Lidé nad 50 jsou biti na platech
PRAHA - Mzdy starších pracovníků držely s příjmy mladších kolegů krok ještě před deseti lety, ale pak se začaly propadat. Zahraniční srovnání přitom upozorňují na „specificky český jev podprůměrných výdělků starších pracovníků“.
Nejenže lidé nad 50 let mají ve srovnání s mladšími kolegy v průměru nižší mzdy, ale navíc s přibývajícím věkem zaměstnanost starších osob výrazně klesá. Vyplývá to z analýzy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.
Analýza zahrnula 433 tisíc zaměstnanců nad 50 let, kteří pracovali v 16 tisících institucí a firem. Porovnávala jejich příjmy do roku 2004, odkdy se podle autorů situace příliš nezměnila. Pomyslné nůžky mezi příjmy starších a mladších se spíše mohly ještě rozevřít.
Podle analýzy je trh práce v Česku oproti vyspělým zemím deformovaný. Výdělky jsou nízké a mzda se chápe jen jako odměna za práci a výkon.
Lidé nad 50 let představují 30 procent zaměstnanců v podnikatelské a 32 procent v nepodnikatelské sféře. V privátním sektoru pracují čtyři pětiny padesátiletých a starších pracovníků.
„Klesající úroveň mzdového ohodnocení v podnikatelské sféře vyjadřuje zájem zaměstnavatelů o mladší a výkonnější pracovní síly a postupné vytlačování starších z pracovní aktivity,“ uvádějí autoři.
Zatímco mezi 50 a 54 roky je zaměstnáno 91 procent mužů a 86 procent žen, od 55 do 59 let je to 81 procent mužů a 46 procent žen. Ve věku 60 až 64 let je to pak 31 procent mužů a 13 procent žen. Pracující pětašedesátníci jsou pak spíše rarita. Nižší výdělky totiž lidi nemotivují, aby zůstali v práci i po dosažení důchodového věku.
Podle expertů je ale kvůli udržitelnosti důchodového systému nutné, aby lidé pracovali déle a do penze odcházeli později. S postupným posunutím důchodového věku na 65 let počítala i dohoda stran, kterou politici nakonec nepodepsali.
Trh práce přitom nejrychleji opouštějí lidé s nižší kvalifikací. Ve vyšším věku naopak roste podíl zaměstnaných vysokoškoláků a vysokoškolaček. Starší zaměstnanci působí častěji ve středních a větších organizacích a firmách.
V průmyslu vydělávají asi 94 procent průměrné mzdy, v dopravě a spojích 95 a ve školství 84 procent. Ve veřejné správě, obraně a sociálním zabezpečení mají naopak 112 procent. Příjmy v nepodnikatelské sféře se přitom ale řídí tabulkami, které délku praxe důsledně zohledňují.
Nižší mzdové ohodnocení zaměstnanců nad 50 let vycházelo ve výrobě a v komerčních službách, tedy asi u 70 procent starších pracovníků. Ve zdravotnictví a sociálních službách naopak výdělky rostou, zaměstnanost s věkem ale klesá. Jen učitelé jsou na tom poměrně dobře: ve vzdělávání je vysoký podíl zaměstnanců nad 60 let s nadprůměrným výdělkem.
Podle autorů budou muset zaměstnavatelé v příštích letech přístup ke starším přehodnotit. Společnost stárne a podíl mladých pracovních sil klesá. Odborníci uvádějí, že stárnutí s sebou přinese nejspíš také všeobecné zpomalení růstu produktivity práce a mezd.