VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Automobilka TPCA se s odboráři dohodla na kontě pracovní doby

Kolín/Ovčáry - Konto pracovní doby. To bylo jedním z klíčových bodů právě ukončeného kolektivního vyjednávání mezi vedením TPCA a odborovými organizacemi, jehož vyřešení se stalo tak trochu třecí plochou. Dohoda se ale nakonec podařila.

14.5.2015
SDÍLEJ:

Trojčata z Kolína.Foto: TPCA

„Konto pracovní doby umožňuje firmě flexibilně reagovat na výkyvy v požadavcích zákazníků například tím, že během roku může přidávat nebo ubírat pracovní směny," popisuje mluvčí automobilky Marek Hovorka.

„V průběhu letošního kolektivního vyjednávání se odbory s vedením TPCA dohodly na řadě pravidel pro zavedení konta pracovní doby (například maximální počet plusových směn), aby na jedné straně pro zaměstnance zůstala dostatečná ochrana a na straně druhé TPCA zvýšilo svoji flexibilitu a konkurenceschopnost," vysvětlil.

Odbory konto pracovní doby přetvořily

Odboráři v době vyjednávání nové podoby kolektivní smlouvy měli obavy z toho, aby lidem konto pracovní doby nezasahovalo třeba do doby dovolených. „Konto pracovní doby, jak ho zná zákoník práce, pro nás bylo nepřijatelné, proto jsme vlastně konto přetvořili," řekl Ivo Navalaný, předseda odborů KOVO.

Podle jeho slov konto pracovní doby přetváří odbory ve všech firmách. „Neznám dvě firmy se stejným kontem," podotkl.

A jestli jsou odboráři s touto variantou spokojení? „V kontextu zbytku kolektivní smlouvy byla tato varianta průchozí s tím, že to máme na určitou zkušební dobu," řekl Ivo Navalaný.

Že definice pracovního konta dle zákoníku práce byla pro odbory neprůchozí, nám potvrdil i Imrich Rezek, předseda odborů ASO. „Není to takový strašák, tvrdě jsme bojovali, aby podmínky byly lepší," vysvětlil.

Jsou nastavené obranné mechanismy

Podle Imricha Rezka se odbory zasadily o lepší způsob, jakým se bude konto pracovní doby proplácet a nastavily obranné mechanismy. „Řekl bych, že přesouvání změn, ke kterému dochází, bude podstatně složitější než doposud. Firma bude muset každý zásah do kalendáře, třeba přesunutou směnu nebo kontovou směnu, hodně zvažovat," podotkl.

Co se týká zbytku kolektivní smlouvy, Ivo Navalaný (odbory KOVO) ji zhodnotil tak, že spoustu bodů se povedlo prosadit. „Třeba třináctý plat ale není ideální podle našich představ, ale bereme to jako změnu, na které můžeme do budoucna stavět je to dobrý startovací krok pro další jednání v dalším roce," řekl.

Imrich Rezek za odbory ASO řekl, že nad jednáním v dalším roce zatím nepřemýšlí. „Osobně jsme rádi, že jsme po čtyřech měsících dospěli k nějaké shodě, bylo to hodně vyčerpávající a únavné pro obě strany," uzavřel náš rozhovor.

Autor: Jana Martinková, Jakub Šťástka

14.5.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení