Vlastimil Chadima, instalatér, Kolín:

Jsem osoba samostatně výdělečně činná, jedu bez zaměstnanců vyloženě na sebe, takže nějaké přehnaně velké plánování není v mém podnikání úplně na místě. Práci mám sjednanou vždycky tak na jeden, maximálně dva měsíce dopředu a během této doby si sjednávám další zakázky.

Alice Lukacková, vedoucí cestovní agentury Ali, Kladno:

Cestovní ruch je velice nevyzpytatelný. Nikdy předem nevíte, jestli sezona bude, nebo nebude uspěšná. Cestování ohrožují například teroristické útoky nebo živelní katastrofy. Za normálních okolností však dokáži naplnánovat až dvě sezony dopředu.

Zbyněk Adam, majitel letecké školy, Milovice:

To přesně nelze říct, záleží na situaci, co mohu předpokládat. Je to různé, když se třeba rozhoduji, zda koupím letadlo, nebo si vezmu úvěr. Samozřejmě čím víc zkušeností, tím lépe. Stejně je to ale vždycky risk. Krásné je na tom, že je v tom ta svoboda a projeví se schopnosti lidí.

Zdeněk Jarolímek, fotograf a prodejce fototechniky, Příbram:

Co bych mohl v tomto podnikání dopředu plánovat? Maximálně rozšíření služeb. Zákazníci dnes hodně nakupují přes internet. Pro nás by bylo ideální, kdyby si zákazník na internetu vybral zboží a u nás ho koupil za stejnou cenu s tím, že mu ho předvedeme.

Sidonius Jiro, umělec na volné noze, Benešov:

Plánuji na maximálně padesát let dopředu. Jak to půjde dál, to už ale nevím. Bez plánování by to totiž nebylo ono. Namalování životního díla ale neplánuji. Po něm bych ztratil veškerou další motivaci. Jsou malíři, kteří si napnou plátno a něco je napadne, já si malování dopředu rozmýšlím.

Anna Vlčková, chovatelské potřeby, Brandýs nad Labem:

Měla bych samozřejmě spoustu velkolepých plánů, ale na to by musely být peníze. Takže zůstávají jen v podobě mých fantazií a zatím si dovolím dělat plány pouze na následující den, týden nebo měsíc. Déle to připadá v úvahu jen u mých chovných fenek.

Miroslav Houba, majitel elektroopravny, Rakovník:

V mé branži se toho plánovat do budoucna moc nedá. Při všech těch opravách to jde ze dne na den. Každou opravenou věc nahradí věc rozbitá a tak to jde pořád do kolečka. Na plány zkrátka schází dostatek času. Je to zcela rutinní záležitost.

Stanislav Galia, zodpovědný vedoucí firmy Valuplast, Červený Újezd:

V současné době žádné velké plány nemám, protože na ně je zapotřebí dostatek financí, které se musejí nejdříve vydělat. Samozřejmě vize, co by se dalo vylepšit, mám, ale dokud nebude dostatek času a peněz, tak je nejdůležitější pořádně pracovat.

Martina Loudová, majitelka obchodu s květinami a prádlem, Kutná Hora:

Samozřejmě, že každý, kdo v dnešní době podniká, tak musí také plánovat i do kratší či vzdálenější budoucnosti. Každý podnikatel je zároveň závislý na svých zákaznících, a tak se snažíme, aby i oni s námi počítali i do budoucnosti.

Jan Nejman, majitel Coral Café, Mladá Boleslav:

To je zajímavá otázka. Abych pravdu řekl, tak záleží hlavně na záměru. Někdy se mi stává, že plánuji třeba z hodiny na hodinu. Když si ale někdo například vezme úvěr, je to otázka dlouhodobá. Je to záležitost a plán na několik let dopředu.