Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovna v zóně? Velké nadšení zrovna nevládne

Kolín – Ani ne před rokem hovořil Kolín téměř o historickém okamžiku, nyní kroutí hlavou a lidově řečeno se moc netváří. Na co? Na využití zbývajících ploch v průmyslové zóně Kolín – Ovčáry.

4.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Poté, co se objevil zájemce nikoli jen o pár kousků, ale o všechny zbývající pozemky (cca 100 hektarů), jež se městu už několik let nedaří prodat, zavládlo celkem nadšení. Jenže pak potenciální kupec změnil plány a hodlal zde vybudovat obří fotovoltaickou elektrárnu. Pro tyto účely však zóny vytvořené s přispěním státu nejsou určeny. A několikaměsíční přezkoumávání ministerstva, zda udělí, či neudělí výjimku, přineslo odpověď Ne. A to i přesto, že město bylo ochotné vrátit část dotace, jen aby se pozemky konečně podařilo prodat.

„Takový investiční záměr však není v souladu s podmínkami Programu na podporu rozvoje průmyslových zón a navíc nepřispívá k ekonomickému ani sociálnímu rozvoji regionu,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. Ministerstvo si podle jeho slov uvědomuje složitou finanční situaci Kolína v souvislosti s realizací průmyslové zóny, proto CzechInvest pomůže při hledání jiného investora.

Toho času jedná město se dvěma potenciálními kupci, kteří mají zájem o drobné kousky pozemků. Tedy drobné v porovnání s plochou, kterou měla zabírat fotovoltaická elektrárna. Společnost, jež ji chtěla vybudovat, však od snahy stavět v kolínské průmyslové zóně neustoupila. Nový záměr je opět takříkajíc z oboru. Tentokrát by se mělo jednat o výrobu elektřiny spalováním biomasy.

A to se u města nesetkalo vůbec s kladným ohlasem. „Nikomu ve vedení se nám to příliš nelíbí,“ řekl starosta Vít Rakušan krátce poté, co se nové vedení se záměrem seznámilo. Ani zastupitelé se na svém pondělním zasedání na záměr výstavby spalovny příliš netvářili, i když žádné oficiální stanovisko nepadlo, o ničem se v tomto směru nehlasovalo.

“Spalování biomasy, to je dobře zabalená spalovna odpadu,“ odhadoval zastupitel Jan Rakušan s tím, že Kolín by se mohl za pár let dočkat, že se mu za humna bude vozit odpad nejen jeho vlastní, ale i z okruhu padesáti, šedesáti kilometrů. Záměrem výstavby by se zastupitelé měli zabývat na dalším zasedání, až se všichni blíže seznámí s plány potenciálního kupce.

Autor: Jana Martinková

4.2.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kulturní tipy z Kolínska

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

S Deníkem za zábavou. Kam se podíváte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí v regionu.

ANKETA: Půjdete k volbám?

Kolínsko - Ptali jsme se obyvatel Kolínska, zda půjdou volit.

Zdravotně postižení z celého regionu se sjeli na podzimní ples

Kolín /FOTOGALERIE/ – Již po patnácté uspořádalo vedení Domova Na hrádku z Červeného Hrádku v Bečvárech Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením, tentokrát si pro něj vybralo prostory Městského společenského domu v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení