Jsme ve sportovním centru TvůjGym v Kolíně. Odehrává se tu amatérská soutěž v olympijském vzpírání: Bartscha Cup 2018 – Winter Edition. Člověk by si mohl snadno říct, že půjde o čistě testosteronovou záležitost; opak je ale pravdou, vedle kategorie mužů tu je i kategorie žen – a není jich rozhodně málo.

Soutěží se v trhu a nadhozu. Jde o kombinaci síly a rychlosti. Každý závodník nahlásí základ, o kterém ví, že ho zvládne zvednout – to aby měl platný pokus. A pak má ještě další dva pokusy, aby nad hlavu zvedl co největší zátěž.

Soutěžící i diváci fandí. To přece zvedneš! Někdy to nejde. Někdy to je fakt těžké. Ale po chvilce zápasu – různě dlouhého – činka jde nad hlavu a publikum siláka oceňuje potleskem. Nebo to nad hlavu nejde, přijde technická chyba – potlesk ale přichází také.

Celkem dvanáctka amatérských vzpěračů zhruba po dvou hodinách dozávodila. „V kolínské tělocvičně TvůjGym byly k vidění velice povedené výkony šesti mužů a šesti žen, pro které to byla závodní premiéra. Někteří se vzpírání věnují rok, jiní teprve pár týdnů, ale všichni se sešli na závodní platformě, aby podali co nejlepší výkony. Diváci, kteří je přišli podpořit, vytvořili skvělou atmosféru,“ pochválila vzpěrače organizátorka Bartscha Cupu – vzpěračka Barbora Dubnická.

Po chvilce sčítání je tak jasno: mezi muži zvítězil Josef Chlád (100 kg trh, 135 kg nadhoz), mezi ženami Viktorie Kellerová (40 kg trh, 57,5kg nadhoz).

V Kolíně tím však zájem o vzpírání nekončí, ba naopak, začíná. „Děkujeme všem závodníkům za účast a těšíme se na další ročníky, které již nyní připravujeme,“ dodala Barbora Dubnická. Přidáte se ke vzpěračům i vy?

Registrovaných vzpěračů přibývá

Nadšenců, kteří chodí cvičit s „velkou“ činkou, není rozhodně málo. Navíc jich přibývá: vzpírání je v posledních letech poměrně populární sport. „Posledních pět let se zájem zvyšuje z důvodu crossfitové módy. Součást kondičních tréninků je i vzpírání, vedle kondičních dovedností a gymnastiky,“ řekl Daniel Kolář, který je předseda sportovně-technické komise Českého svazu vzpírání.

Přibývá jak vzpěračů, tak i vzpěraček, podotýká Daniel Kolář. „V rámci Českého vzpěračského svazu soutěží asi 150 děvčat. Vzpírá jich ale mnohem více, protože to berou jako doplněk ke svému tréninku,“ vysvětlil. Podobná situace je i u mužů – tam se z 500 závodníků počet zvedl na 700. „Je to i vlivem posilovacích center, je jich řada, kde jsou crossfitové tréninky,“ řekl.

Že není vzpírání omezené věkem, dokládají vzpěrači, kterým je i přes osmdesát, vysvětluje Daniel Kolář. Na opačném věkovém spektru jsou desetiletí závodníci, kteří mají jiné soutěžní disciplíny: trojskok snožmo, hod medicinbalem a předvedení techniky ve vzpírání. „Oficiální kategorie v rámci vzpírání je od 13 let dvojboj – trh a nadhoz,“ popsal.

Podle Daniela Koláře je vzpírání dobrým kondičním tréninkem např. pro fotbalisty, hokejisty, volejbalisty… „Když někdo chce něčeho dosáhnout ve vrcholovém sportu, tak necvičí na posilovacích strojích, ale vzpírá, je to o skloubení dynamiky a rychlosti v trhu a nadhozu v jedné disciplíně,“ řekl.