Petr Čejka, muzikant, Benešov

Říká se, že zaměstnávat ve firmě rodinu nedělá dobrotu, ale já s tím nemám problém. V mojí kapele Čejka Band totiž zpívají jak má žena, tak i dcera. Zaměstnal bych je, i kdybych podnikal v jiném oboru. Ženě bych svěřil dispečink, z dcery by byla určitě dobrá účetní.

Iveta Drbohlavová, spolumajitelka svatebního salonu, Mladá Boleslav

Určitě, v našem salonu to tak funguje. Nevidím v tom žádný problém. Spolupráce je dobrá, i když jsme z jedné rodiny. Problémy samozřejmě nějaké jsou, jak v profesním, tak v osobním životě. Ty profesní by se řešily samozřejmě se všemi zaměstnanci.

Rudolf Mareš, lesní školkařství, Rožmitál pod Třemšínem

Určitě ano. Nevidím v tom žádný problém. Své příbuzné bych zaměstnal, kdybych potřeboval další lidi. Rodina si má přeci navzájem pomáhat a pokud se někdo ocitne bez práce, je logické mu vyjít vstříc a nabídnout pracovní místo.

Eduard Wágner, lékař s veterinární praxí, Čáslav

Samozřejmě, že bych zaměstnal někoho z rodiny. Museli by jako cizí odpovídat charakterově a i svou odborností. Kdyby by pak bylo více uchazečů na opravdu stejné úrovni, tak bych dal přednost členovi svého příbuzenstva.

Ivan Pokorný, prodejce skla a porcelánu, Kolín

Podle mého názoru to není problém. Já osobně spolupracuji přímo s maželkou. Přesněji řečeno osoba spolupracující ve firmě je má vlastní žena. V budoucnu si dokážu představit, že by ve firmě pracoval syn a pokračoval tak v tradici.

Jiří Moták, provozovatel jídelny U Starosty, Mělník

Asi bych k tomu přistoupil pouze v případě, že by někdo z mých příbuzných potřeboval akutně práci, a já bych mu tím tak mohl pomoci. Já osobně si ale přesto myslím, že je lepší raději nikoho z rodiny nezaměstnávat. Bývají s tím potíže.

Pavel Hlaváč, jednatel Technických služeb Milovice, s. r. o.; Milovice

Pokud by to byla čistě rodinná firma, což znamená, že jediným majitelem by byla opravdu jen jedna rodina, tak ano. Neviděl bych v tom problém. Ovšem třeba do firmy, kde je více spolumajitelů, tam už bych do toho nešel. Toho bych se bál.

Vladimíra Balcarová, majitelka obchodu s látkami, Beroun

Já osobně bych rodinné příslušníky raději nezaměstnávala. Především kvůli osobním vztahům, které by mi znemožňovaly profesionální přístup k zaměstnancům. Nedokázala bych být tak přísná, jak si bezproblémový chod obchodu žádá.

Lucie Slámová, spolumajitelka studia Mon Amie, Kladno

Raději ne. Práce a rodina se nemají míchat. Mohlo by se stát, že by se pracovní problémy přenášely domů, a naopak rodinné věci se řešily v práci. Navíc v zaměstnání trávím většinu času, a proto jsem ráda, že mám útočiště, kde se jím nemusím zabývat.

Pavel Lev, kovář, Rakovník

Nejspíše jo. Nevidím v tom žádný problém. Pracuji s otcem už několik let a myslím si, že to klape. Pokud by někdo z rodiny nemohl najít práci a já bych mu ji mohl nabídnout a bylo by to v mých silách, tak bych ho zaměstnal a rád. Myslím si, že členové rodiny by si měli pomáhat.

Vladimír Zítka, majitel květinového studia, Mladá Boleslav

Asi ne, spíše bych se toho bál. Se zaměstnáváním rodinných příslušníků sice mám zkušenosti, ale nebylo to moc dobré. Být dobrý v mém oboru není jednoduché a každý má svůj rukopis vazby květin a já nejsem se všemi spokojen.