VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtěla jsem vykonávat pracovní postupy, které už vymyslel někdo jiný

KOLÍN - Náš seriál: Dvakrát tucet otázek pro podnikatele na Kolínsku, tentokrát odpovídá podnikatelka Daniela Bertramová.

30.6.2007
SDÍLEJ:

Daniela Bertramová (30 let) po ukončení studia na Středním odborném učilišti poštovním s maturitou pracovala dva roky jako přepážková pracovnice na poště. Svou podnikatelskou činnost zahájila v roce 1997, kdy v Kolíně založila svatební salon Afrodite.Foto: DENÍK/Michal Bílek

O podnikání

Kdo nebo co nejvíce škodí podnikatelům?

Přežívající „socialistické“ podvědomí mnoha lidí o tom, že většina podnikatelů jsou v lepším případě vykořisťovatelé a v tom horším zločinci, kteří žijí na úkor chudých zaměstnanců, a dále politické síly, které podporují současný stav spočívající v tom, že značné prostředky z veřejných rozpočtů jsou vynakládány na sociální dávky vyplácené lidem, kteří nechtějí nijak pracovat, ačkoliv by mohli. Tyto peníze by přitom šly daleko efektivněji využít například v oblasti podpory malého a středního podnikání, které je přínosem pro celou společnost.

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikaní? Prosím, maximálně tři slova.

Čeští podnikatelé jsou nezničitelní. Tři slova mi bohužel nestačila (smích).

Kdyby jste měla tu moc, co byste změnila ve prospěch drobného podnikaní?

Mimo jiné bych se snažila, aby výklad právních předpisů byl ve všech okresech stejný, zejména u finančních úřadů. Aby byl stejný metr na velké i drobné podnikatele. A aby drobný podnikatel, který nemá na zaplacení právníků či daňových poradců, měl v úřadech oporu, kam by se mohl obrátit bezplatně o radu. A samozřejmě legislativu týkající se živnostenského podnikaní. Například k vydání živnostenského listu bych vytvořila jednoduchý formulář, který by žadatel podal na jediném úřadě a ten by jej zasílal na úřady další tak, aby je nemusel obcházet žadatel. Jde o propojení a elektronizaci veřejné správy, aby lidé nebyli poslíčky mezi jednotlivými úřady.

Dá se v Česku podnikat s korunou v kapse?

V případě, že již máte v kapse živnostenský list, tak v určitých oborech ano. Zejména tam, kde není třeba nakupovat vybavení, jako například finanční a jiná poradenství…

Co bylo hlavním motivem, proč jste začala podnikat?

I když jsem měla hezké zaměstnání, chyběla mi svoboda. Vše bylo nalinkované a ode mě se požadovalo pouze vykonávat pracovní postupy, které vymyslel někdo jiný. Stabilní přísun peněz je však jednou z mála výhod. V podnikání vím, že co do něj „vrazím“, to se mi vrátí. Vím však, že každý úspěch, jen můj úspěch. Vše záleží pouze na mých schopnostech nabídnout to, co zákazníci nejvíce potřebují. Když ode mě odchází rozzářená nevěsta nebo ženich, kousek jejich štěstí zůstává i ve mně. Vedle toho jistě nádherného pocitu, je tu ještě jeden, a to je pocit svobody, který je pro mě ničím nenahraditelný.

Co děláte pro to, abyste získala a udržela dobrého zaměstnance?

Až přijmu nějakého zaměstnance, budu se snažit, aby to byl člověk, který nebude chtít „chodit pouze do práce“. Určitě mu vytvořím prostor, kde bude moci projevit v plné míře svou osobnost a své nápady. Podle výsledků jeho činnosti bude též odměňován.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?

Než někoho přijmu, určitě si o něm seženu dostatek informací. Nejdůležitější je však můj pocit. Poznala jsem velké množství lidí a myslím si, že dovedu víceméně dobře odhadnout, co v kom vězí. Mým cílem je svému budoucímu zaměstnanci předat i můj přístup a chování k zákazníkům.

Jaký formulář byste nejraději vymazala z těch povinných?

