„Jsme rádi, že můžeme pozvat závodníky do úžasného prostoru Voděradských Bučin, který je bohatý na cesty, kopce, potoky, výhledy, sjezdy i výšlapy," uvedla jedna z hlavních organizátorek a stavitelka tratí Jarka Švarcbachová.

Pořadatelem obou víkendových závodů je TJ Sokol Kostelec nad Černými lesy. oddíl orientačních sportů. „Takto významný závod se v našem regionu pojede poprvé," přiznala Švarcbachová.

Sehraný tým navazuje na své téměř desetileté zkušenosti s pořádáním podzimního MTBO Maudicupu. „Ve víru příprav na těšení není prostor, ale určitě se s jistým adrenalinem těšíme až bude po závodech. Je to vždycky taková euforie, sdílení zážitků, probírání, co se povedlo, co uděláme příště líp. A nejvíc nás samozřejmě těší, když si přeříkáváme pozitivní ohlasy závodníků. To si opakujeme několikrát," řekla s úsměvem Švarcbachová.

Kostelecký oddíl ve své historii byl již spolupořadatelem mistrovství republiky, ale v orientačním běhu. „Orienťák na kole je v našem regionu velmi mladý. Vzešel z orientačního běhu," podotkla Švarcbachová.

Mistrovství republiky je vždycky významnou událostí. Diváci se tak mohou těšit na elitní závodníky nejen z Čech, ale i zahraničí. Přijedou borci z Rakouska nebo Slovenska. „Jezdí i Italové, Francouzi. V přihlášených máme i závodníka z Izraele, který si na závod bude půjčovat kolo," objasnila Švarcbachová.

Z našich elitních závodníků přijede čerstvá mistryně světa ve sprintu Martina Tichovská. Dorazí i další hvězdy, které z nedávného světového poháru přivezly zlatou medaili – Kryštof Bogár, nebo Vojtěch Ludvík.

Republikový šampionát je vypsaný pro jedenáct kategorií, včetně elitních mužských a ženských. Pojede se i devět pohárových závodů a závod Open. V sobotu se startuje ve 13 hodin a pojede se závod na krátké trati (middle), v neděli na dlouhé (long). Star je v 10 hodin.

Délky tratí se mohou lišit podle náročnosti terénu, kopců, a podobně. „Velmi důležitá je přesnost mapy, aby se mohli závodníci jednoznačně orientovat a spolehnout při plánování postupu na to, že vše, co vidí v mapě, bude taky reálně v lese. Včetně oplocenek, krmelců, tvaru křižovatek a podobně. Naplánované tratě pak nakonec ještě kolegové z oddílu projíždí a kontrolují, takže příprava tratí a mapy zabere moře času. Na přípravě se podílí deset lidí a spousta dobrovolníků," nastínila Jarka Švarcbachová.

Zázemí pro závodníky a centrum závodu je v unikátním areálu Legner Hotelu Zvánovice. Zde se závodníci shromažďují, dojíždějí do cíle. „Během závodu funguje i hlídání dětí závodníků na trati. Po vyhlášení výsledků se bajkeři pobaví při živé hudbě," uzavřela Švarcbachová.

Kategorie

Mistrovství ČR: W17, W20, W21E, M17, M20, M21E
Veteraniáda ČR: W40, W50, M40, M50, M60
Český pohár: W12L, W14, W21A, W21B, M12L, M14, M21A, M21B, M21C, OPEN

MTBO je sport, jehož podstatou je spojení jízdy na horském kole s orientací v neznámém terénu. Závodníci při něm na horském kole za pomoci mapy a buzoly absolvují trať v terénu určenou startem, kontrolami a cílem. Závodník se během svého výkonu pohybuje po cestách a stezkách terénem, jízda mimo ně je zakázána, není-li pořadatelem určeno jinak. Délka tratě je součet vzdušných vzdáleností úseků mezi startem, mapovým startem, jednotlivými kontrolami v předepsaném pořadí a cílem, respektive jejich průměty do horizontální roviny, přičemž povinné úseky se započítávají ve skutečné délce. U závodu s volným pořadím kontrol se předpokládá průchod závodníka kontrolami nejrychlejším možným postupem.