„Asociace zásadně nesouhlasí s návrhy, které se týkají dodanění neuhrazených závazků. Snížení hranice pro evidování dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku a technického zhodnocení je rovněž návrh, se kterým musíme vyjádřit zásadní nesouhlas,“ píše se ve stanovisku.

Podnikatelé si stěžují, že tyto návrhy přinesou značné nároky na evidenci majetku, a tím i růst administrativní náročnosti. „Současně se jedná o položku zvyšující daňovou povinnost na úkor obměny technologického zařízení a technického zhodnocení,“ domnívá se asociace.

Za jeden z nejkontroverznějších návrhů reformy považuje asociace úpravu daňového zatížení střední vrstvy, u které lze předpokládat solidní kvalifikační strukturu, silnou sociální odpovědnost, loajalitu, zájem o práci. „Výsledky daňových úprav jsou v této skupině nulové, čímž fakticky dojde k nežádoucí nivelizaci mezi středními a nižšími příjmovými skupinami, mezi kvalifikovanou a nekvalifikovanou prací,“ míní podnikatelé.

Neakceptovatelné je podle nich také zrušení daňové uznatelnosti nákladů na provoz vlastního stravovacího zařízení nebo příspěvků na stravování včetně stravenek. Další výhrady se týkají postupného snižování sazby daně právnických osob z 24 procent až na 19 procent v roce 2010.

Snížení sazby sice přináší pokles daňové zátěže, avšak proti němu stojí záměr rozšířit daňový základ. „Jeho rozšíření odkládá význam snížení sazby daně, poté v roce 2008 jej dokonce vylučuje,“ namítají podniky.

Návrh daňové reformy podle asociace nepřináší žádné zjednodušení systému vykazování daní, ani snížení administrativní zátěže. Naopak v mnoha případech působí právě opačně. Navíc se asociace obává, že při dalším projednávání a upřesňování návrhu hrozí další úpravy základu daně či růst jiných odvodů. To nakonec povede ke zvýšení složené daňové kvóty, a tedy i nákladů podnikatelů a k růstu administrativní náročnosti.

Předložené materiály týkající se reformy veřejných financí představují totiž podle asociace v daňové oblasti jen opatrné kroky, které znamenají „přesuny“ váhy jednotlivých daní.

„Tato opatrnost u nás vyvolává obavy, že reformní kroky budou devalvovány dalšími úpravami základu daně či zvyšováním jiných daní a odvodů v takovém rozsahu, že dojde k reálnému zvýšení složené daňové kvóty, což povede ke zvyšování nákladů podnikatelů a zvyšování administrativní náročnosti,“ uvádí se ve stanovisku Asociace malých a středních podniků.