Jeden vymažu a další tři úředník zase zavede. Spíše bych uzákonila, aby formuláře spoluvytvářeli rovněž současní nebo bývalí drobní podnikatelé. Jak může úředník, který na počtu formulářů je ekonomicky závislý, něco rušit?

Když byste měla charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?

Odvážný.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?

Odvaha. Schopnost samostatného myšlení. Schopnost jít dál, i když se nedaří. Nikdy se nevzdávat. Nebát se inovovat a investovat. Neustále se vzdělávat v oboru. Mít vysokou míru empatie, schopnosti vžít se do potřeb zákazníků a poznat jejich potřeby často lépe, než oni sami. U drobného podnikatele na rozdíl od velkých platí ono Nerudovo „kdo chvíli stál, stojí opodál“. Na druhé straně mě v mysli vyskočí jedno z nejstrašnějších slov, které znám – závist.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jela nejraději učit a proč?

Do Indie, hlouběji studovat Ajurvédu. Touto vědou o stravování, zdravém životním stylu přichází na chuť stále více lidí. Současné zdravotnictví umí léčit celkem obstojně tělo, ale duše zůstává stranou. Nejvíce mě fascinuje, že je tu návod na životní styl, při jehož dodržování ani lékaře nepotřebujeme. Jsou to metody staré několik tisíc let, které umí bez léků, našemu organismu daleko lépe pomoci. Je to má další podnikatelské vize.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?

Nejstarší řemeslo v dějinách lidstva vůbec… Bylo, je a bude (smích).

O sobě

Co vám udělá největší radost?

Radost mi dělá fakt, že získávám stále více zákazníků, kteří přijdou na základě referencí mých bývalých spokojených klientů. A spousta drobností, které život přináší a z kterých se mohu radovat.

Z čeho jste smutná?

Z mezilidských vztahů a z toho, jak jsou někdy lidé vůči sobě bezohlední.

Kam byste jela na dovolenou?

Do přírody, kde není hodně lidí a kde člověk načerpá energii, aby se mohl vrátit do té „civilizační džungle“. Preferuji východ, protože zde plyne čas pomaleji. Není nic krásnějšího než svoboda, když si vezmete batoh na záda a vyjdete si do přírody.

Koho byste si vzala s sebou a proč?

Přítele a další fajn lidi z mého okolí, kteří tráví dovolenou stejným způsobem. A proč? Pro ten úžasný prožitek.

Jaké tři věci byste si vzala s sebou na pustý ostrov?

Někoho, koho opravdu miluji a vážím si ho. Nemůže být přeci pustý ostrov pustý, když je tam láska. V tomto případě bych se vzdala dalších dvou věcí.

Jaká kniha patří mezi Vaše oblíbené?

Vyloženě oblíbenou knihu asi nemám. Každé životní období přináší své… Možná snad jedině Velká moudra od manželů Peasových.

Jaký film byste čtenářům doporučila?

Ze zahraničních Forrest Gump a z českých trilogii Homolkovi.

Kdy jste byla naposledy v divadle?

Už je to delší dobu. Mám raději muzikály a koncerty. Právě teď jsem byla v kostele sv. Šimona a Judy v Praze – Starém Městě na koncertě Devy Premal a jejích mantrách.

Oblíbené jídlo?

Nejsem vybíravá. Skladbu mého jídelníčku hodně ovlivňuje Ajurvéda.

Oblíbený nápoj?

A pití s tím samozřejmě souvisí také.

Máte den volna, co budete dělat?

Vyrazím někam ven do přírody, budu relaxovat, odpočívat….

Na jakou charitativní činnost jste přispěla?

Zdarma provádím masáže v domově svatého Josefa v Žirči, kde jsou pacienti postižení RS syndromem (roztroušená mozkomíšní skleróza).

