VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtěla jsem vykonávat pracovní postupy, které už vymyslel někdo jiný

KOLÍN - Náš seriál: Dvakrát tucet otázek pro podnikatele na Kolínsku, tentokrát odpovídá podnikatelka Daniela Bertramová.

30.6.2007
SDÍLEJ:

Daniela Bertramová (30 let) po ukončení studia na Středním odborném učilišti poštovním s maturitou pracovala dva roky jako přepážková pracovnice na poště. Svou podnikatelskou činnost zahájila v roce 1997, kdy v Kolíně založila svatební salon Afrodite.Foto: DENÍK/Michal Bílek

O podnikání

Kdo nebo co nejvíce škodí podnikatelům?

Přežívající „socialistické“ podvědomí mnoha lidí o tom, že většina podnikatelů jsou v lepším případě vykořisťovatelé a v tom horším zločinci, kteří žijí na úkor chudých zaměstnanců, a dále politické síly, které podporují současný stav spočívající v tom, že značné prostředky z veřejných rozpočtů jsou vynakládány na sociální dávky vyplácené lidem, kteří nechtějí nijak pracovat, ačkoliv by mohli. Tyto peníze by přitom šly daleko efektivněji využít například v oblasti podpory malého a středního podnikání, které je přínosem pro celou společnost.

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikaní? Prosím, maximálně tři slova.

Čeští podnikatelé jsou nezničitelní. Tři slova mi bohužel nestačila (smích).

Kdyby jste měla tu moc, co byste změnila ve prospěch drobného podnikaní?

Mimo jiné bych se snažila, aby výklad právních předpisů byl ve všech okresech stejný, zejména u finančních úřadů. Aby byl stejný metr na velké i drobné podnikatele. A aby drobný podnikatel, který nemá na zaplacení právníků či daňových poradců, měl v úřadech oporu, kam by se mohl obrátit bezplatně o radu. A samozřejmě legislativu týkající se živnostenského podnikaní. Například k vydání živnostenského listu bych vytvořila jednoduchý formulář, který by žadatel podal na jediném úřadě a ten by jej zasílal na úřady další tak, aby je nemusel obcházet žadatel. Jde o propojení a elektronizaci veřejné správy, aby lidé nebyli poslíčky mezi jednotlivými úřady.

Dá se v Česku podnikat s korunou v kapse?

V případě, že již máte v kapse živnostenský list, tak v určitých oborech ano. Zejména tam, kde není třeba nakupovat vybavení, jako například finanční a jiná poradenství…

Co bylo hlavním motivem, proč jste začala podnikat?

I když jsem měla hezké zaměstnání, chyběla mi svoboda. Vše bylo nalinkované a ode mě se požadovalo pouze vykonávat pracovní postupy, které vymyslel někdo jiný. Stabilní přísun peněz je však jednou z mála výhod. V podnikání vím, že co do něj „vrazím“, to se mi vrátí. Vím však, že každý úspěch, jen můj úspěch. Vše záleží pouze na mých schopnostech nabídnout to, co zákazníci nejvíce potřebují. Když ode mě odchází rozzářená nevěsta nebo ženich, kousek jejich štěstí zůstává i ve mně. Vedle toho jistě nádherného pocitu, je tu ještě jeden, a to je pocit svobody, který je pro mě ničím nenahraditelný.

Co děláte pro to, abyste získala a udržela dobrého zaměstnance?

Až přijmu nějakého zaměstnance, budu se snažit, aby to byl člověk, který nebude chtít „chodit pouze do práce“. Určitě mu vytvořím prostor, kde bude moci projevit v plné míře svou osobnost a své nápady. Podle výsledků jeho činnosti bude též odměňován.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?

Než někoho přijmu, určitě si o něm seženu dostatek informací. Nejdůležitější je však můj pocit. Poznala jsem velké množství lidí a myslím si, že dovedu víceméně dobře odhadnout, co v kom vězí. Mým cílem je svému budoucímu zaměstnanci předat i můj přístup a chování k zákazníkům.

Jaký formulář byste nejraději vymazala z těch povinných?

Jeden vymažu a další tři úředník zase zavede. Spíše bych uzákonila, aby formuláře spoluvytvářeli rovněž současní nebo bývalí drobní podnikatelé. Jak může úředník, který na počtu formulářů je ekonomicky závislý, něco rušit?

Když byste měla charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?

Odvážný.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?

Odvaha. Schopnost samostatného myšlení. Schopnost jít dál, i když se nedaří. Nikdy se nevzdávat. Nebát se inovovat a investovat. Neustále se vzdělávat v oboru. Mít vysokou míru empatie, schopnosti vžít se do potřeb zákazníků a poznat jejich potřeby často lépe, než oni sami. U drobného podnikatele na rozdíl od velkých platí ono Nerudovo „kdo chvíli stál, stojí opodál“. Na druhé straně mě v mysli vyskočí jedno z nejstrašnějších slov, které znám – závist.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jela nejraději učit a proč?

Do Indie, hlouběji studovat Ajurvédu. Touto vědou o stravování, zdravém životním stylu přichází na chuť stále více lidí. Současné zdravotnictví umí léčit celkem obstojně tělo, ale duše zůstává stranou. Nejvíce mě fascinuje, že je tu návod na životní styl, při jehož dodržování ani lékaře nepotřebujeme. Jsou to metody staré několik tisíc let, které umí bez léků, našemu organismu daleko lépe pomoci. Je to má další podnikatelské vize.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?

