Co je koronavirus?Jak se vaší firmy dotkla současná koronavirová krize?
Dopad je v mnoha směrech. Je to pokles poptávky a tím pokles obratu. Provádíme nyní kalkulace, ale pokles bude rozhodně dvouciferný. V obchodech je nyní situace, že někteří výrobci trvanlivého zboží nestačí prodávat. Naopak cukrovinky aktuálně čelí poklesu zájmu spotřebitelů. V prodeji je velikonoční nabídka a ač jsou prázdné regály například s masem, velikonoční zboží ubývá pomalu. Mimo jiné proto, že nebudou chodit koledníci a sociální kontakty jsou omezené. Týká se to ale nejen Velikonoc. Snížení poptávky se promítne i do Vánoc, trh s cukrovinkami výrazně zabrzdil.

Jaká epidemiologická opatření jste přijali?
Opatření nabíhala postupně. Mezi prvními jsme zavedli měření teploty na vstupu, nebo sledování cestovatelské anamnézy. Podařilo se nám sehnat jednorázové roušky i nakoupit desinfekci. Pravidelně několikrát denně desinfikujeme všechny kliky, madla i WC, šatny a společné místnosti jsou pravidelně dezinfikovány aktivním kyslíkem. Zaměstnancům jsme poskytli dezinfekci i pro domácí potřebu. Pokud jde o organizaci práce, změnili jsme a zkrátili směny, abychom omezili potkávání lidí. Protože došlo k uzavření škol, ve spolupráci se školkou For Junior jsme zřídili dětskou skupinu a zajišťujeme zde v areálu hlídání dětí pro zaměstnance.

Generální ředitel kolínské firmy Chocoland Pavel Mráz.

Bylo obtížné zajištění roušek? 
Sehnali jsme materiál a externího výrobce, který pro nás šije textilní roušky. Cílem je vybavit každého zaměstnance pěti-šesti šitými rouškami tak, aby je mohli pravidelně střídat. V tuto chvíli (středa) má každý pracovník čtyři roušky, do konce týdne jich bude šest. Dalších pět tisíc roušek se nám podařilo získat přes našeho čínského obchodního partnera a ve čtvrtek by měly být dodány. Možná je zajímavé, že těmito rouškami vybavíme také kolínskou záchranku. Kolegyně Petra Tříšková, šéfka importu a marketingu, oslovila i zaměstnance s nabídkou roušek z této zásilky pro osobní potřebu. Informace se dostala až ke kolínské záchrance, takže v rámci nákupu budou roušky, které se nyní už odbavují na celnici, dodány i jim.

V některých firmách již kvůli omezení přistoupili k propouštění, vy tyto kroky neplánujete?
Potřebujeme naopak další pracovníky. Tím, že děláme sezony, využíváme i agenturní pracovníky, kteří nyní odjíždějí a noví se sem nedostanou. Takže i v tuto chvíli, kdy nám poklesne produkce, tak nám stále na další sezonu, kterou budeme za měsíc rozjíždět, chybí zaměstnanci. Propouštění ve výrobě tedy není na pořadu dne.

Online reportáž

Koronavirus v Česku