Investiční produkty vlastní podle odhadu České spořitelny každá čtvrtá domácnost a investováním se zabývá 15 procent dospělé populace. Do podílových fondů lidé vloni vložili přes 271 miliard Kč, což je meziročně o 17 procent více.

Podle ekonomů bude poptávka po investičních produktech nadále růst. „Při očekávaném zvyšování úrokových sazeb v České republice by se měla část úspor přesunout z běžných účtů na delší vklady. Zároveň lze s rozvojem kapitálového trhu očekávat růst investic do cenných papírů a produktů z nich odvozených,“ míní ekonom Patria Finance David Marek.

Mezi spořicí a investiční produkty, o které je největší zájem, patří dluhopisové a akciové fondy. „Lidé se zajímají o příležitosti pro dosažení zajímavých výnosů a preferují vysokou likviditu svých peněžních prostředků. V oblibě jsou především otevřené podílové, zajištěné a nemovitostní fondy. Roste také zájem investorů o akciové fondy,“ uvedla Kristýna Havligerová z České spořitelny. „Nejpoptávanější jsou akciové fondy investující do rychle rostoucích ekonomik východní Evropy, Číny a Indie,“ podotkl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Podílové fondy zakládají investiční společnosti, které svěřené finanční prostředky klientů vkládají do akcií, dluhopisů a jiných investičních nástrojů. Proto je tento typ investice vhodný pro lidi, kteří neznají kapitálový trh a nechtějí podstupovat přílišné riziko.

Podle výše rizika, výnosu či doporučené délky se podílové fondy dělí na dluhopisové, peněžního trhu, akciové, zajištěné, nemovitostní a smíšené. Výhodou fondů je to, že po půl roce trvání investice jsou výnosy osvobozeny od daní.