Závody s mezinárodní účastí se jely zároveň jako 5. a 6. kolo Českého poháru MTBO.

První den se jelo na krátké trati. V elitních kategorii si s nástrahy počínali nejlépe Martina Tichovská z USK Praha a Vojtěch Ludvík z TJ Stadion Nový Bor.

„Byl to pěkný les. Pořadatelé ale nevyužili asi úplně nejlépe jeho potenciál jak by šlo. Ale poježdění po lese bylo pěkné. Až na nějaké chybky, které jsem tam při závodě udělal," řekl devátý v cíli Kryštof Bogár.

„Překvapilo mě, kolik je tady kopců a bylo to fyzicky náročné, ačkoli to předzávodní informace až tak neslibovaly. Dalším překvapením bylo množství kořenů, takže výhodu měli závodníci na celoodpružených kolech. Trať byla postavena v některých místech moc hezky, v některých částech se možná zbytečně moc přebíhalo, což mě osobně nevyhovuje. Ale celkově mám dojem z trati velice pozitivní," vyznal se po projetí cílem sobotního závodu celkově třináctý Marek Pospíšek.

Druhý den se jelo na trati, která byla dvojnásobně delší než ta sobotní. Přesto byly v cíli rozestupy mezi jednotlivými závodníky velmi těsné. Jedinou výjimkou bylo jasné vítězství Martiny Tichovské v elitní kategorii žen, která druhou v pořadí porazila o pět a půl minuty. Pro vítězku to byl mistrovský double. Mezi mužskou elitou zvítězil Kryštof Bogar z OK Jiskra Nový Bor.

Vítězové navázali na na předchozí vítězství na závodech světového poháru v Rakousku.

Pořadatelem obou víkendových závodů byl TJ Sokol Kostelec nad Černými lesy, oddíl orientačních sportů. „Takto významný závod se v našem regionu jel poprvé," přiznala jedna z hlavních organizátorek Jarka Švarcbachová.

Sehraný tým navázal na své téměř desetileté zkušenosti s pořádáním podzimního MTBO Maudicupu.

V současné době se jezdí pohárové závody, další mistrovství České republiky je na pořadu začátkem prázdnin v Plzni, kde se bude rozdávat sada medailí ve sprintu jednotlivců a závodě štafet.

Výsledky, sobota

Muži, elita: 1. Vojtěch Ludvík (TJ Stadion Nový Bor) 57:11, 2. Jiří Hradil (SKOB Zlín) 58:38, 3. Jan Svoboda (SNS Smržovka) 59:40.
Ženy, elita: 1. Martina Tichovská (USK Praha) 59:15, 2. Veronika Kubínová (TJ Slovan Karlovy Vary) 1:00:31, 3. Kateřina Nováková (SK OK 24 Praha) 1:02:59.

Výsledky, neděle

Muži, elita: 1. Kryštof Bogar (OK Jiskra Nový Bor) 1:23:24, 2. Jiří Hradil (SKOB Zlín) 1:23:43, 3. Vojtěch Stránský (SOOB TJ Sokol Kralupy nad Vltavou) 1:24:14.
Ženy, elita: 1. Martina Tichovská (USK Praha) 1:12:03, 2. Marie Březinová (LKT 80 Šumperk) 1:17:31, 3. Hana Garde (ŠK VAZKA Bratislava) 1:19:09.

(Richard Karban)