„První zápas play-off je velmi důležitý. Je to start do čtvrtfinálové série a hodně na něm záleží. Ostrava je doma, bude pod tlakem, musí vyhrát. My se budeme snažit udělat vše, abychom uspěli," hlásí trenér Kolína Predrag Benáček.

Máte za sebou nadstavbovou část. V konečném účtování vám nakonec patří šestá příčka. Spokojenost?
Jistě. Jsme rádi, že se nám vůbec podařilo kvalifikovat do skupiny A1 a hrát s nejlepšími týmy soutěže.Už druhou sezonu v řadě se nám povedlo umístit mezi špičku, a to je pro malý klub, jakým je  BC Kolín,  velký úspěch. Ve skupině A2 jsou týmy, které mají mnohem větší rozpočty a lepší zázemí  než BC Kolín, a to je  jeden z důvodu, proč je naše umístění ve skupině A1 cennější. Možná, že v příští sezoně  si  lidé uvědomí,  jaký  úspěch jsme udělali v posledních dvou sezonách.

Kdybyste  měl porovnat základní část a nadstavbu, která část byla z vašeho pohledu povedenější?
Obě z nich byly stejně povedené. Během sezony jsme měli spoustu problémů, zdravotních  a finančních. A oni trvají až do dnes. Po první části sezony se nám podařilo umístit ve skupině A1 a tam jsme bojovali skoro až do konce o druhé nebo třetí  místo. Rozdíl mezi druhým a šestým činí  jen tři  body. Nikdy to tak vyrovnané nebylo.

V play off narazíte na Ostravu. Jaký je to podle vás soupeř a co od série očekáváte?
Ostrava je silný tým, který hraje nejvyšší soutěž více než, myslím, 50 let. Není nadarmo letos na třetím místě. Mají nejúspěšnější sezonu za posledních několik let. A budou to chtít potvrdit i medailí. Pokud jde o naše cíle, asi jsou stejné jako v Ostravě. A to je medaile. Chtěli bychom a přejeme si zopakovat loňskou sezonu. Průběh  série bude ovlivněn zdravotním stavem našich hráčů i dalšími věcmi,  ale jsme odhodláni v každém případě  maximálně bojovat a budeme se snažit postoupit do semifinále.

S Ostravou jste v letošní sezoně sehráli čtyři zápasy. Co vám tyto duely ukázaly?
Ano a skóre je vyrovnané 2:2. Ukázalo se, že každý tým prozatím vyhrává doma. Play off je jiná soutěž a toto pravidlo v něm nemusí platit. Ale všechny čtyři zápasy byly vyrovnané a o vítězi se rozhodovalo v závěru. Asi to bude  stejné i teď, doufám se šťastnějším koncem pro nás.

V mužstvu soupeře hrají dva bývalí hráči Kolína, Barnes a Ames. Zejména druhý jmenovaný je velikou oporou Ostravy. Budete se nějak speciálně připravovat na jeho hru? Třeba ho osobně bránit?
Ames i Barnes jsou veliké opory Ostravy. Jsou to výborní hráči a mají obrovské zásluhy na našem úspěchu z minulé sezony. Ale Ostrava není jenom Ames a Barnes a my se budeme soustředit na celý tým a na ně dva nebudeme nic speciálně připravovat.

O favoritu Mattoni NBL se nemá cenu ani bavit, tím je bezpochyby Nymburk. Je podle vás v naší lize tým, který by ho mohl alespoň trochu potrápit?
V Mattoni NBL jsou týmy,   které by ho mohly  trochu potrápit. Třeba Děčín to dokáže skoro každý rok, i my jsme to dokázali  v minulé sezoně. Ale nikdo ještě dlouho neohrozí Nymburk,  budou mistři ještě tolikrát, kolikrát to pan Jansta, současný majitel, bude chtít.

Nymburk má oproti všem jednu výhodu. Má téměř neomezený finanční rozpočet. Díky tomu vládne naší lize již devět sezon. Ostatní týmy jsou tak trochu diskriminovány. Nezavedl byste třeba platový (finanční) strop, aby měly všechny týmy šance minimálně vyrovnané?
Nymburk má, na české basketbalové poměry, obrovský rozpočet a neřekl bych,  že jsou ostatní  týmy  tím pádem  diskriminovány. Majitel Nymburka, Miroslav Jansta, má možnosti i schopnosti vytvořit takový  finanční rozpočet a my, ostatní  týmy, to musíme respektovat. Až od příští sezony Nymburk zvedne rozpočet dvojnásobně, protože se spojuje s jednou pražskou sportovní firmou, tak bude usilovat o účast v Eurolize. Já  osobně  jim to přeji. Mistry budou ještě dlouho.

Dvojice pro paly off

Nymburk – USK Praha
Děčín – Pardubice
Prostějov – Levice
Ostrava  – Kolín