Nejstarší řemeslo v dějinách lidstva vůbec… Bylo, je a bude (smích).

O sobě

Co vám udělá největší radost?

Radost mi dělá fakt, že získávám stále více zákazníků, kteří přijdou na základě referencí mých bývalých spokojených klientů. A spousta drobností, které život přináší a z kterých se mohu radovat.

Z čeho jste smutná?

Z mezilidských vztahů a z toho, jak jsou někdy lidé vůči sobě bezohlední.

Kam byste jela na dovolenou?

Do přírody, kde není hodně lidí a kde člověk načerpá energii, aby se mohl vrátit do té „civilizační džungle“. Preferuji východ, protože zde plyne čas pomaleji. Není nic krásnějšího než svoboda, když si vezmete batoh na záda a vyjdete si do přírody.

Koho byste si vzala s sebou a proč?

Přítele a další fajn lidi z mého okolí, kteří tráví dovolenou stejným způsobem. A proč? Pro ten úžasný prožitek.

Jaké tři věci byste si vzala s sebou na pustý ostrov?

Někoho, koho opravdu miluji a vážím si ho. Nemůže být přeci pustý ostrov pustý, když je tam láska. V tomto případě bych se vzdala dalších dvou věcí.

Jaká kniha patří mezi Vaše oblíbené?

Vyloženě oblíbenou knihu asi nemám. Každé životní období přináší své… Možná snad jedině Velká moudra od manželů Peasových.

Jaký film byste čtenářům doporučila?

Ze zahraničních Forrest Gump a z českých trilogii Homolkovi.

Kdy jste byla naposledy v divadle?

Už je to delší dobu. Mám raději muzikály a koncerty. Právě teď jsem byla v kostele sv. Šimona a Judy v Praze – Starém Městě na koncertě Devy Premal a jejích mantrách.

Oblíbené jídlo?

Nejsem vybíravá. Skladbu mého jídelníčku hodně ovlivňuje Ajurvéda.

Oblíbený nápoj?

A pití s tím samozřejmě souvisí také.

Máte den volna, co budete dělat?

Vyrazím někam ven do přírody, budu relaxovat, odpočívat….

Na jakou charitativní činnost jste přispěla?

Zdarma provádím masáže v domově svatého Josefa v Žirči, kde jsou pacienti postižení RS syndromem (roztroušená mozkomíšní skleróza).

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 700 Kč Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: 90 DENNÍ ZAMĚSTNÁNÍ, , První kontakt:, Fedoryk Myroslava Ing., tel.: 775 105 944, Út 9 - 12 hod,, osobně: Masarykova 223/12, Čelákovice, Út 9 - 12 hod., , Náplň práce:, Pomocné práce ve výrobě, úklid pracovišť, odstraňování různých překážek., Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba., , Požadavky:, Časová přizpůsobivost, odpovídající zdravotní stav, fyzická zdatnost, odpovědnost., , Zaměstnanecké výhody:, Zajištěné ubytování.. Pracoviště: Nerest - m s.r.o. - tovární 385, Tovární, č.p. 385, 281 29 Žiželice nad Cidlinou. Informace: Myroslava Fedoryk, +420 775 105 944. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 500 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla ve školní jídelně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Osobně: Paní Barbora Černá ST 08:00 - 10:00, , Pracovní doba: 06:00 - 14:30, , Náplň práce:, 6 hodin pomocná síla v kuchyni, 2 hodiny úklid v kuchyni. Pracoviště: Základní škola kolín iii., lipanská 420, Lipanská, č.p. 420, 280 02 Kolín 2. Informace: Barbora Černá, +420 321 724 045. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 200 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladního vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt:, e-mail: daniela.beranova@mariuspedersen.cz,, osobně: Ždánice 71, každou středu 8 - 9 hod., , Požadavky:, Platný řidičský průkaz skupina C., , Zaměstnanecké výhody:, Možnost získání jeřábnického a vazačského průkazu, oprávnění na obsluhu VZV, školení pro přepravu ADR, fasování pracovních a ochranných pomůcek, drogerie atd., diety 80 - 110 Kč/den.. Pracoviště: Nykos a.s., 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Daniela Beranová, +420 702 208 250. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 28 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Osobně: ÚT a ČT 08:00 - 11:00 Brankovická 113, Kolín, , Práce v brzkých ranních hodinách, , Řidič dodávky sk. B s praxí v rozvozu.. Pracoviště: Kolínská pekárna s.r.o. - brankovická, Brankovická, č.p. 113, 280 02 Kolín 2. Informace: Bedřich Brabec, +420 602 383 162.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloději chtěli jídlo i brýle

Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty.
14

Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty

Staveniště na silnicích: hned s odchodem zimy

Střední Čechy - Těšit, ale i děsit se mohou středočeští řidiči. Spíše tedy v obráceném pořadí: nejdříve očistec, pak přijde úleva. Kraj chystá v masovém měřítku opravy komunikací. V příštích dvou letech by se mělo jednat o stovky silničních úseků a desítky mostů.

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Předvánoční nákupní horečka startuje. Prvním „výkopem“ jsou slevové akce spojené s tzv. Černým pátkem. Neřiďte se procenty, ale výslednou cenou, radí odborníci.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

OBRAZEM: Skupina Mandrage přivezla desku Po půlnoci

Kolín – Zatímco před kolínskou radnicí vrcholil pietní akt k uctění památky 17. listopadu, v nedalekém Městském společenském domě se scházely stovky především fanynek pop rockové kapely Mandrage.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT