„Všechno vypukne v pondělí a pak každý další den od 8 do 18 hodin,“ potvrdila za společnost Šárka Dufková a zdůraznila, že jahod bude dost pro všechny. „Máme připravená dvě pole. Příjezd zájemců bude jako vždy řízen cedulemi. Tradičně jezdí hodně lidí, proto jsme první samosběr zvolili raději na všední den, nikoli na víkend, abychom se my i zákazníci stačili připravit. Máme jahody od raných až po střední odrůdy,“ doplnila.

Davy lidí očekávají také v Bříství, jakmile zde samosběr odstartují. Začne se příští týden u motorestu Zlaté slunce. „Máme už za sebou první přebírku, nyní chystáme samosběr a už se na něj těšíme, na tu frontu,“ sdělila provozovatelka Veronika Bekenyová a poznamenala, že ze zájmu zákazníků mají radost. „Jsem rádi, že k nám tolik lidí chodí a jsou spokojení. Máme stálé zákazníky, ale přichází i kupa nových lidí. Poptávka je velká. Nemůžeme si stěžovat. Jen počasí člověk neovlivní,“ dodala.

Jahody k samosběru chystá i společnost Baše a spol. ve Starém Kolíně. K samosběru jsou určeny všechny pěstované odrůdy, tedy Darselekt, Elsanta a Honeyoe. Samosběr starokolínských jahod, kterým byl udělen certifikát Regionální produkt Polabí, bude opět probíhat v lokalitě U Čerpačky“ ve Starém Kolíně.

V Jahodárně Kouřim bude letošní sklizeň vzhledem k chladnému jaru zahájena pravděpodobně až v druhé polovině června, potrvá však minimálně do poloviny července. Samosběr bude probíhat na polích za kouřimskými jatky směr Votelež. „Počítám, že prodej natrhaných jahod i samosběr začne možná o tři, čtyři dny déle, doufáme, že snad po 20. červnu,“ řekl provozovatel Radek Procházka.

Příští týden podle něj možná dozrají rané odrůdy, ale nemá smysl zvát lidi, když jahod bude málo. „Do plné sklizně to tak vypadá opravdu až po třetí červnové neděli, to už snad bude jahod dostatek,“ dodal provozovatel jahodárny, kde je takřka šest hektarů jahod v kondici a čtyři hektary nových výsadeb.