Jako první z kolínské výpravy zaklekla do bloků v běhu na 60 metrů překážek dorostenka Amálie Schederová. Té, ačkoli se nominovala do nejlepší české čtyřiadvacítky až z jejího úplného chvostu, se rozběh velmi vydařil. Výrazně si posunula osobní maximum na 8,97 s, a to znamenalo celkové 15. místo.

Ještě lépe si vedla v rozbězích juniorek Emílie Chrastinová, která obsadila ve svém běhu druhé přímo postupové místo za 8,93 s a mohla se těšit na finále.

Podobně jako Amálie Schederová si v rozběhu dorostenců výrazně vylepšil osobní rekord další ze svěřenců Jiřího Robovského Jaroslav Hnida. Ten zaběhl výkon 8,48 s a umístěním na 16. místě si stejně jako jeho tréninková partnerka zajistil už nyní zařazení do ASCM pro rok 2024.

Jako poslední se na překážkách představil junior Matyáš Čudlý. Tomu se ale nevydařil start a v průběhu trati už ztrátu nedotáhl. Ve svém rozběhu doběhl čtvrtý za 8,38 s a nakonec mu na 9. místě chyběly na postup do finále dvě setiny.

Po překážkových šedesátkách byly na řadě ty hladké. V kategorii dorostenek si skvěle vedla další členka skupiny Jiřího Robovského Justina Špringrová. Zaběhla si výborný osobní a nový oddílový rekord dorostenek 7,67 s, což znamenalo čtvrtou příčku ze všech rozběhů a jasný postup do finále.

V kategorii dorostenců zaklekl do bloků Štěpán Veselý, jeho čas 7,47 s ale stačil jen na 22. pozici.

O mnoho lépe si vedl v rozběhu juniorů jeho kolega z tréninkové skupiny Antonína Morávka Jiří Synek. Šedesátku prolétl za 6,91 s na prvním místě a jeho čas byl jen dvě setiny za nejrychlejším výkonem ze všech rozběhů. Šimon Kratochvíl zaběhl čas 7,24 s a obsadil celkové 21. místo.

Pak už se začala rodit první kolínská medailová radost. V soutěži dorosteneckých koulařů sice Vojtěch Otta pokazil první pokus, ale ve druhé sérii poslal své pětikilogramové náčiní na 15,07 m a zařadil se na třetí pozici. A jak se ukázalo, letošní soutěž byla zcela atypická. Obvykle boj o medaile vrcholí v závěrečných dvou sériích, tentokrát se ale na pořadí od druhých pokusů nic nezměnilo, a tak si svěřenec Kláry Tučkové a Jiřího Tučka odnesl ze stupňů vítězů svou první mistrovskou medaili.

Mezitím ale pohasla další kolínská medailová šance. S tou nastupovala do soutěže juniorských dálkařek Emílie Chrastinová, druhá závodnice letošních tabulek. V průběhu soutěže absolvovala i finálový závod na 60 metrů překážek, v němž obsadila 7. místo časem 8,99 s. Pak se ale ve své hlavní disciplíně do finálové osmičky probojovat nedokázala. Dolétla nejdále na 538 cm, obsadila 12. příčku, když do finále jí chyběly 3 centimetry.

Na řadu přišla finále běhu na 60 metrů. Nejprve o medaili bojovala dorostenka Justina Špringrová. Finále jí sice nevyšlo tak skvěle jako rozběh, ale čas 7,75 s znamenal výborné 5. místo a pro Justinu velký úspěch.

Naopak zklamaný byl po finále juniorů Jiří Synek. Ten byl na finálový závod hodně namotivovaný, ale nevydařil se mu start a cílem proběhl za 7,02 s na šestém místě.

Junior Matěj Novák proklouzl do startovní listiny rozběhů na 400 metrů až z pozice náhradníka. V závodě dosáhl času 52,57 s a obsadil 22. pozici

Posledním Kolíňákem startujícím v sobotu byl ve skoku o tyči dorostenec Vojtěch Slavík. Ten napodruhé zdolal základ 362 cm, poté se napoprvé přenesl přes 382 cm, ale na výšce nového osobního rekordu 397 cm se mu už nedařilo a skončil na 12. místě.

Sofie Bébrová má stříbro a oddílový rekord


Nedělní pořad zahájily z kolínského pohledu hned tři technické disciplíny najednou. V soutěži dorosteneckých výškařů se podruhé na šampionátu představil Vojtěch Slavík. Ten zahájil na 176 centimetrech a tuto výšku zdolal až na třetí pokus. Přes hodnotu osobního maxima 181 cm se ale už nedostal a bylo z toho dělené jedenácté místo.

