Podnikatelé mají ale i výhrady. „Samotný vstup do unie měl na hospodářství jednoznačně pozitivní vliv. Pro domácí podnikatele je nejdůležitější přístup na nové trhy, a tím zvýšení hospodářské aktivity,“ uvedl předseda unie David Šeich. Malá česká ekonomika je totiž výrazně závislá na mezinárodním obchodu, a přítomnost v hospodářském bloku je pro ni proto ideální.
Členství v unii podle podnikatelů přispělo i k dobrému jménu Česka v zahraničí. S nálepkou původu v členské zemi unie se snáze navazují obchodní kontakty i známým pražským firmám, jako je Zentiva či výrobce kosmetiky Astrid. „Jinak řečeno: Dáváme najevo, že jsme srovnatelní se západními standardy, a podnikatelé mohou snáze obchodovat po světě. Takové kontakty mají zpětně pozitivní dopad na celkovou podnikatelskou kulturu,“ doplnil David Šeich.
Ne vše, co členství v unii obnáší, ale podnikatelům voní. „Zklamání je potřeba hledat tam, kde se unie odchyluje od svých původních cílů. Zejména jde o omezení volného pohybu osob – týká se jak cestování (pasové kontroly), tak zcela nesmyslného uzavření trhů práce,“ kritizují malí a střední podnikatelé. Podle nich je významnější překážkou pro podnikatele a hospodářský rozvoj celé Evropy také omezení pohybu služeb.
Unie malých a středních podniků přitom neviní Brusel za každý administrativní závan, který zchlazuje a omezuje podnikání. „Brusel chrlící tisíce nesrozumitelných předpisů snad konečně dostává rozum a zpomaluje nárůst dalších norem. Zato česká byrokracie, plna horlivosti implementovat veškeré evropské zákonodárství do českého, často bez uvážení přestřelila nebo využila nálepku EU k zavádění zbytečných regulací,“ dodal kriticky Šeich.
Nadměrnou byrokracii podnikatelé ovšem kritizují dlouhodobě, a to nejen v souvislosti se vstupem Česka do Evropské unie. Proto Unie malých a středních podniků opakovaně vyzývá politiky a úředníky, aby v EU prosazovali zrušení diskriminačních podmínek vůči novým členským zemím, aby pomohli k odstranění nadměrné byrokracie.