Třeba tím, že vychovala účastníka olympijských her Filipa Nepejchala. „Pro nás je ale každé dítě hvězdou, jsme totiž zaměřeni na mládež,“ uvedl předseda Jiří Mejda.

Filip Nepejchal zanechal v klubu největší stopu. Startoval na olympijských hrách, několikrát skončil na stupních vítězů v závodě světového poháru. V současné době ale trénuje v Olympu Plzeň.

„V klubu máme několik talentů. Například Matěje Zmátla a Barču Neumanovou. Ti jsou v regionálním střeleckém centru mládeže a zařazeni do reprezentace. Máme však i další, kteří mají talent. Například Lukáš Novotný je velkým příslibem,“ pochlubil se Mejda.
Kolínský klub je aktivní nejenom co se týká pořádání závodů, ale také mimo sportovní činností.

„Organizujeme tři závody ročně. Každoročně pořádáme soustředění v Karlových Varech nejenom pro naše děti, ale také z dalších klubů, protože jsme partnery Regionálního sportovního centra mládeže. Obvykle v létě před republikou pořádáme v Poděbradech soustředění. Před velkými závody se dělají i malá soustředění v klubu. Třeba jenom na jeden den. Dělají se věci, co se nestíhají na normálním tréninku,“ podotkl Jiří Mejda.

„Co se týká doplňkových aktivit, občas vyjedeme třeba do Prahy na plavečák, nebo na hory. Na Vánoce jsme měli střelecký turnaj pro rodinné příslušníky. Snažíme se, aby to nebylo jen o střílení. Také jsme vydali kalendář s našimi dětmi. Vzhledem k tomu, že na závodech se dlouho čeká, občas děti podle zájmu doučujeme,“ objasnil aktivity šéf klubu.

Někdo by si mohl pomyslet, že sportovní střelba patří mezi sporty, které nejsou finančně nákladné, je tomu ale přesně naopak.

„Vybavení pro začínajícího střelce stojí hodně, ale do začátku jsme schopni všechno půjčit. I u nás ale existují výhody. Když je střelec dobrý, vybavení dostane od nás. Když prokáže talent, je přebírá ho sportovní centrum mládeže, což znamená, že trénuje u nás, ale materiál a metodické vedení řeší centrum,“ hlásí Mejda.

„Samozřejmě jsou případy, že vybavení nakoupí rodiče. Když ale nechtějí, nebo nemají možnost, vybavíme ho,“ dodal.

Kdo nemá představu o náročnosti tohoto sportu, tady jsou některá čísla.

„Obyčejná bazarová puška stojí kolem dvaceti tisíc korun. Kabát šest tisíc, propriety jako rukavice, kšilt, krabička na diabolky okolo tří tisíc. Dalekohled čtyři tisíce. To se bavíme o vzduchovce. U malorážky se dá se sehnat levnější puška, zase něco ale stojí munice. Tohle v klubu ale umíme také zařídit,“ řekl s úsměvem Mejda.

Sportovní střelci v Kolíně už jednoho olympionika vychovali. Bude mít Filip Nepejchal své následovníky?

Klub funguje již čtrnáct let

Vznik sportovního střeleckého klubu DDM Kolín je datován ke dni 18. února 2004, kdy byla přijata registrace na Českém střeleckém svazu. Klub má pětičlenný výbor – předseda Jiří Mejda, jednatel Milan Nepejchal, pokladník Miloš Novotný a další dva členové – Tomáš Zmátlo a Václav Šmíd.
Jestliže by si někdo sportovní střelbu chtěl vyzkoušet, může přijít každé pondělí, středu a pátek od 17 hodin do klubovny v ulici Rimavská Sobota.