Velkou smůlu měla juniorská trojskokanka Viktorie Hroudová, která se postupně zlepšovala z 10,80 m přes 10,92 až na 11,07 m a z desáté příčky jí scházel do finálové osmičky jediný centimetr.

Nejlépe si z úvodních třech nedělních disciplín vedl juniorský tyčkař Antonín Tvrzník. Ten si napoprvé poradil se 412, 432 i 447 centimetry a napotřetí překonal i výšku nového osobního rekordu 462 cm, a to mu vyneslo výborné šesté místo.

Skvěle si vedl v rozběhu na 200 metrů junior Šimon Kratochvíl. Ten sice ve svém běhu prohrál boj o přímý postup a doběhl druhý, ale osobní maximum 22,12 s mu vynesl postup do finálové pětice čtvrtým nejrychlejším časem. Mezi dorostenci startoval Štěpán Veselý, který zaběhl čas 24,09 s a skončil na sedmnáctém místě, když od šestnáctky, zaručující zařazení do ASCM, jej dělily jen tisíciny.

Naopak soutěž juniorských koulařek se vůbec nevyvedla Anně Radikovské. Na kluzkém kruhu se jí nepodařilo srovnat s technikou a po dvou nezdařených pokusech zapsala jen 10,10 m a obsadila 14. příčku.

Velkým, bohužel pro kolínské příznivce nepříjemným překvapením skončila soutěž juniorských výškařů. Nedařilo se v ní Antonínu Tvrzníkovi, který těsně po ukončení svého tyčkařského působení zdolal na třetí pokus pouze svou základní výšku 178 cm a skončil třináctý, ale ani největšímu kolínskému medailovému želízku Matyáši Čudlému. Ten má letos na kontě 210 cm, ale v Ostravě se trápil od počátku soutěže. Opravoval 187 i 191 cm, pak sice napoprvé překonal 194 cm, ale při druhém neúspěšném skoku na 197 cm si poranil zadní stehenní sval, ze soutěže musel odstoupit a bylo jasné, že se bez něj bude muset obejít i štafeta na 4x200 metrů. Na titul stačilo 201 cm a na stříbro o dva centimetry méně.

Poté už ve druhé dráze zaklekl do bloků finále na 200 metrů Šimon Kratochvíl. Tentokrát nebyl tak rychlý jako v rozběhu a cílovou čáru proťal v čase 22,39 s na páté příčce.

Posledním medailovým želízkem byla v soutěži dorosteneckých trojskokanek svěřenkyně Jiřího Robovského Sofie Bébrová. A ta od počátku závodu předváděla skvělé představení. Hned úvodním skokem si o půl metru vylepšila osobní rekord a výkonem 11,84 m pokořila i kolínský historický rekord. Usadila se na čele soutěže a vedení si ve druhém skoku pojistila zlepšením na 11,88 m. Ve třetí sérii ji sice přeskočila o 11 centimetrů Hana Mikulášková z pražského Olympu, ale v dalším průběhu soutěže se jí už jenom přiblížila vlašimská Zídková na jediný centimetr. Sofie dokonce v posledním pokusu dolétla za 12 metrů, ale rozhodčí jí po dlouhém zkoumání kamery odmávli milimetrový přešlap. Stříbrná medaile je ale obrovským úspěchem této mladé skokanky.

Celý účet šampionátu uzavřely závěrečné štafety. Z kolínských kvartet si nejlépe vedly dorostenky, které v sestavě Justina Špringrová, Amálie Schederová, Dominika Nováková a Sofie Bébrová překonaly kolínský oddílový rekord a časem 1:43,4 min. obsadily šestou příčku. O jedno místo hůře skončilo kvarteto juniorů, které při absenci Matyáše Čudlého ztratilo medailové ambice a čtveřice Šimon Kratochvíl, Jiří Synek, Štěpán Veselý a Matěj Novák zaběhla kvalitní čas 1:31,17 min. a na medaili jí chyběla sekunda a 42 setin. Dorostenci postavili dvě štafety, přičemž sestava Martin Hovorka, Radek Novák, Štěpán Holeček a Vojtěch Slavík doběhla za 1:38,49 min. třináctá a sestava Šimon Novák, František Hanč, Jan Šmejkal a Jaroslav Hnida za 1:38,80 min. čtrnáctá.

Kolínští atleti tedy z Ostravy vezou jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a osm umístění ve finálové osmičce, což je bilance chudší, než s jakou se vraceli z gigantu v posledních letech. Ale konkurence skutečně v poslední době nebývale vzrostla, což dokládá i počet více než šedesáti klubů, které si rozdělily medaile.