„Konto pracovní doby umožňuje firmě flexibilně reagovat na výkyvy v požadavcích zákazníků například tím, že během roku může přidávat nebo ubírat pracovní směny," popisuje mluvčí automobilky Marek Hovorka.

„V průběhu letošního kolektivního vyjednávání se odbory s vedením TPCA dohodly na řadě pravidel pro zavedení konta pracovní doby (například maximální počet plusových směn), aby na jedné straně pro zaměstnance zůstala dostatečná ochrana a na straně druhé TPCA zvýšilo svoji flexibilitu a konkurenceschopnost," vysvětlil.

Odbory konto pracovní doby přetvořily

Odboráři v době vyjednávání nové podoby kolektivní smlouvy měli obavy z toho, aby lidem konto pracovní doby nezasahovalo třeba do doby dovolených. „Konto pracovní doby, jak ho zná zákoník práce, pro nás bylo nepřijatelné, proto jsme vlastně konto přetvořili," řekl Ivo Navalaný, předseda odborů KOVO.

Podle jeho slov konto pracovní doby přetváří odbory ve všech firmách. „Neznám dvě firmy se stejným kontem," podotkl.

A jestli jsou odboráři s touto variantou spokojení? „V kontextu zbytku kolektivní smlouvy byla tato varianta průchozí s tím, že to máme na určitou zkušební dobu," řekl Ivo Navalaný.

Že definice pracovního konta dle zákoníku práce byla pro odbory neprůchozí, nám potvrdil i Imrich Rezek, předseda odborů ASO. „Není to takový strašák, tvrdě jsme bojovali, aby podmínky byly lepší," vysvětlil.

Jsou nastavené obranné mechanismy

Podle Imricha Rezka se odbory zasadily o lepší způsob, jakým se bude konto pracovní doby proplácet a nastavily obranné mechanismy. „Řekl bych, že přesouvání změn, ke kterému dochází, bude podstatně složitější než doposud. Firma bude muset každý zásah do kalendáře, třeba přesunutou směnu nebo kontovou směnu, hodně zvažovat," podotkl.

Co se týká zbytku kolektivní smlouvy, Ivo Navalaný (odbory KOVO) ji zhodnotil tak, že spoustu bodů se povedlo prosadit. „Třeba třináctý plat ale není ideální podle našich představ, ale bereme to jako změnu, na které můžeme do budoucna stavět je to dobrý startovací krok pro další jednání v dalším roce," řekl.

Imrich Rezek za odbory ASO řekl, že nad jednáním v dalším roce zatím nepřemýšlí. „Osobně jsme rádi, že jsme po čtyřech měsících dospěli k nějaké shodě, bylo to hodně vyčerpávající a únavné pro obě strany," uzavřel náš rozhovor.