„Cílem protestů není blokovat dopravu, ale pouze poukázat na současnou situaci v zemědělství,“ zdůraznili zemědělci. Jako seřadiště traktorů zvolili prostranství před společností Obila v Kutné Hoře, odkud na předem určenou trasu technika vyrazí v 7.30 hodin. Traktory pojedou po silnici I/38 do Kolína, kde se na velkém kruhovém objezdu otočí a namíří si to do cílového místa ve Svatém Mikuláši.

Na křižovatce kolínských ulic Jeronýmova a Vrchlického se uprostřed zástavby zřítila část rodinného domu.
Na křižovatce Jeronýmovy a Vrchlického v Kolíně se zřítila část rodinného domu

Jak uvedl šéf kolínské agrární komory Vojtěch Kšírl, v Kolíně dojde k rozdělení techniky. „Kutnohorští pojedou na zámek Kačina ve Svatém Mikuláši, my budeme pokračovat Kolínem směrem na Křečhoř. Tam naše protestní jízda skončí. Bojujeme proti nařízením Evropské unie a Green dealu, který nám prodražuje provoz,“ vysvětlil Kšírl. Z Kolínska by podle něj mělo dorazit na sraz v Kutné Hoře asi 60 kusů techniky.

Vyznačená trasa protestní jízdy zemědělců z Kutnohorska a Kolínska ve čtvrtek 22. února 2004.Vyznačená trasa protestní jízdy zemědělců z Kutnohorska a Kolínska ve čtvrtek 22. února 2004.Zdroj: Okresní agrární komora Kutná Hora

Zemědělci napříč Českou republikou protestovali už v pondělí 19. února, kdy do Prahy přijelo kolem 800 traktorů. Jedním z organizátorů byl Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory ČR a zemědělský podnikatel. Ten se ohradil proti výrokům premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného, že za akcí byly politické cíle. Od tohoto protestu se však Agrární komora ČR distancovala.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály. Na snímku je traktor John Deere 7730.
Zetor, John Deere, New Holland a další. Podívejte, jaké traktory zaplavily Prahu

Zemědělci opakovaně upozorňují na tyto okruhy problémů:

● Zemědělci se potýkají s narušením hospodářské soutěže a nízkými cenami zemědělských komodit, které se v řadě případů pohybují pod evropským průměrem. Tuto situaci zhoršuje bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu a deformují jej. Ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. Zemědělci EU jsou solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. Je nezbytné přebytečné komodity odčerpat z evropského trhu nebo zajistit jejich zpracování, například do biopaliv.

● Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni se ještě zpřísňují. Současně ale nejsou zemědělcům nabízeny adekvátní kompenzace za jejich plnění. Patří k nim přehnané environmentální ambice formulované v Zelené dohodě pro Evropu neboli Green Dealu. Zemědělci vítají opatření, která přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, na němž závisí jejich práce. Potřebují k tomu ale mít k dispozici adekvátní nástroje tak, aby byl chod hospodářství i nadále udržitelný.

● Zemědělci napříč Evropou čelí přebujelé byrokracii, kvůli které jim přibývá povinností. Každá reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie slibuje zjednodušení a motivační podmínky pro zemědělské hospodaření, nicméně ve finále se s každou revizí zvyšuje byrokratická zátěž a zemědělce to odrazuje od pokračování ve výrobě potravin. Například jen mezi lety 2022 a 2023 vzrostl počet kontrol zhruba dvojnásobně. Je třeba zásadně přepracovat systém dotačních podpor zemědělství tak, aby byl srozumitelný, předvídatelný a spravedlivý.

Zdroj: Agrární komora ČR