr o čtvrtinu více. V současné době to bývá částka 71 tisíc Kč.

Průměrná výše úvěru stoupla také u Raiffeisenbank na 81 tisíc z loňských 75 tisíc nebo také u eBanky. „Zájem je podobný ve všech regionech ČR, největší zájem je v Praze a na severní Moravě,“ uvedl mluvčí bank Tomáš Kofroň.

Z průzkumů podle něj vyplývá, že nejčastěji si lidé půjčují na automobily a vybavení domácnosti. „Oblíbené je i sezonní překlenutí nedostatku financí, v létě pořízení zahraniční dovolené a v zimě nákup vánočních dárků. Roste i počet mladých lidí, kteří si úvěrem platí studium,“ dodal s tím, že postupně také ubývá cílených úvěrových podvodů, a klesá tak počet nesplácených úvěrů.

Komerční banka údaje o nových úvěrech podle mluvčí Romany Ondrůškové nesděluje. Celkové portfolio těchto úvěrů ale bance ke konci března stouplo meziročně o 27 procent na 20 miliard Kč.

Celkové zadlužení domácností stouplo ke konci dubna podle ČNB na 584,2 miliardy korun. Zůstává přitom výrazně pod průměrem EU. Zatímco v ČR činí zadlužení necelých 17 procent HDP, v EU to je 54 procent. Stejně tak podíl půjček domácností na celkových úvěrech leží výrazně pod průměrem EU.