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 42 000 Kč

Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v průmyslové výrobě Ředitel projektu Rusko. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 90 DENNÍ ZAMĚSTNÁNÍ, , První kontakt:, r.navratilova@mosto.cz., , Požadavky:, ruský jazyk, zkušenosti v oblasti procurement managmentu, znalosti v oblasti jaderné energetiky RU, orientace v předpisech, normách, komunikace s orgány a elektrárnami v RF., , Pracovní doba:, 8 - 16 hod., , Zaměstnanecké výhody:, 25 dní dovolené, 2 dny sick days, příspěvek zaměstnavatele na stravenky.. Pracoviště: Mostro a.s. - pečky, Tř. 5. května, č.p. 166, 289 11 Pečky. Informace: Radka Navrátilová Kopecká, .

Výroba - Výroba Strojírenští technici 15 000 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: První kontakt:, urbankova@bohemiaapple.com, , Požadavky:, Čistý trestní rejstřík, potravinářský průkaz, u cizinců alespoň částečnou znalost českého jazyka.. Pracoviště: Bohemia apple, družstvo-pracoviště, 282 01 Český Brod. Informace: Renata Urbánková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 28 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/ka autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Mukařovský Karel, tel.: 602 309 418, , e-mail: karel.mukarovsky@oad.cz., , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Požadujeme: , - ŘP skupiny D + profesní průkaz, - trestní bezúhonnost, psychotesty, - český jazyk - komunikace., , Zaměstnanecké výhody: , - stravenky, - garantovaný výplatní termín, - smlouva na dobu neurčitou, - příspěvky na důchodové připojištění, - jízdní výhody i pro rodinné příslušníky., , Pracovní doba: dle rozpisu autobusových linek, možnost zkráceného pracovního úvazku.. Pracoviště: Okresní autobusová doprava kolín, s.r.o. - provoz český brod, Za Drahou, č.p. 171, 282 01 Český Brod. Informace: Karel Mukařovský, +420 602 309 418.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 17 360 Kč

Odborní asistenti v administrativě Probační asistent. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Erbenová Helena Ing., tel.: 734 362 965, v prac. dny 13 - 15 hod,, e-mail: herbenova@pms.justice.cz., , Náplň práce:, - Konzultace s klienty a s tím související administrativní činnosti, - Návštěvy rodin klientů, - Komunikace se spolupracujícími institucemi, , Požadujeme:, - Minimálně ukončené středoškolské studium humanitního směru, možno i vyšší vzdělání, - Dosažený věk min. 21 let, trestní bezúhonnost, - Řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, - Znalost práce na PC, komunikační dovednosti, - Flexibilita, ochota se vzdělávat, spolehlivost a důslednost, , Zaměstnanecké výhody:, - 5 týdnů dovolené, - 5 dní zdravotního volna, - studijní volno, - stravenky, - pružná pracovní doba, - přátelské a podporující pracovní prostředí, , Platové podmínky:, - 9. platová třída dle přílohy č. 2 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., - Není vyloučeno případné prodloužení prac.smlouvy, , Strukturovaný životopis s motivačním dopisem a souhlasem se zpracováním os.údajů dle zák. č. 101/2000 Sb. zasílejte nejpozději do 23.5.2018 do 13 hod. na e-mail: herbenova@pms.justice.cz. Předpokládaný termín výběrového řízení je 25.5.2018.. Pracoviště: Probační a mediační služba - kolín, Politických vězňů, č.p. 109, 280 02 Kolín 2. Informace: Helena Erbenová, +420 734 362 965.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolský slet, ilustrační foto.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Až do neděle potrvá na lyském výstavišti Natura Viva.
42

Myslivci, rybáři a včelaři se sešli na výstavě. Začala Natura Viva

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Nahá žena se koupala ve fontáně. Po policistech házela oblečení

Kolín – Pozdvižení na Karlově náměstí způsobila v úterý těsně před polednem žena, která se jala osvěžit ve fontáně v rouše Evině. Na místo se sjely osádky záchranné služby, městské i státní policie.

Hlasujte pro Miss Polabí! Představujeme finalistky

Nymbursko /ANKETA/ – Představujeme čtenářům deset nejsympatičtějších, nejšikovnějších a nejhezčích finalistek Miss Polabí 2018, které se utkají ve finálovém večeru v poděbradském divadle Na Kovárně v neděli 10. června od 17 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT