„Jedná se o propojení tance a silových prvků na vertikální tyči,“ objasnila rodačka z Kolína o čem vlastně pole dance je.

Jak jste se k pole dance dostala a proč jste si ho vybrala?
Dostala jsem se k němu čistě náhodou, a to v předešlém zaměstnání, když jsem jela na tři měsíce vypomáhat do Prahy a moje tehdejší kolegyně pole dance vyučovala. A já, jako naprostý sportovní laik, jsem si pole dance zkusila a prakticky jsem se do něho zamilovala na první dotek. Nikdy jsem žádný sport nedělala a nikdy mě žádný nechytil, jako tento. Prostě osud (smích).

Když se řekne tanec na tyči, téměř každý si představí něco podobného ze striptýzového baru. Asi si užijete podobných narážek?
Ano, je to stále tak. Lidé to budou mít podle mě stále spojené s tím, že tanec na tyči patří do baru. Ale dneska už se pole dance dostává do povědomí lidí jako sport a lidé, kteří to ví, si ho se striptýzem nespojí. A co se týká narážek, ty jsou a budou. Občas je také poslouchám, ale beru je z jejich strany jen jako hloupé škatulkování z důvodu neznalosti. A většinou na to nereaguji.

Když jsem viděl několik vašich videí, je pole dance náročný sport. Jak se udržujete v kondici a kolik času strávíte tréninkem?
Ano, je to náročný sport, hlavně na sílu a koordinaci. Na tyči visím hodně často, prakticky denně. Jako lektorka několik hodin týdně trávím tím, že učím svoje kurzistky. A také se věnuji svému tréninku s mou lektorkou. Ve volných chvílích mě baví běhání. Nějaký čas také věnuji rozvíjení flexibility, abych ji pak mohla využít na tyči. Zbylý čas věnuji spánku (smích).

Začátky asi musely být tvrdé. Udržet se na tyči, to dá zabrat. Tělo jste musela mít samou modřinu, ne?
Začátky jsou vždy těžké a já o sobě ráda říkám, že jsem „slezla z gauče na tyč“, protože jsem před tím opravdu žádný sport nedělala a začala jsem až v dospělém věku. Takže vše pro mě bylo nové a opravdu těžké. Ale brzy jsem poznala, že mi jedna hodina týdně nestačí a začala jsem se tomu věnovat víc a víc. Modřiny jsou bohužel součástí začátku. Jak u koho, je to individuální, ale většinou se dělají. Mně se tedy dělaly hodně. Ale modřiny se zahojí a tělo si zvykne, časem se přestanou dělat a těl

close Veronika Mňuková. info Zdroj: Archiv zoom_in

o se otlačí.

Choreografii na vystoupení si děláte sama?
Pokud vystupuji na akcích, večírcích, nebo plesech, tak ano. Choreografie si dělám sama. Sestavuji se svých oblíbených prvků a přechodů, což je kombinace více prvků. Pokud se jedná o choreografii studiovou, nebo na hodinách, kde se uč

ím já, má to v kompetenci má lektorka.

Kde váš sport vznikl?To je zajímavá otázka (směje se). Většina lidí si myslí, že vše začalo v nějakých barech a jsme zpět u striptýzu. Ale počátky jsou hlubší, vychází z dávného indického cvičení zvaného Mallakhamba. Přibližně z 12. století.

Opravdu jste nikdy předtím klasický sport nedělala?
Nikdy. Jednou jsem chodila na břišní tance, ale to mi vydrželo pár týdnů. Začala jsem aktivně sportovat, až když jsem objevila pole dance. Ani tělocvik na školách mě moc nebavil (smích).

Snad v každém sportovním odvětví je mistrovství republiky, Evropy nebo světa. Co u vás?
I v pole dance se konají mistrovství ČR, Evropy a světa a celoročně i různé jiné soutěže.

Jaké cíle si dáváte?
Já jsem se hodně našla v tom, že pole dance učím a jako lektorka chci být lepší a lepší, takže to je takový můj dlouhodobý cíl. Jinak si vždy dávám cíle zdolat nějaký prvek či přechod prvků.

Sama váš sport i vyučujete. Jaký je zájem?
Řekla bych, že se zájem zvyšuje, a vždy jsem ráda, když přijde někdo nový s tím, že si to jde zkusit.

Věnují se mu i muži, nebo je to pouze ženská záležitost?
Věnují se tomu ženy i muži, ale větší zájem mají ženy.

Tancujete sólo nebo i v páru, skupině?
Vše je možné. Člověk může cvičit samostatně, nebo se dělají prvky v páru na tyči a je i možné udělat choreografii, ve které bude více lidi – skupinka. Záleží, jak co člověka bude bavit. Ale při tréninku jede sám za sebe (směje se).

Cvičení v týmu musí být docela náročné na spolupráci…
Co se týká učení, tak je komunikace základ a spolupracovat se musí, jinak je to pak obtížné pro obě strany. Vždy se snažím holkám vše maximálně dobře vysvětlit a ukázat. Aby co nejlépe pochopily, co po nich chci. Pak je to stejně na nich. Musejí zkoušet a zkoušet a zkoušet (smích).


Rozpis hodin

Pondělí
Kolín, Relax Me
(17:35 – 21:30)

Úterý
Kolín, Relax Me
(17:35 – 20:45)

Středa
Pardubice, Intimate (18:00 – 20:00)

Informace na telefonním čísle: 728 124 754