„Zájem o dovolenou na lodi má stále vzrůstající tendenci, zvyšuje se i počet lidí, kteří vlastní kapitánský průkaz.

U zkušenějších roste obliba Řecka, Liparských ostrovů či Korsiky. V zimě jsou oblíbená exotická místa, jako Seychely, Karibik či Thajsko,“ řekla Monika Mikesková ze společnosti Nika Yacht, která nabízí dovolené na lodi.

Mezi milovníky dovolené na lodi přibývá lidí, kteří si ji objednávají dlouho dopředu. Získávají tak širší výběr a příznivé ceny. Odpovídají slevám last minute, u kterých je ale výběr lodí omezený.

„Výrazným trendem posledních sezon je včasná rezervace, u které jsme na začátku roku registrovali stoprocentní nárůst. Využívají ho především větší skupiny kvůli včasné dohodě o termínu a klienti, kteří si objednávají rozměrnější a dražší lodě na atraktivní termíny,“ uvedl majitel charterové agentury Yachting4U Zbyněk Liška.

Dovolená na jachtě či plachetnici stojí kolem 12 tisíc Kč na osobu za týden. Cena zájezdů last nebo first minute může začínat od 8000 Kč, za luxusní dovolenou se však platí i statisíce. Nejdražší bývá srpen, levněji vycházejí měsíce mimo hlavní sezonu. Stále oblíbenější dovolená na obytné lodi stojí v hlavní sezoně zhruba 5000 až 7000 Kč na osobu za týden.

K řízení hausbótů navíc není třeba kapitánské oprávnění. Po krátkém zaučení si klienti řídí loď sami. Dovolenou na hausbótu lze kombinovat s cykloturistikou nebo rybařením. Dovolenou na jachtách je možné skloubit s potápěním či windsurfingem.

„Roste zájem o zajímavé akce, jako je jachting spojený s potápěním, které však omezují chorvatské předpisy. Klienti tak žádají jiné lokality, jako je Elba, Korsika či Sardinie,“ svěřil se Miloslav Kolomazník ze společnosti Combatra, jež se zabývá výrobou a půjčováním jachet.