„Toto vítězství má pro mě trošku sladkohořkou příchuť. Hodně sladkou samozřejmě proto, že jsme vyhráli a předvedli jsme velmi kvalitní basketbal. Hořkou proto, že trenér Růžička je můj velký kamarád. Odvádí skvělou práci nejen pro Svitavy. Hodně věcí spolu konzultujeme a nerad ho vidím smutného,“ uvedl trenér Kolína Pavel Beneš.

„Jsme samozřejmě rádi, že jsme vyhráli, protože Svitavy mají velmi kvalitní tým. Přijeli jsme s jasnou taktikou – zastavit hru ve vymezeném území, což se nám více méně podařilo, dostali jsme z tohoto prostoru jenom 26 bodů, ale stálo nás to také 18 útočných doskoků, což mohlo vývoj zápasu klidně zvrátit. Hodnocení je ale celkově příjemné, kluci bojovali od začátku do konce, podávali si míč, dali jsme přes devadesát bodů venku, měli jsme sedmnáct asistencí na půdě soupeře a stříleli jsme 32 trestných hodů, což je vynikající výsledek,“ pochvaloval si Pavel Beneš.

„Vyhrál jasně lepší tým. My jsme celou dobu tahali za kratší konec provazu. Tak, jak jsme byli rozháraní v tréninkovém procesu v průběhu celého týdne, tak byla rozháraná naše hra. Nehráli jsme dobře, bylo vidět, že Kolín dobře bránil vymezené území, my jsme si nevytvářeli dobré střelecké pozice. Nechci ale mluvit o útoku, my jsme prohráli na obranné polovině. Nechali jsme soupeři spoustu jednoduchých košů a druhých šancí, což si musíme rozebrat a vrátit se k tomu, co nás zdobilo v předchozích zápasech,“ uvedl trenér Svitav Lubomír Růžička.

Kolín byl ve Svitavách ve vedení od první do poslední minuty a z tohoto pohledu bylo jeho vítězství zasloužené.

V první čtvrtině úřadovala především dvojice Machač – Skinner, se kterou si Tuři nevěděli rady. Nad vodou je ovšem udržela přesná trojková muška v podání Jelínka a Marka, takže skóre zůstávalo poměrně těsné.

Ve druhém hracím období začal kolínský náskok postupně narůstat, až dosáhl v 16. minutě po další Machačově akci poprvé dvouciferné hodnoty (30:41).

V kabině o přestávce tak museli domácí basketbalisté řešit akutní problémy, které jim dobře hrající soupeř dělal na obou polovinách hřiště. Že by je ovšem zdárně vyřešili, o tom nemohlo být ani řeči.

Naopak, během necelých pěti minut po pauze to bylo 40:58, když Tuři pořád nemohli prolomit střelecké trápení.

Potom jim svitla trocha naděje, zejména zásluhou neúnavného Smithsona se přiblížili na rozdíl jedenácti bodů, jenže vzápětí je některé sporné verdikty rozhodčích rozhodily natolik, že inkasovali dvě technické chyby a Kolín převzal zpět otěže hry do svých rukou.

Když trefil Dokoupil v závěru třetího kvartálu těžkou trojku, bylo za stavu 55:72 po třiceti minutách o výsledku prakticky rozhodnuto.

V poslední čtvrtce vedli hosté místy o více než dvacet bodů, následně viditelně polevili a Tuři, především Marko a Smithson, se konečně začali častěji trefovat. Pohříchu pro ně příliš pozdě, než aby mohli s výsledkem něco zásadního udělat.

„Myslím, že si Kolín vítězství jasně zasloužil, vedl po celý zápas a nepřipustil žádné drama. Rozhodl už úvod zápasu, do kterého jsme vstoupili nějak ospale, pomalu, hráli jsme hodně profesorsky. Naopak Kolín hrál agresivně, a i když třeba nedal koš, tak měl druhou i třetí šanci. Hosté chodili na útočný doskok, výborný zápas odehrál David Machač, v osmatřiceti nám tam ze špiček doskakoval, to se nemůže stávat. Věřil jsem, že do druhé půle vstoupíme trochu lépe, že zapneme, bohužel se nám nedařilo ani po změně stran. Soupeř byl rozjetý, nebezpečný, jak z vymezeného území, tak z dálky, kdy dal důležité koše Petr Dokoupil. My jsme už nenašli síly zápas zvrátit,“ přiznal rozehrávač Svitav Roman Marko.

„Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří vážili cestu a přijeli nás podpořit. Díky moc,“ dodal Beneš.

Body: Marko 25, Smithson 19, Puršl 10, Jelínek 10, Roseboro 7, Stria 7, Teplý 3, Slezák 2 – Skinner 25, Číž 18, Machač 15, Bakič 12, Dokoupil 9, Šafarčík 7, Pajovič 6. Rozhodčí: Vondráček, Kučírek, Holubek. Fauly: 26:21. Pět chyb: 35. Jelínek (Svitavy). Doskoky: 40:38. Trojky: 9:6. Trestné hody: 17/14:32/28. Diváci: 550. Průběh: 22:25, 36:48, 55:72. Nejlepší hráč utkání: Machač (Kolín).