Pavel Šinka, který pochází z vinařské rodiny, vyprávěl o vzniku vinařství. „Na první vinici jsme zasadili 400 hlav a manželka nadávala, že je to moc, a co s tím budeme dělat. V současnosti máme tři viniční tratě, na kterých pěstujeme dvacet pět tisíc hlav vinné révy,“ řekl.

close Deník na návštěvě. info Zdroj: DENÍK zoom_in Deník na návštěvě.

Jeho vyprávění doplnila Klára Šinková. „Pátráním v mapách jsme zjistili, že se v Klučově nacházely lokality Malá a Velká vinice. Následně jsme v knihách našli, že první zmínky o vínu z Klučova sahají až do třináctého století,“ upřesnila.

Třetí vinice se nazývá Šutrák, protože se tam v minulosti těžil kačírek. Každá z vinic má jiný půdní profil, a to se odráží na chuti místních vín. A také to dává možnost pěstování různých odrůd vinné révy.

V minulosti se zde dařilo burgundským odrůdám, které do země přivezl Karel IV., v současnosti převládají odrůdy, které majitelům, jak vysvětlují s úsměvem, prostě chutnají. Ale nakonec Klára Šinková upřesnila, že mají Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Sauvignon, Rulandské modré, Pálavu, Ryzlink. „A potom jsem si, po mnoha hádkách s manželem, prosadila nové odolné rezistentní odrůdy,“ dodala Šinková.

Nynější produkce vína se pohybuje na 15 tisících litrech, protože jsou vinice ještě mladé, ale během tří let počítají s produkcí až 50 tisíc litrů ročně. Na toto množství je dimenzován i budovaný sklep. Ten má i degustační část, která je spolu s archivačními boxy těsně před dokončením. Archivační box bude uzavírací a milovníci vina si jej budou moci pronajmout.

Klučovské víno si mohou zájemci koupit jak přes elektronický obchod, tak v samotném vinařství. Od jara také pak ve stánku na Malé vinici. V nabídce ho mají i někteří prodejci regionálních produktů. Pokud zvolíte osobní návštěvu, je potřeba ověření otvírací doby na webových stránkách nebo na facebookovém profilu.

Každá láhev vína je opatřena etiketou, kterou namalovala akademická malířka Galina Miklínová, známa také jako autorka filmu Lichožrouti. Při vybíraní vína si možná všimnete, že na etiketách je zobrazena celá vinařská rodina, a to včetně dcer Zuzany a Heleny.