„Pro náš tým je pořádání mistrovského závodu velkým oceněním a závazkem zároveň," uvedl manažer kolínské stáje a ředitel závodu Jan Slavíček.

„Velkou cenu města Kolína v cyklokrosu budeme letos pořádat už po jedenácté a já věřím, že tato akce bude opět jedním z vrcholů kolínského sportovního roku," dodal Slavíček.

Přijede kompletní špička

V Kolíně by se měla představit celá cyklokrosová špička včetně závodníků, kteří závodí celý rok v Belgii. Uvidí tak Boroše, Šimůnka nebo Ťoupalíka. „Věřím, že i v této kompletní konkurenci se naši jezdci prosadí," konstatoval Slavíček.

„Předpokládám vyrovnaný závod s větší skupinou, který rozhodne sebemenší chyba. Bude to boj do posledních metrů," předvídá Slavíček.

Do okruhů favoritů bude určitě patřit i Tomáš Paprstka, jezdící za kolínskou stáj. „Záleží, jak se bude závodit, jestli se bude taktizovat nebo ne, protože trať je dost rychlá a rovinatá. S bednou budu spokojený, ale samozřejmě chci vyhrát," hlásí Paprstka.

„Pro něj to bude jednoznačně vrchol sezony a doufám, že se mu tady podaří, stejně jako v posledních třech letech, vystoupit na stupně vítězů," doufá Jan Slavíček.

„Nebude to ale jenom o Tomášovi, bude startovat i Štěpán Schubert, který je reprezentant v kategorii do 23 let a měl by se pohybovat kolem desátého místa, stejně jako Filip Eberl, který těží z dlouholetých zkušeností a letos má velmi dobrou cyklokrosovou sezonu. Další jezdcem, který může čeřit vodu, je náš nový závodník Jan Nesvadba, který je v širší nominaci na olympijské hry v Rio de Janeiro a náš tým bude reprezentovat nejen v průběhu sezony horských kol, ale i v sezoně cyklokrosové 2016/2017," dodal Slavíček.

Tomáš Paprstka však nebude bojovat pouze o mistrovský trikot, zároveň bude hájit vedoucí pozici v Toi Toi Cupu. Na druhého Nipla má náskok 18 bodů.

„Pro mě je hlavní mistrák, ne celkové pořadí Toi Toi Cupu. Ale pokud se nestane nic zásadního, tak bych pohárovou soutěž měl vyhrát," dodal juniorský mistr světa v cyklokrosu.

Zatímco v mužích je na titul kandidátů několik, mezi ženami je jasnou favoritkou Pavla Havlíková.

„Taková pozice ale není vůbec jednoduchá, někdy to vyjde, ale mnohokrát ne. Jít do závodu jako favorit není žádná záruka," řekla Havlíková na tiskové konferenci.
Té by nevadil ani sníh na trati. „Sníh by byl fajn zpestření, zase nějaká změna. Ono je to totiž dost neobvyklá sezona, bylo hodně sucho, prášilo se. Přivítala bych sníh i bláto, aby to bylo co nejtěžší," přeje si česká ženská jednička.

O nejlepší výsledek budou bojovat také dvě zástupkyně kolínské stáje. Dvojice Vendula Kuntová a Elena Vaníčková se jistě budou chtít před domácím publikem ukázat 
v nejlepším světle a silvestrovské vítězství Venduly Kuntové napovídá, že se jí opět daří dostat se do „mistrovské" formy.

Trať měří téměř 
3 kilometry

Trať v Borkách měří 2900 metrů, celkové převýšení je pak jen 12 metrů, proto se žádné velké rozdíly mezi cyklokrosaři nečekají. „Trať je víceméně shodná s loňskou v Toi Toi Cupu. Velká část vede po atletickém stadionu Mirka Tučka, před vjezdem na něj je písčitá pasáž, která může rozhodnout. Ale nepředpokládám, že závod bude rozhodnutý v půlce, bude to vyrovnané," předpovídá ředitel závodu Jan Slavíček.

„Je to fakt hodně rovinatá trať, bude záležet, jak moc se bude taktizovat. A pokud bude sníh? Já ho určitě jenom přivítám, na sněhu umím a baví mě to," řekl jeden z kandidátů na titul, který si mistrovskou trať jako jeden z mála projel už v úterý.

Klepeťák bude chybět

Příznivci cyklokrosu se mohou těšit na nejlepší závodníky, na co si však musí nechat zajít chuť, je prostor okolo „Klepeťáku". Tento obávaný úsek na trati bude chybět.
„Trať se musela zkrátit, abychom mohli pořádat mistrovství republiky. Z technického hlediska je to pro televizi hrozně náročné obsáhnout tento okruh," objasnil Jan Slavíček.

„Musíme mít zdvojené depo, a jediný prostor na to je mezi stadiony. Trať proto nemohla být tak dlouhá," podotkl.

Setkání s Mistry cyklokrosu

Pro diváky je přichystáno několik lákadel. Tím největším je setkání cyklokrosových legend a mistrů republiky. „Pozvali jsme všechny, což mělo velký ohlas. Hodinové setkání bude skvělou příležitostí a dobrou šancí. Nejen pro samotné závodníky, ale i fanoušky," pozval Slavíček všechny cyklokrosové příznivce.

„Pozvali jsme totiž všechny ty, kteří si mistrovský dres oblékli v minulosti, aby se při neformálním setkání shledali nejen mezi sebou, ale především s fanoušky a abychom tak všichni společně zavzpomínali na úžasnou historii českého a československého cyklokrosu let dávno minulých i těch nedávných."

V pivním stanu Staropramen budete mít jedinečnou šanci setkat se od 10.45 hodin 
s takovými osobnostmi, jako jsou Miloš Fišera (garant celé akce), Miloslav Kvasnička, bratři Kloučkové, František Jursa, Jaroslav Antoš, Vojtěch Červínek a další.

Na závěr dne dojde k losování tomboly, šanci má každý, kdo si zakoupí vstupenku 
v hodnotě 50 korun.

Něco z historie

Letošní mistrovský závod 
v Kolíně je v pořadí 65. národní cyklokrosový šampionát. Nejlepší čeští cyklokrosaři se zde sejdou již po čtvrté a to řadí Kolín mezi jednotlivými pořadatelskými městy na čtvrté místo co do počtu uspořádaných šampionátů. Nejčastějším hostitelem mistrovství byly Mladá Boleslav (11), Třebíč (7), Tábor (5), Praha 4), Plzeň (4) a nyní tedy i Kolín!

První dva ročníky se konaly na trati ve Štítarech (1983 a 1997), kde se do mistrovského dresu oblékli nejprve Miloslav Kvasnička a po něm Radomír Šimůnek starší. V roce 2009 již hostila elitu českého cyklokrosu trať v Borkách a pro titul si v mrazivém lednovém počasí dojel Zdeněk Štybar.

Kdo si oblékne mistrovský trikot tentokrát?

Program

12.15 – závod žen
13.15 – slavnostní vyhlášení výsledků
13.50 – závod mužů
14.55 – slavnostní vyhlášení výsledků