Po 131 letech od tohoto převratu stojíme ve dveřích éry elektronické komunikace mezi institucemi veřejné správy, mezi občany a úřady, ale také na počátku mnoha podnikatelských možností a aktivit, ať už jde o dohánění technologické úrovně života v malých městech a na venkově, či o zvyšování internetové gramotnosti.
Celá Evropa by měla mít moderní on-line veřejné služby umožňující přístup k veřejné správě (e-government), ke vzdělávání (e-learning), k službám péče o zdraví (e-health service) a dynamické prostředí pro podnikání a elektronický obchod (e-business).
Z toho důvodu byl spuštěn program, jenž by měl zajistit naplnění těchto představ. Měl by vzniknout prostor s vysokorychlostním internetem jako bezpečná komunikační infrastruktura s cenami schopnými konkurence. Každý stát unie má za úkol zpracovat vlastní „Strategii vysokorychlostního přístupu k internetu“.
Od roku 1986 řeší v rámci EU implementaci praktické podoby internetové revoluce do společnosti sdružení Eurocities, do kterého je zapojeno 30 zemí a 130 hlavních evropských měst včetně Prahy. Na podporu tohoto programu lze čerpat prostředky v rámci Evropské unie i tuzemských veřejných rozpočtů na období 2007 až 2013.
V roce 2005 česká vláda určila strategii, na jejímž základu byly uvolněny strukturální fondy EU a část těchto fondů byla rozhodnutím broadbandové komise při bývalém ministerstvu informatiky alokována městům a obcím na její naplnění. První etapa projektů proběhla ve druhé polovině roku 2005 a v průběhu minulého roku. Po parlamentních volbách však bylo vypisování těchto zakázek víceméně pozastaveno.
„Komunitní síť už docela dobře funguje například v Ostravě,“ říká Jaroslav Winter, zakladatel akce Březen – měsíc internetu a specialista na tuto oblast komunikace. „Lidé se tam již mohou přes internet, ale také telefonicky objednat k různým agendám. Přináší to úsporu času i nervů,“ dodává.
Výhody komunitních sítí jsou nesporné. Umožňují přístup k novým službám, distančnímu vzdělávání, práci z domova atd., a také slibují levnější využívání klasických telekomunikačních služeb.
Pochopitelně je budování lokálních širokopásmových sítí také určitým politickým problémem v dané lokalitě, protože tyto aktivity jsou vlastně v rozporu se zájmy existujících poskytovatelů internetových služeb, jejichž ochrana je z velké míry oprávněná.
Na druhou stranu je ale tento trend jistě správný a je nezbytné najít optimální řešení, které nakonec bude přijatelné pro všechny strany.